„Home-sick demon” w galerii Pani Domu w Poznaniu
Home-sick demon (Demon chory na dom) to wystawa będąca przestrzenią potencjalnego mieszkania, ogarniętego demonicznym wpływem. Istoty demoniczne koegzystują w niej wraz z ludzkimi mieszkańcami, jednocześnie kontrolując ich działania. W tym miejscu ludzka wola zostaje zastąpiona siecią różnorodnych, zewnętrznych wpływów, kształtujących i determinujących wszelkie zachowania, myśli, pragnienia.
Obecność poszczególnych demonów uwidacznia się w rozmaity sposób. Niektóre z prac przedstawiają demony wprost, wręcz upostaciowiają je. Inne obrazy i obiekty zaświadczają o ich złowrogiej obecności ukazując jedynie ślady ich działań. Wszystkie demony są tu w jakiś sposób splecione z przedmiotami użytkowymi, elementami umeblowania i wystroju mieszkania. Kryją się w obrazach i obiektach związanych z codziennością. Wystawie towarzyszyć będzie także działanie performatywne, będące formą egzorcyzmu, wypędzania demonów z ich kryjówek.
Mityczną figurę demona można rozumieć jako upostaciowienie lęku przed byciem zdeterminowanym rozmaitymi niekorzystnymi czynnikami. Mówiąc językiem mitu – jest to personifikacja strachu przed opętaniem bądź utratą kontroli. Demony, choć z reguły przedstawiane jako humanoidalne postaci, przybierały też formy dalece abstrakcyjne, nie kojarzące się zupełnie z powszechnie znanymi nam rogatymi kreaturami. Bohaterowie wystawy to źródła niechcianego wpływu, syndromy chorych budynków, traumy społeczne i indywidualne, zewnętrzne przyczyny zaburzeń i chorób tkwiące w codziennym otoczeniu i zostawiające ślad w naszych osobistych przestrzeniach.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Natalia Karczewska, Jakub Kosecki, Małgorzata Mycek, Przemysław Piniak, Maryna Sakowska, Ratboy Slim, Mikołaj Tkacz, Rafał Żarski
- Wystawa
- Home-sick demon
- Miejsce
- Pani Domu w Poznaniu
- Czas trwania
- 27.08 – 11.09.2022
- Osoba kuratorska
- Jakub Koseck
- Fotografie
- Mateusz Piestrak