NR 23/2023
25.10.2018

Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab 2018 „ARTBOTY”

Nika Oblak, Primoz Novak, „Activists”
Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab 2018 „ARTBOTY”
Nika Oblak, Primoz Novak, „Activists”

Tematem 7. edycji festiwalu Patchlab będą ARTBOTY. Artyści tegorocznego programu będą przyglądać się światu, którego coraz większą część stanowią inteligentne algorytmy, podejmą także próbę nawiązania kontaktu z kreatywną sztuczną inteligencją (AI).

W 2014 roku naukowcy stworzyli nową wersję testu na inteligencję maszynową. Sztuczna inteligencja, jeśli chce go zdać, musi wykazać się wyobraźnią i na podstawie dostarczonych danych stworzyć dzieło sztuki. Nie musi to być dzieło wybitne, liczy się kreatywność. Czy poza ogromną mocą obliczeniową, przewyższającą możliwości człowieka, sztuczna inteligencja (AI) może być kreatywna? Jak może wyglądać taka twórczość i jak może być postrzegana przez ludzi? Czy rozwój AI doprowadzi do radykalnej zmiany w tym, jak definiujemy dzieło sztuki? I jeszcze jedno pytanie: czy fakt, że sztuczna inteligencja potrafi coś stworzyć wpłynie na nasz stosunek do niej? Nad tym wszystkim zastanowić się możemy podczas tegorocznej edycji festiwalu Patchlab.

Podczas 6 festiwalowych dni i nocy zaprezentowane zostaną prace 43 artystów z Polski, Austrii, USA, Niemiec, Francji, Słowenii, Meksyku, Tajwanu i Japonii. Ekspozycje zaplanowo m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Małopolskim Ogrodzie Sztuki, Wydziale Odlewnictwa AGH w Krakowie, Hevre + 1 i Szpitalnej 1.W ramach festiwalu będzie można m.in. poddać się narysowaniu przez roboty – wszystko dzięki instalacji Human Study 5 Robots Names Paul Patricka Tresseta, powstałej we współpracy z Tate Modern; zobaczyć świat z perspektywy dronów w performensie francuskiego artysty Maotic oraz cyberpankową operę o załamanej psychicznie sztucznej inteligencji uwięzionej w maszynie włoskiego artysty Datacode,a także przyjrzeć się manifestującym robotom słoweńskiego duetu Niki Oblaki i Primoza Novaka.

Kevin Grennan, „Android Birthday”
Nika Oblak, Primoz Novak, „Border Mover”
Joseph Weizenbaum, Norbert Landsteiner, masswerk, „Eliza1”
Superflux, „Drone Aviary”
Patrick Tresset, „Human Study #1. 5 Robots Named Paul”
Patrycja Maksylewicz, Mariusz Front, „Mechaniczne związki”
Fabian Kühfuß, „Nintendogs”
Joseph Weizenbaum, Norbert Landsteiner, masswerk, „Eliza1”, Cristóbal Valenzuela, „TEXT2IMAGE”
Kenny Wong, „DIST.SOLO”
Jakub Kożniewski, Wojciech Stokowiec, „Beholder”

Algorytmy będą tworzyć obrazy, komponować muzykę, grać w gry i pisać wiersze, a podczas warsztatów będzie można nawet stworzyć własnego artbota. Na otwarciu wystawy napoje będą podawane przez robota Spritzerbota, a inteligentny obraz ujawni myśli maszynowe na temat odwiedzających. Oprócz dzieł sztuki współczesnej Patchlab zaprezentuje również te z ostatniej dekady, które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju sztuki cyfrowej. W tym roku zaprezentowana zostanie twórczość robotyczną Senstera,stworzona w latach 1969-71 przez polskiego artystę Edwarda Ihnatowicza.

W programie znalazły się także pokazy sztuki wideo, kuratorowane przez Piotra Krajewskiego, dyrektora artystycznego Biennale Sztuki Mediów WROoraz wybór audiowizualnych występów na żywo z wykorzystaniem systemu projekcji 360 stopni. W programie szeroka propozycja spotkań, prezentacji i wykładów, w tym m.in. panel prowadzony przez Wiesława Bartkowskiego – poświęcony technologiom obliczeniowym w sztuce. Sobotnia noc będzie należeć do DJ-ów i VJ-ów z Niemiec, Polski i Meksyku tworzących na żywo w klubie Szpitalna 1.

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

WystawaFestiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab 2018 „ARTBOTY. Czy sztuczna inteligencja jest zdolna do stworzenia dzieła sztuki?”
MiejsceKraków
Czas trwania23-28.10.2018
FotografieMichał Ramus
Strona internetowapatchlab.pl
Indeks

Zobacz też