„Exformation” Agnieszki Kurant w galerii Stroom
W haskiej galerii Stroom zostały zaprezentowane znane już prace Agnieszki Kurant oraz dwie nowe, wynikające z jej fascynacji ulotnymi, niezauważalnymi elementami rzeczywistości, fantomami, nie dającymi się dotknąć czy zobaczyć siłami, wymianą wartości symbolicznych, procesem redagowania jako aktu estetycznego i politycznego.
Tytuł wystawy, exformation, także odnosi się do tego: termin został ukuty pod koniec lat 90. przez zajmującego się nauką duńskiego publicystę Tora Nørretrandersa i ma opisywać, jak w procesie komunikacji część informacji zostaje odrzuconych, choć są znaczące (por. Wikipedia).
Na wystawie został pokazany film Cutaways, wyprodukowany we współpracy ze znanym montażystą Walterem Murchem (Czas Apokalipsy, Ojciec chrzestny). To portret postaci, które zostały usunięte w ostatnim montażu, ziemia niczyja naddatkowych bohaterów i wymazanych scen.
Phantom Estate prezentuje z kolei poszukiwania w obrębie hybrydycznego statusu autora. Praca, stworzona we współpracy z francuskim architektem Didierem Faustiono, jest miniaturową instalacją składającą się z fantomowych prac: kawałków na podstawie niedokończonych, co najwyżej wspomnianych gdzieś prac zmarłych artystów konceptualnych, takich jak Marcel Broodthaers, Guy de Cointet, Alighiero Boetti, Lee Lozano, Edward Krasinski i Gino de Dominicis. Praca zawiera segment ze sztuczną inteligencją, inspirowany dialogiem artystki z zajmującym się AI naukowcem Lukiem Steelsem.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Agnieszka Kurant
- Wystawa
- Exformation
- Miejsce
- Galeria Stroom w Hadze
- Czas trwania
- 30.11.2013 - 23.02.2014
- Fotografie
- Eric de Vries, dzięki uprzejmości Stroom Den Haag
- Strona internetowa
- www.stroom.nl
- Indeks
- Agnieszka Kurant Stroom den Haag