„EUROWARSZTAT. Migrants, let`s create Europe together” Marty Romankiv w Pawilonie w Poznaniu
Praca nie ma narodowości. Edukacja, badania, usługi, opieka, handel, kultura, szkolnictwo wyższe, przemysł, rolnictwo, turystyka, ochrona zdrowia współtworzone są dziś zarówno przez pracowniczki i pracowników urodzonych w Polsce, obywateli i obywatelki innych krajów Unii Europejskiej jak i migrantki i migrantów z tzw. krajów trzecich. Ci ostatni, pozbawieni europejskiego paszportu – przepustki do korzystania z pełni praw obywatelskich i pracowniczych wewnętrz budowanej przez nich wspólnoty – narażeni są w znacznie większym stopniu na nadużycia: wyzysk, pracę nad normową, brak umów i zabezpieczeń socjalnych. Migranci i migrantki częściej niż obywatele i obywatelki krajów unijnych doświadczają dyskryminacji i przemocy. Nie posiadają możliwości decydowania o sprawach publicznych wewnętrz europejskiej wspólnoty – mimo że, tak samo jak inni jej mieszkanki i mieszkańcy – własnymi rękami i intelektem współtworzą dzisiejszą i przyszłą Europę. Te nierówności są uwarunkowane systemowo.
W tym kontekście szczególnie wybrzmiewają słowa belgijskiej filozofki Chantal Mouffe, która zastanawiając się nad przyszłością Europy wskazuje na początki jej współczesnej integracji. Zauważa, że „pierwszą formą instytucjonalną [europejskiego] »my« była ekonomiczna Europejska Wspólnota Węgla i Stali, a pozostałe formacje powstały później”. Ekonomia i gospodarka, to przede wszystkim wytwarzający ją ludzie. Deklaracja wspólnotowości na poziomie administracyjnych i prawnych pojęć powinna więc wiązać się z deklaracją wspólnoty demokratycznej, rozpościerającej się na pracowników i pracowniczki, których codzienny wysiłek umożliwia integrację Europy.
A to wszystko przy uznaniu „wielości istniejących tożsamości”, które także spostrzega Mouffe.
***
Dziś, kiedy na granicach Ukrainy toczy się wojna o europejskie wartości – demokrację, wolność, bezpieczeństwo, pokój – szczególnie mocno potrzebujemy namysłu nad silną, inkluzywną wspólnotą, przeciwstawiającą się rosyjskiemu imperializmowi. Razem z zaproszonymi do współpracy osobami chcemy zastanowić się nad możliwą przyszłością Europy. Europy zauważającej i troszczącej się o jej mieszkanki i mieszkańców, o której kształcie decydować mogą także głosy na wschód od muru berlińskiego – głosy heterogenicznej i otwartej Europy Wschodniej.
Zainicjowane przez Martę Romankiv działanie staje się platformą wypowiedzi migrantek i migrantów budujących Europę. Skupiamy się w nim na przyszłości i wsłuchujemy się w głosy pozbawione dotychczas politycznej decyzyjności.
Aby sprzeciwić się rosyjskiemu imperializmowi potrzebujemy silnej wspólnoty. Jej stworzenie jest równoznaczne ze zwalczeniem mechanizmów powodujących wykluczenie i stygmatyzację. Aby budować przyszłość potrzebujemy zmian!
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Marta Romankiv
- Wystawa
- EUROWARSZTAT. Migrants, let`s create Europe together
- Miejsce
- Pawilon w Poznaniu
- Czas trwania
- 20.10 – 29.10.2022
- Osoba kuratorska
- Andrzej Pakuła, Aleksandra Skowrońska
- Fotografie
- Tomasz Koszewnik, Mateusz Lipiński
- Strona internetowa
- pawilon.org/wydarzenie/eurowarsztat-migrants-lets-create-europe-together/