„Critical Juncture” w ramach Kochi-Muziris Biennale 2014
Critical Juncture prezentuje szereg wypowiedzi artystycznych, które dotyczą współczesnych kwestii politycznych i społecznych w stanie Kerala w Indiach i w Polsce. Te odległe od siebie geograficznie miejsca pozostawały pod wpływem różnych interpretacji i praktyk komunizmu. Jako punkt wyjścia dla projektu kuratorki przyjęły pojęcie „punktu przełomowego”, które w naukach społecznych i politycznych oznacza fazę płynności; krótki moment, w którym możliwa jest zmiana biegu wydarzeń. Artyści biorący udział w projekcie badają zmiany społeczno-polityczne zachodzące w Polsce i Indiach, zgłębiając między innymi takie kwestie, jak nie/widzialność, myślenie utopijne, formy społecznej samoorganizacji i mechanizmy wykluczenia.
Wystawa zostanie zaprezentowana w dawnym magazynie przypraw, mieszczącym się w historycznie żydowskiej części Mattanchery (jednej ze współczesnych dzielnic Kochi), a także w wybranych miejskich przestrzeniach publicznych. Fort Kochi był obronną osadą europejską, natomiast Mattancherry – węzłem handlowym dla innych osadników: Żydów, Arabów, Ormian, a także dla indyjskich społeczności kupieckich, m.in. przybyszów z dzisiejszego stanu Gudźarat i wyznawców dżinizmu. Critical Juncture tworzy przestrzeń dla krytycznego myślenia i wymiany doświadczeń, a także autentycznie angażuje społeczność Kochi. Projekt proponuje model wystawy, w którym artyści współpracują z mieszkańcami miasta, wspierając lokalnych pracowników i związki zawodowe.
Artyści zaproszeni na wystawę różnią się wiekiem, statusem zawodowym i pochodzeniem społecznym; są wśród nich zarówno artyści uznani na arenie międzynarodowej, jak i lokalnie. Projekt częściowo prowadzą sami artyści, co jest fundamentem podejścia opartego na współpracy i stanowi alternatywę dla ustalonych hierarchii świata sztuki. Integralną częścią projektu jest pobyt rezydencyjny, umożliwiający artystom bezpośrednie kontakty z lokalną społecznością. Efektem tych spotkań będą nowe dzieła lub pogłębione badania na potrzeby przyszłych projektów.
Program pobytu – przez wspólne zakwaterowanie, posiłki, wycieczki badawcze i seminaria uniwersyteckie – pozwoli na zarówno nieformalne, jak i zorganizowane interakcje pomiędzy artystami z obu krajów, stwarzając tym samym możliwość przyszłej współpracy.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Sanchayan Ghosh, Tushar Joag, Magda Fabiańczyk, Joanna Rajkowska, Alicja Rogalska, Sharmila Samant, Dinesh Shenoy, Cop Shiva, Łukasz Surowiec, Gapakumar R, Julita Wójcik, Artur Żmijewski
- Wystawa
- Critical Juncture
- Miejsce
- Kochi
- Czas trwania
- 12.12.2014 - 20.02.2015
- Strona internetowa
- criticaljuncture.info