„Bunt materii” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Rewolucja tkaniny artystycznej rozpoczęła się w Polsce – w ciągu niespełna półwiecza porzuciła ona swą utylitarną funkcję i stanęła w równym szeregu z dziedzinami sztuki czystej – malarstwem i rzeźbą.
Wystawa jest przeglądem piętnastu edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi – najważniejszej i jedynej tego typu prezentacji tkaniny artystycznej na świecie. Na ekspozycji zostało przedstawionych blisko 30 prac najwybitniejszych twórców, w tym Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Sadleya, Jolanty Owidzkiej, Marii Chojnackiej, Katarzyny Józefowicz czy Izabeli Gustowskiej.
Wystawa przypomina historię tego niezwykłego wydarzenia, której kluczową częścią jest postać legendarnej założycielki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Krystyny Kondratiuk, głównej pomysłodawczyni Triennale – założycielki Muzeum i wielkiej entuzjastki nowego nurtu w sztuce włókna, zainicjowanego przez polskich artystów na początku lat sześćdziesiątych. To dzięki jej determinacji prace z Polski zostały zaprezentowane na I Biennale w Lozannie w 1962 r., gdzie dostrzeżono ich rewolucyjną odmienność od tradycyjnej, dekoracyjnej i wielkoformatowej sztuki gobelinowej. Krystyna Kondratiukowa już wtedy sygnalizowała konieczność zorganizowania w Łodzi „festiwalu tkaniny”, a w dziesięć lat później jej starania zaowocowały organizacją pierwszego Triennale.
Ekspozycja przybliża także zjawisko „polskiej szkoły tkaniny”, która w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. zrewolucjonizowała myślenie o tej materii artystycznej, dzięki czemu zyskała ona trzeci wymiar, czym nie tylko anektowała przestrzeń, ale także poszerzyła wachlarz wykorzystywanych materiałów, włączając je w obszar eksperymentalnych rozwiązań. Przeobraziła się tak bardzo, że często dyskutowano, czy wciąż zachowuje istotę swego medium.
Na wystawie znalazły się dzieła, które wyznaczały kolejne etapy i zmiany w rozwoju sztuki tkaniny. Założeniem ekspozycji jest pokazanie, jak wielorakie oblicza ma to medium, które oferuje twórcom tak szerokie bogactwo rozwiązań formalnych, że można mówić o jednej z najbardziej różnorodnych z dziedzin sztuki współczesnej. Na wystawie znalazły się realizacje artystów polskich i zagranicznych, bowiem Triennale swoją siłą oddziaływania obejmuje cały świat.
Kuratorką wystawy jest Marta Kowalewska, historyk sztuki, kurator, wykładowca akademicki, kierownik Działu Tkaniny Artystycznej. Autorka licznych publikacji (ponad 60 artykułów, wywiadów i tekstów krytycznych) na łamach prasy fachowej i w katalogach wystawowych.
Za aranżację wystawy odpowiada duet projektantów Kosmos Project (Ewa Bochen i Maciej Jelski). W ich dorobku znajdują się miedzy innymi: „Peekaboo”, wystawa ilustrowanych książek dla dzieci w Galerii Arsenał w Białymstoku i Safnahúsið – Culture House w Rejkjaviku.
Grafikę przygotował Łukasz Paluch, który pracuje pod szyldem AnoMalia art studio i prowadzi Pracownię Identyfikacji Wizualnej na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego prace były eksponowane na wystawach polskiego dizajnu w kraju i za granicą.
Przypisy
Stopka
- Wystawa
- Bunt materii
- Czas trwania
- 29.06.2017–18.02.2018
- Osoba kuratorska
- Marta Kowalewska
- Strona internetowa
- muzeumwlokiennictwa.pl
- Indeks
- Marta Kowalewska