NR 12/2023
18.03.2017

Awangarda i „prawdziwa polskość”. Rozmowa z Jarosławem Suchanem

Adam Mazur
Tekst opublikowany w magazynie Szum 16/2017
Awangarda i „prawdziwa polskość”. Rozmowa z Jarosławem Suchanem
Nie chodzi o to, by awangardę przykroić do tego, co zazwyczaj postrzegane jest jako dziedzictwo narodowe, i w ten sposób oswoić. Celem jest wprowadzenie awangardy do dziedzictwa narodowego i problematyzacja jego utrwalonego wyobrażenia.

Adam Mazur: Skąd pomysł na jubileusz awangardy?

Jarosław Suchan: Zastanawialiśmy się, co może zrobić taka instytucja jak Muzeum Sztuki w nowej sytuacji, gdy zmienia się oficjalna polityka kulturalna.

Zmienia się w jaki sposób?

Wydaje się, że w jej centrum znajduje się dzisiaj dziedzictwo narodowe. Z tego względu kwestią istotną staje się to, jak sobie to dziedzictwo narodowe wyobrażamy. A wiadomo, że jest ono powszechnie kojarzone raczej z kulturą dawną, z pewnym, dość tradycyjnym, kanonem utrwalanym przez szkolną edukację. W takim wyobrażeniu dziedzictwa narodowego coś takiego jak awangarda raczej się nie mieści, mimo że przecież ma już ponad stuletnią historię. Zastanawiając się więc nad tym, jak odnieść się do takiej polityki kulturalnej, będąc tym, czym jesteśmy, czyli instytucją silnie związaną z historią awangardy, doszliśmy do wniosku, że celem powinno być właśnie zadbanie o to, aby awangarda znalazła się w narodowym kanonie. Wtedy olśniło mnie, że w roku 2017 mija 100 lat od pierwszej naprawdę ważnej wystawy awangardowej.

fot. PION
fot. PION

Powiedział pan, że awangarda nie jest częścią tego kanonu?

Nie. Nie łudźmy się. Sądzi pan, że o Kobro i Strzemińskim mówi się na lekcjach w gimnazjum albo liceum?

Może stanowią ilustrację do fragmentów literatury serwowanych nastolatkom w liceum…

No, właśnie, nawet jeśli się o sztuce awangardowej wspomina, to na marginesie, przez co nie utrwala się ona w świadomości młodych ludzi jako coś istotnego dla naszej kultury.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Czytaj więcej w magazynie Szum 16/2017

Stopka

Zobacz też