Artystyczna Podróż Hestii – rozmowa z Magdaleną Kąkolewską
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:none;
text-autospace:ideograph-other;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
W Pałacu Sztuki w Krakowie otworzono wystawę Przez Pryzmat, prezentującą prace nagrodzone w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii”, które znajdują się w kolekcji sopockiego towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia. Wśród wystawiających swoje prace znaleźli się: Marta Antoniak, Michał Batorski, Natalia Bażowska, Łukasz Biliński, Daniel Cybulski, Ewa Juszkiewicz, Agnieszka Kobyłecka, Anna Kloc, Tomasz Kucharski, Ewa Mrowiec, Kamil Lisek, Paulina Maksjan, Krzysztof Nowicki, Łukasz Patelczyk, Cyryl Polaczek, Aleksandra Prusinowska, Jakub Rebelka, Miłosz Wnukowski, Marek Wrzesiński, Anna Wypych, Marcin Zawicki.
Piotr Szpilski: Czym jest Artystyczna Podróż Hestii?
Magda Kąkolewska: Jest to autorski program Grupy Ergo Hestia, który swoją nazwę przejął od ogólnopolskiego konkursu dla studentów wydziałów artystycznych uczelni państwowych. Ma on łączyć mecenat artystyczny z konsekwentnym rozwojem kultury korporacyjnej.
Od kiedy istnieje konkurs i kto był jego pomysłodawcą?
Konkurs powołano w 2002 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego – prezesa sopockiej grupy towarzystw ubezpieczeniowych Ergo Hestia, miłośnika sztuki, kolekcjonera i mecenasa kultury. Konkurs zaistniał dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i przez kilka lat przedsięwzięcie miało zasięg lokalny. Ósmą edycję konkursu przeprowadzono w 2009 roku już w wymiarze ogólnopolskim i pod patronatem tygodnika „Polityka”. W tym samym roku zaangażowanie Grupy Ergo Hestia zostało uhonorowane statuetką „Sztuka cenniejsza niż złoto” przez Fundację Commitment to Europe arts&business oraz Narodowy Bank Polski. Nagroda ta promuje działania „wytyczające nowe trendy we współdziałaniu na styku kultury i biznesu”.
Jakie są założenia konkursu i do kogo jest skierowany?
Obecnie do udziału w konkursie zapraszani są studenci 3, 4 i 5 roku wydziałów artystycznych uczelni państwowych. Do konkursu przyjmowane są prace z dziedziny malarstwa, rzeźby, grafiki warsztatowej, fotografii i sztuki cyfrowej.
Do kiedy można nadsyłać prace? Jakie są nagrody?
Prace na konkurs przyjmujemy do 30 kwietnia 2014 roku. Wszelkie niezbędne informacje, w tym formularz zgłoszeniowy, znajdują się na stronie internetowej konkursu. Od samego początku, czyli od pierwszej edycji „Artystycznej Podróży Hestii”, wyróżniał ją sposób nagradzania młodych talentów wyłanianych w konkursie. Zwycięzca otrzymuje możliwość odbycia podróży artystycznej do USA, jesienią spędza miesiąc w Nowym Jorku. Laureat nagrody specjalnej w tym samym czasie wyjeżdża do Walencji. Program pobytu w obu miastach wypełnia praca twórcza, zwiedzanie galerii i muzeów oraz spotkania z artystami. Poszerzenie puli nagród o hiszpańskie stypendium było możliwe dzięki bliskiej współpracy z firmą ubezpieczeniową DKV Seguros, która – podobnie jak Ergo Hestia – współtworzy międzynarodową grupę kapitałową ERGO. Hiszpanie skorzystali z sopockiej inspiracji, powołując w 2008 roku w Walencji bliźniaczy projekt, o nazwie Grand Tour DKV. Nagrodzeni uczestnicy odwiedzają Polskę. Nagroda obejmuje również udział w wystawie indywidualnej dla obu laureatów danej edycji.
Skąd taka formuła nagrody?
Inspiracją dla pomysłodawcy konkursu, prezesa Piotra M. Śliwickiego, była tradycja podróży edukacyjnych. Przed wiekami praktykowali je młodzi ludzie, głównie zamożni arystokraci i artyści, by poznać dziedzictwo najważniejszych europejskich ośrodków. W miejscach powszechnie uznawanych za centra kultury i sztuki nabierali ogłady, poszerzali horyzonty, wyrabiali gust. Jestem przekonana, ze idea podróży artystycznej jest nadal istotnym aspektem kształtowania młodych artystów. Ergo Hestia jako jedna z niewielu firm w Polsce proponuje spotkania ze sztuką także własnym pracownikom.
Grupa Ergo Hestia pragnie wspierać nie tylko artystów światowej sławy, ale również młode talenty, którym trudno zadebiutować w świecie sztuki. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Wynika to z przekonania, że warto inwestować w młodych artystów. Takich działań jest wciąż u nas, w kraju, zbyt mało. Ergo Hestia jako instytucja finansowa z dziesięcioletnim dorobkiem, znana jest z łączenia biznesu z zaangażowaniem w promocję kultury. Firma wspierała wybrane przedsięwzięcia muzyczne, teatralne, jak również działania z dziedziny sztuk plastycznych. Z czasem postawiła na kreację autorskich projektów, w których może nie tylko pełnić funkcję sponsora, ale także aktywnego mecenasa.
Temat „Artystycznej Podróży Hestii” jest obecny w Grupie Ergo Hestia zarówno w sferze wizerunkowej, jak i w ramach wewnętrznej kultury korporacyjnej. Pracownicy i współpracownicy Grupy są na bieżąco informowani o przebiegu programu i zachęcani do wzięcia udziału w związanych z nim wydarzeniach. Na co dzień również obcują z pracami wyróżnionymi w konkursie, eksponowanymi w sopockiej siedzibie Ergo Hestii.
Promujemy sztukę na różne sposoby. Na przykład nagrodzony w 2004 roku tryptyk malarski Kręgle, autorstwa Anny Waligórskiej, laureatki 3. edycji konkursu, był motywem przewodnim linii wizualnej oferty ubezpieczeniowej dla klientów indywidualnych. Od 2013 roku w Sopocie i innych miastach cyklicznie organizowane są warsztaty dla pracowników oraz agentów ubezpieczeniowych Grupy Ergo Hestia. Podczas zajęć uczestnicy poznają wybrane zagadnienia z historii sztuki i tworzą własne prace, co pozwala im odbyć „artystyczną podróż” w głąb siebie.
Jakie są dalsze plany wystawiennicze? Czy wystawę Przez Pryzmat będziemy mogli zobaczyć jeszcze w innym mieście?
Za sprawą tej wystawy Artystyczna Podróż Hestii zyskuje nowy wymiar – utalentowani studenci nie tylko wyjeżdżają w świat – podróż odbywa również kolekcja ich prac. Swoistą „wyprawą” dla widzów staje się również kontakt z twórczością młodych-zdolnych. Nasze przedsięwzięcie jest przykładem nowoczesnego mecenatu artystycznego, który – w takim wydaniu – pojmuje sztukę jako markę. Chętnie konfrontuje ją z otaczającą rzeczywistością i angażuje w działania edukacyjne kierowane do różnych grup odbiorców. Młodzi artyści potrzebują przestrzeni do prezentacji swoich prac, konfrontacji z krytyką, publicznością, rynkiem. Artystyczna Podróż Hestii ma ambicje ułatwić start wyjątkowym talentom tak, by stworzyć im warunki do zaistnienia na wymagającym rynku sztuki. W kalendarzu wydarzeń związanych z programem „Artystyczna Podróż Hestii” najważniejszym punktem jest wystawa prac finalistów konkursu. Podczas wernisażu ogłoszone zostaną wyniki kolejnej edycji. Mamy nadzieję, że w tym roku wystawę uda nam się pokazać również w Warszawie. Chcielibyśmy kontynuować naszą podróż po Polsce, szukamy przyjaznych i ciekawych miejsc, w których możemy pokazać naszą kolekcję.
Jakie są plany na przyszłość związane z rozwojem konkursu?
Jesteśmy konsekwentni w swoich działaniach. Przed nami już 13. edycja, która jest trochę inna od poprzednich, ponieważ zaprosiliśmy również młodszych studentów, a także rozszerzyliśmy menu konkursowe o fotografię i sztuki cyfrowe. Postawiliśmy przed studentami dodatkowe zadanie w postaci konieczności zaprezentowania swojej pracy przed członkami jury. Mam nadzieję, że konkurs będzie się rozwijał, a cenne i niezwykle dla nas ważne uwagi członków jury – ludzi sztuki i kultury – przyczynią się do jeszcze ciekawszego definiowania naszego konkursu.
Przypisy
Stopka
- Osoby autorskie
- Piotr Szpilski
- Wystawa
- "Przez Pryzmat" - wystawa prac laureatów ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2002-2013
- Miejsce
- Pałac Sztuki w Krakowie
- Czas trwania
- 6.03.-30.03.2014
- Strona internetowa
- artystycznapodrozhestii.pl