Anish Kapoor w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Wystawa dzieł Anisha Kapoora w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest pierwszym w Polsce pokazem prac jednego z mistrzów współczesnej rzeźby.
Ekspozycja, stanowiąca ogromne wyzwanie logistyczne, prezentowana jest w dwóch przestrzeniach wystawienniczych: dziewięć kamiennych rzeźb znajduje się w Muzeum Rzeźby Współczesnej, zaś trzy prace w Galerii Oranżeria. Wszystkie dzieła zostały starannie wybrane przez rzeźbiarza, co świadczy o jego entuzjazmie dla idei wystawy w Polsce.
Na pokaz w Muzeum Rzeźby Współczesnej składają się enigmatyczne rzeźby w kamieniu. Te potężne, opracowane rzeźbiarsko bloki kamienne wykonane z granitu, marmuru, wapienia oraz onyksu pokazują osobisty język sztuki Kapoora na przestrzeni jego dwudziestopięcioletniej, niezwykle zróżnicowanej i nowatorskiej twórczości. Wyjątkowe dzieła artysty charakteryzują się abstrakcyjnymi, ale zarazem biomorficznymi formami, wyłaniającymi się z kamiennych bloków tak jakby się same stworzyły, a ręka rzeźbiarza pozostaje niewidoczna w zmysłowej cielesności obłych i wijących się powierzchni, które falują, tworząc nabrzmiałe kształty lub wnętrza wypełnione pustką. Te prześwity i próżnie odzwierciedlają stałe zainteresowanie Kapoora tym, co sam opisuje jako stan pustki, a w tych pracach zarówno bryła i brak bryły, obecność i nieobecność znajdują się w poetyckiej koniunkcji. Prace eksponowane w Oranżerii rozwijają tę samą problematykę pustki i samotworzącego się obiektu, idąc jeszcze dalej w obszar nawet większej cielesności, ale tutaj wykonane są w materiałach miękkich i plastycznych – wosku, żywicy i zwojach spawanej blachy stalowej. W pracach Past Present Future (2006) i Gethsemane (2013) Kapoor używa niezwykłego odcienia czerwieni, która jest jego znakiem rozpoznawczym. Kolor tych realizacji jest istotą ich brył, tak jak i materiał, który został nim nasączony. Ten intensywny, głęboki i wyjątkowy odcień przywołuje na myśl zarówno skojarzenia malarskie i kulturowe, jak i intymność naszego własnego wnętrza.
Układ prezentacji prac Kapoora ukazuje nie tylko dialektykę jaka zachodzi pomiędzy jego różnymi rzeźbiarskimi językami, ale również jego kreatywne wykorzystanie warunków przestrzenno-ekspozycyjnych Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Anish Kapoor urodził się w Bombaju w 1954 roku, od 1973 roku mieszka i pracuje w Londynie, gdzie studiował sztukę. Uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych artystów swojej generacji, a międzynarodową sławę przyniosły mu monumentalne rzeźby, z których wiele stało się punktami orientacyjnymi czy symbolami znanymi na całym świecie.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Anish Kapoor
- Wystawa
- Anish Kapoor
- Miejsce
- Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
- Czas trwania
- 1.10.2022 – 12.02.2013
- Osoba kuratorska
- Dorota Monkiewicz
- Fotografie
- Jacek Kucharczyk, Sophie Baker
- Strona internetowa
- rzezba-oronsko.pl/wystawy/anish-kapoor/