NR 22/2023
15.12.2020

Agata Ingarden, Yan Tomaszewski i Marta Romankiv zwycięzcami Allegro Prize 2020

Agata Ingarden, Yan Tomaszewski i Marta Romankiv zwycięzcami Allegro Prize 2020
Agata Ingarden, The Lounge, 2020, widok wystawy "Alles war klar", Kunstlerhaus, Wiedeń, dzięki uprzejmości artystki

Znamy wyniki międzynarodowego konkursu dla artystów sztuk wizualnych Allegro Prize – piersze miejsce i nagroda główna (35 tys zł) powędrowały w ręce Agaty Ingarden, młodej artystki zamieszkałej i działającej w Paryżu.

„W pracach Ingarden niepewność co do przyszłości sączy się i przecieka na naszych oczach niczym płynny cukier, stanowiący jedno z tworzyw jej instalacji. Co nas czeka w przyszłości, która wyłania się z jej realizacji? Dystopijny świat, a w nim — nasz dom. Taki, który budujemy tu i teraz oraz taki, który chowamy we wspomnieniach (…). W portfolio Ingarden widać jej ogromną wrażliwość na materiały, formy i ich właściwości. Jej organiczne rzeźby wydają się pochłaniać naszą rzeczywistość — przestrzenie domowe i biurowe — niczym samodzielne organizmy, na nowo poddając pod dyskusję związki między naturą a technologią. Zatracenie, rozedrganie, lęk, brak stabilności — głos Ingarden to głos młodego pokolenia, dla którego czas ma szczególne znaczenie; jego upływ to bowiem jedyny pewnik.” – uzasadnia swój werdykt jury.

Drugie miejsce (i nagroda w wysokości 10 tys. zł) przyznane zostały Yanowi Tomaszewskiemu. W swoim werdykcie jury zaznaczyło, że docenia jego umiejętność budowania alternatywnych narracji w oparciu o gruntowny, historyczny research.

Trzecie miejsce (5 tys. zł) zajęła Marta Romankiv. Artystka w swojej twórczości podejmuje temat imigracji zarobkowej ze wschodu oraz relacji Polski z sąsiadami. „Romankiv wychodzi z bezpiecznej przestrzeni instytucji sztuki, by tchnąć w artystyczny gest nową sprawczość o znaczeniu politycznym.” – pisze w werdykcie jury.

Do konkursu zakwalifikowało się 1651 poprawnie złożonych portfolio z 79 krajów. Jury postanowiło przyznać także 10 wyróżnień, które powędrowały do Anny Zaradny, Magdaleny Lazar, Rafała Zajko, Horacego Muszyńskiego, Open Group, Barbary Gryki, Honzy Zamojskiego, Venety Androvy, Emilii Kuryłowicz oraz Pawła Starca.

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Zobacz też