NR 22/2023

6 – 12 lutego

Redakcja
Przemek Dzienis, Pureview
6 – 12 lutego
Przemek Dzienis, Pureview

Gdańsk

Diana Ronnberg, szwedzko-polska artystka posługująca się w swoich pracach różnorodnymi mediami, od wideo przez malarstwo do śpiewu, otworzy w sobotę (11.02) swoją wystawę w Kolonii Artystów. Dwuczęściowa instalacja składająca się na Stories from the forest, records from the city to równocześnie praca doktorska Ronnberg. Przy użyciu formy pieśni, uniwersalnego elementu rytuałów przejścia w różnych kulturach, artystka odniesie się w niej właśnie do stanu przejściowego i bycia pomiędzy dwoma grupami społecznymi, łącząc również elementy intymne z intelektualnymi.

Łódź

Władysław Strzemiński "Pejzaż morski", 1933

Władysław Strzemiński „Pejzaż morski”, 1933

Tegoroczną serię wystaw celebrujących oficjalne obchody stulecia awangardy Muzeum Sztuki w Łodzi rozpoczyna ekspozycją Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody, która otwiera się w piątek (10.02). Prześledzi ona sposób, w jaki w sztuce awangardy odbiła się zmiana w relacjach człowieka i środowiska, wynikająca z postępującej od XIX wieku industrializacji, urbanizacji i kolonizacji kolejnych rejonów świata. Kuratorki wystawy, Aleksandra Jach i Paulina Kurc-Maj, postawiły sobie w niej za zadanie zniuansowanie uproszczonego postrzegania awangardy jako formacji jednoznacznie wspierającej naukowy postęp i negującej rolę relacji człowieka i natury. Wśród artystów, których prace zaprezentowane zostaną na Superorganizmie znajdą się m.in. Ansel Adams, Alexander Calder, Alfred Stieglitz, Katarzyna Kobro i Lubow Popowa.

Szczecin

Aurelia Nowak i Tomek Pawłowski sięgną do założeń stojących za telewizyjnym protoplastą YouTube’a doby VHS na otwieranej we wtorek (7.02) w Zonie Sztuki Aktualnej wystawie Śmiechu warte. To w Szczecinie właśnie produkowano program, który przywołuje w swojej wystawie kuratorski duet. Ma to być nie tylko okazja do tego, by zaprezentować trochę zabawnych wideo, ale także aby poddać obserwacji mechanizmy konkursowych rywalizacji. Wśród biorących udział w wystawie młodych artystów znajdą się m.in duet Polen Performance, Dominika Olszowy i Martyna Kielesińska. Polecamy wybrać się na wernisaż, podczas którego będzie można uczestniczyć w plebiscycie publiczności na najzabawniejszą pracę i we wręczeniu nagród od sponsorów.

Małpeczki, Respekt, 2017

Małpeczki, Respekt, 2017

Warszawa

Najbliższy czwartek (9.02) upłynie w Warszawie pod znakiem fotografii. W Leica 6×7 Gallery odbędzie się tego dnia wernisaż wystawy nowych prac Przemka Dzienisa. Na Pureview Dzienis pokaże nowe, dość mocno odbiegające od swojej dotychczasowej twórczości fotografie w formie śnieżnych, półabstrakcyjnych, barwnych pejzaży, splatających detaliczne kadry z klasycznymi fotografiami krajobrazowymi. Łączy się nich refleksja nad możliwościami fotograficznego medium z chęcią oddania wizualnego zachwytu nad obserwowanym widokiem.

Jan Siwicki

Jan Siwicki

Tego samego dnia otworzy się również nowa wystawa w Fundacji Archeologia Fotografii, To, co nie umiera, nie żyje. Znajdą się na niej archiwalne zdjęcia pogrzebowe z okresu międzywojnia, II wojny światowej i czasów tużpowojennych. Wśród nich znajdą się fotografie autorstwa Bolesława Augustisa, międzywojennego fotografa związanego z Białymstokiem, którego pokaźną kolekcję odkryto przypadkiem przed dziesięcioma laty, a także Jana Siwickiego, wiejskiego fotografa, również pochodzącego z Białostocczyzny. Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie również premiera książki LUX, podejmującej temat roli światła w fotografii. Jest to pokłosie wystawy o tym samym tytule, a zarazem kontynuacja wcześniejszej publikacji pod tytułem Emulsja. Autorką koncepcji książki i wyboru znajdujących w niej fotografii jest Marta Przybyło-Ibadullajev, a wśród reprodukowanych prac znalazły się fotografie m.in. Zbigniewa Dłubaka, Kuby Bąkowskiego, Simona Norfolka i Wojciecha Wilczyka.

W ramach wymiany project roomów między Miejscem Projektów Zachęty i Salonem MoCAB zaprezentowana zostanie w Warszawie twórczość artystów pochodzących z byłej Jugosławii. Otwierana w piątek (10.02) wystawa Ponovo upotrebiti: przeszłość jako kostium lub inspiracja odnosić się będzie do wybranych przez twórców artefaktów z niedawnej przeszłości: architektury, fotografii, filmu, muzyki oraz przekazów medialnych.

Z pozostałych wydarzeń w stolicy warto zainteresować się zaplanowaną na piątek i sobotę (10-11.02) międzynarodową konferencją organizowaną przez Królikarnię na zakończenie tamtejszej wystawy prac Wandy Czełkowskiej. Weźmie w niej udział sama rzeźbiarka, a referaty dotyczące jej dorobku wygłoszą m.in. Richard Demarco, Ewa Toniak i Ewa Tatar. Młodym artystom przypominamy również o trwającym naborze do tegorocznej edycji Artystycznej Podróży Hestii.

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Zobacz też