4-10 marca
Bielsko Biała
Niedawno skończyła się jubileuszowa wystawa kuratorska w ramach Bielskiej Jesieni, tymczasem trwa już w najlepsze nabór do kolejnej edycji malarskiego biennale, które odbędzie się za kilka miesięcy. Open call potrwa jeszcze do 15 marca, a zgłosić do niego należy trzy prace w dowolnej technice malarskiej, wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat.
Bydgoszcz
Kalendarz niepodległościowych obchodów nie wszędzie wygląda jednakowo – w wyzwolonej na początku 1920 roku Bydgoszczy obchody te dopiero się na dobre zaczynają. Z tej okazji w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy otworzy się w środę (6.03) wystawa Cień wolności, która swoją pierwszą odsłonę miała w zeszłym roku w katowickim BWA. Poprzez sztukę przygląda się ona historii całego stulecia, jakie minęło od momentu powrotu Polski na mapę świata. Skupia się przy tym raczej na momentach traumatycznych, wstydliwych i wypartych, niż narracji heroicznej i triumfalnej.
Gdańsk
„Nadwrażliwy autoobserwator” Patryk Różycki otworzy w piątek (8.03) solową wystawę w Kolonii Artystów, zatytułowaną zgodnie z charakterem jego twórczości Jesteś przewrażliwiona! W swoich pracach młody trójmiejski artysta przygląda się zmianom własnej tożsamości na przestrzeni lat i zanurza we wspomnieniach, które niosą ze sobą także uniwersalne prawdy.
Lublin
Dwa „poboczne” oddziały Galerii Labirynt – Labirynt 2 oraz Plaza – staną się areną biegnącej dwutorowo opowieści o mieście i jego mieszkańcach autorstwa Julii Golachowskiej i Barbary Gryki. Obie artystki zrealizowały osobne prace, które łączy wspólny tytuł – Tożsamość składa się z rzeczy małych. Przyglądając się miastu z perspektywy jego mieszkańców Barbara Gryka zawędrowała na hansenowskie osiedle im. Słowackiego, chodząc od drzwi do drzwi i fotografując jego wnętrza. Julia Golachowska z kolei zainteresowała się sąsiadującym z oddziałem Labiryntu Kebabem Prawdziwego Polaka i na jego podstawie przygląda się ona tożsamości w skali uniwersalnej.
Olsztyn
Podwójna tęsknota będzie motywem przewodnim wystawy Mai Gordon kuratorowanej przez Sarmena Beglariana w olsztyńskim BWA. Na otwieranej w czwartek (7.03) wystawie Byłam i jestem znajdą się obrazy z regularnie powracającymi motywami cyprysów, błękitnego nieba czy domu. Podobnie jak autoportrety samej artystki jako dziewczynki i młodej kobiety, przywołują one pamięć o Polsce i Izraelu, dwóch miejscach, w których Gordon spędziła dzieciństwo i młodość. Równolegle w olsztyńskiej galerii otworzy się solowa wystawa długo niewidzianej Kle Mens, która w Zdrowaśce po raz ostatni ma się wcielać w postaci świętych i mierzyć z doświadczeniami z dzieciństwa.
Poznań
Intensywna końcówka tygodnia szykuje się w poznańskim Arsenale. W piątek (8.03) otworzy się indywidualna wystawa krakowskiej malarki Moniki Chlebek. Obrazy niepodobne to przegląd prac wypełnionych poczuciem niepokoju i niezdefiniowanego zagrożenia, zaludnionych przez postaci widoczne tylko we fragmentach, przedastwiające wydarzenia, których nie sposób określić.
Dzień później (9.03) w Arsenale będziemy mogli zobaczyć wystawę finałową czwartej edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego Poznań Photo Diploma Award. Podczas otwarcia ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu. Wśród finalistek znalazły się m.in. Wiktoria Wojciechowska, Lucia Bláhová i Dominika Gęsicka. Wystawie głównej tegorocznych finalistów towarzyszyć będzie solowa wystawa Megan Moore, zwyciężczyni poprzedniej edycji, prezentowana w galerii Duża Scena UAP.
A skoro o konkursach mowa, również w sobotę (9.03) w Galerii Rodríguez odbędzie się poznański etap ogólnopolskiego Tekken Art Tournament 2019 – konkursu dla artystów wizualnych i kuratorów, w którym wystawę indywidualną wywalczyć może najlepszy gracz lub graczka w Tekkena 7. Rozgrywki na każdym z etapów komentowane będą na żywo przez krytyka Janka Owczarka.
Radom
Niezmordowana promotorka abstrakcji geometrycznej Bożena Kowalska wykuratorowała w radomskim MCSW Elektrownia poplenerową wystawę w ramach dwudziestego szóstego już Międzynarodowego Pleneru dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii. Na otwieranej w piątek (8.03) Geometrii i pięknie znajdą się prace 51 uczestników i uczestniczek wrześniowego pleneru, który według zapowiedzi kuratorki miał być tym ostatnim.
Szczecin
Nowe prace w szczecińskim TRAFO zaprezentuje w czwartek (7.03) Elżbieta Jabłońska. Osią kuratorowanej przez Emilię Orzechowską wystawy Znikając będzie nadwiślański dom artystki i sama rzeka, która według słów Jabłońskiej stała się wręcz jej obsesją. Do współtworzenia wystawy Jabłońska zaprosiła także inne artystki: Karolinę Freino, Lilianę Piskorską, Aleksandrę Sojak-Borodo i Natalię Wiśniewską. Na tym zaproszenia się nie kończą – wystawa łączy się z inauguracją programu rezydencyjnego 788km, przeznaczonego dla twórców różnych profesji, którym na tygodniowe wizyty studyjne artystka udostępniać będzie swoją nadwiślańską przestrzeń.
Toruń
Budząca duże emocje jeszcze na długo przed otwarciem wystawa Mariny Abramović w toruńskim CSW Znaki Czasu otworzy się już w najbliższy piątek (8.03). Wernisażowym gwoździem programu będzie spotkanie z artystką, ale i ci, którzy nie wezmą w nim udziału nie powinni narzekać na niedostatek Mariny w Marinie, jako że Do czysta będzie monumentalnym przeglądem prac artystki ze wszystkich etapów jej kariery, z reperformansami na żywo włącznie.
Warszawa
Badaczka sztuki Ewy Partum Karolina Majewska-Güde zaprezentuje w czwartek (7.03) w Galerii Studio wystawę poświęconą przez nią w 1972 roku Galerii Adres. Ekspozycja Ewa Partum. Moja galeria jest ideą skupi się na aspekcie przestrzeni i fizyczności miejsc, w których Galeria Adres funkcjonowała, a także tworzeniu w jej ramach międzynarodowej sieci artystycznej, przełamującej zimnowojenny podział na Wschód i Zachód.
Tego samego dnia (7.03) w Austriackim Forum Kultury zobaczymy indywidualną wystawę Beate Winkler – malarki i aktywistki politycznej, od wielu lat działającej na rzecz respektowania praw człowieka. Łącząc oba równie ważne pola swojej aktywności, w wystawie Trust / Change Winkler stawiać będzie między innymi pytanie o to, czy sztuka może być dziś utylitarnym narzędziem pozwalającym wyobrazić sobie lepszą rzeczywistość, czy raczej wyrazem eskapizmu. Choć w zupełnie innym medium, podobnych problemów społeczno-politycznych dotyka choreografka Maria Stokłosa, której Wychodząc od działania zaprezentowane zostanie podczas wernisażu.