27 lipca – 2 sierpnia
Gdańsk
W Gdańskiej Galerii Miejskiej jeszcze do 22 sierpnia potrwa druga odsłona wystawy Cała Polska, a już jutro (28.07) odbędzie się spotkanie wokół niej, którego gościnią będzie Aleksandra Grzonkowska, prowadzone przez Piotra Szymona Mańczaka oraz Piotra Tadeusza Mosura, twórców galerii UL. Będzie to trzecia odsłona realizowanego przez nich cyklu Skala Beauforta, tym razem koncentrująca się na funkcjonowaniu niezależnych galerii i szeroko pojętych inicjatyw kulturalnych, strategiach oporu i sposobach na przetrwanie w trzecim sektorze. Z uwagi na środki ostrożności, dyskusja zostanie nagrana i udostępniona na YouTube’owym kanale GGM.
Jelenia Góra
Kolejnej odsłony doczeka się też projekt Anki Leśniak patRIOTki. Wystawa pod tym tytułem otworzy się w piątek (31.07) w jeleniogórskim BWA. Artystka koncentruje się w niej na kwestii patriotyzmu postrzeganego poprzez postawy polskich kobiet z czasów zaborów, za punkt wyjścia obierając książkę Wojciecha Lady Polscy Terroryści. Autor opisuje w niej historie zamachów na carskich urzędników na terenie zaboru rosyjskiego, których sprawczyniami nierzadko były kobiety, dziś niemal kompletnie zapomniane przez historię. Leśniak, od lat eksplorująca temat kobiet z różnych powodów zapomnianych lub pomijanych, w swoich pracach przywraca ich pamięć i dokonuje artystycznej reinterpretacji biografii.
Poznań
W ramach trwającej trzydziestej edycji Festiwalu Malta w Poznaniu ruszy w tym tygodniu nowy cykl dyskusji poświęconych relacji między tym, co związane z wodą, a zjawiskiem migracji. W otwierającej go środowej (27.07) debacie pod hasłem Woda – kryzysy – migracje, prowadzonej przez Katarzynę Czarnotę, wezmą udział Anna Skowera, Przemysław Wielgosz i Filip Wesołowski. Przyglądając się związkom pomiędzy trzema tytułowym kwestiami, rozmówcy skupią się na tym jak najdłuższa susza na Bliskim Wschodzie z lat 2006–2011 wpłynęła na wybuch protestów, wzrost cen, a wreszcie wojnę w Syrii, a także spróbują odpowiedzieć na pytanie o to, jak artyści i NGO-sy przyczyniać się mogą do walki o sprawiedliwy dostęp do zasobów wodnych.
Szczecin
Kolejną odsłonę nowego cyklu krótkich pokazów młodych artystek i artystów Headshots zobaczyć będziemy mogli w Trafostacji Sztuki w Szczecinie od czwartku (30.07). Tym razem w jego ramach indywidualną wystawę zaprezentuje Jagoda Dukiewicz, absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie, autorka prac wideo, animacji i obrazów. Bohaterem opowiadającej o poszukiwaniu sensu, celu i domu ekspozycji zatytułowanej Wszystko niepewne i to mnie uspokaja będzie Lumpo – bezpłciowa postać człekopodobna, zrodzona w wyniku apokalipsy i zmian klimatycznych.
Ustka
Efekty realizowanej w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej rezydencji łódzkiego duetu Przepraszam, który tworzą Ola Kozioł i Suavas Lewy, zobaczymy w najbliższy czwartek (30.07) w ramach wieczornej projekcji przed budynkiem Kapitanatu Portu Ustka. Film Pieśń antropocenu, podsumowujący ich rezydencyjne działania, odwoływać się będzie do książki Naomi Oreskes i Erika Conwaya Upadek cywilizacji zachodniej. Spojrzenie z przyszłości, która ostatnio posłużyła także za punkt wyjścia kuratorom Wieku półcienia w MSN. Stworzona podczas rezydencji kompozycja łódzkiego duetu powstała z wykorzystaniem dźwiękowych obiektów z materiałów, które wyrzuciło morze albo zostawił na plaży człowiek.
Warszawa
Po inauguracyjnym performansie zrealizowanym we współpracy z bytomską Kroniką, Izabela Chamczyk kontynuuje swój internetowy cykl performatywny Codzienność, komentujący na bieżąco realia pandemii. Jego druga odsłona, tym razem pod patronatem galerii lokal_30, nosić będzie tytuł Złoty środek. Transmisję na żywo obejrzeć będzie można za pośrednictwem facebookowej strony galerii w środowe popołudnie (29.07).
Jeszcze do niedawna wystawę Dyby i Adama Lachów można było zobaczyć podczas wystawy w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie, jeśli jednak ją przegapiliście, niedługo nadarzy się okazja do tego, by samemu znaleźć się przed obiektywem fotograficznego duetu. W czwartek (30.07) rozpocznie się rekrutacja do sesji fotograficznej w ramach trzeciej edycji odbywającego się w ramach cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami projektu Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…, nawiązującego z jednej strony do klasycznego formatu tworzenia fotografii portretowych, a z drugiej do idei monodramu jako intymnego spotkania artysty z publicznością. Siedmioro wybranych mieszkanek i mieszkańców Warszawy spotka się z artystami i znajdzie się na ich fotografiach, zaprezentowanych finalnie na wystawie Portret osobisty vol. 3, wraz ze zdjęciami autorstwa pozostałych uczestników tegorocznej odsłony projektu, czyli Silvii Pogody, Bartka Wieczorka oraz Marty Zgierskiej i Mateusza Sarełło.