25 czerwca – 1 lipca
Gdańsk
W najbliższy weekend (30.06-1.07) odbędzie się piąta edycja organizowanego przez Gdańską Galerię Miejską performatywnego festiwalu Present Performance. Na przekór nazwie wydarzenia, tematem najnowszej odsłony będzie nie to, co dzieje się obecnie, a to, co wydarzy się prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości lub wydarzyło się w przeszłości, ale nie ma co do tego pewności. Zaproszeni artyści, wśród nich duet Małpeczki i mocna reprezentacja choreograficzna (Marta Ziółek, Przemek Kamiński, Paweł Sakowicz) ponownie performować będą w malowniczej dzielnicy Brzeźno przy samym wybrzeżu.
Gorzów Wielkopolski
Nowe obrazy Irminy Staś zobaczymy na otwieranej w piątek (29.06) w gorzowskim Miejskim Ośrodku Sztuki wystawie Kształty i przedmioty. Wchodzące w skład dwóch cykli płótna i akwarele utrzymane będą w tonie charakterystycznej dla malarki abstrakcji aluzyjnej, jednak sama wystawa wykraczać będzie poza ich ugruntowane biograficzne odczytania. Formalnie nowe prace Staś bliskie są powojennemu surrealizmowi i odwilżowej abstrakcji, a jednocześnie zawdzięczają wiele racjonalnej, ustrukturyzowanej abstrakcji geometrycznej.
Katowice
Sezon wystaw dyplomowych rozpoczął się na dobre. Tuż po swoich publicznych obronach absolwenci katowickiej akademii zaprezentują swoje prace w dwóch tamtejszych instytucjach. Dziś popołudniu (25.06) w BWA Katowice otworzy się wystawa dyplomów z wydziałów malarstwa i grafiki warsztatowej. W Rondzie Sztuki z kolei zobaczyć będzie można prace absolwentów wydziału projektowego.
Poznań
Tymczasem dla tych, którzy jeszcze swojej przygody edukacyjnej nie zakończyli, mamy dobrą wiadomość. Od tego roku jedyne w Polsce studia kuratorskie z prawdziwego zdarzenia można skończyć również na poziomie magisterskim – kierunek Kuratorstwo i teorie sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu obejmować będzie teraz także studia II stopnia. Internetowa rejestracja dla chętnych potrwa do 17 września.
Do niedawna w poznańskim Hotelu Polonez można było oglądać jedną z najciekawszych wystaw w ramach tegorocznego Poznań Art Week, a już w najbliższy piątek (29.06) w dawnych wnętrzach hotelowych otworzy się kolejna ekspozycja. Tym razem będzie to solowy pokaz Mateusza Sadowskiego Kształt chwili. Taki tytuł nosi nowy film animowany artysty; oprócz samego wideo Sadowski odsłoni też nieco kulisy jego powstawania. Wystawa prezentowana będzie w zakątku Poloneza, gdzie na co dzień mieści się pracownia artysty, a samej animacji towarzyszyć będą również obiekty w niej wykorzystywane.
Warszawa
Po weekendzie otwarcia rozkręca się animowane przez Pawła Althamera i Goshkę Macugę Weneckie Biennale na Bródnie. Do końca tygodnia (1.07), w ramach jubileuszowej, dziesiątej odsłony Parku Rzeźby na Bródnie cała dzielnica stanowić ma przestrzeń „pierwszego postartystycznego biennale”. Zamiast wstawiać do niej swoje obiekty, artyści samo osiedle traktują jak gotową ekspozycję i zapraszają do przyglądania się lokalnym inicjatywom, budynkom i zastanym sytuacjom. W ramach kolektywnej pracy z mieszkańcami i ekspertami artyści wytyczyli na terenie Bródna cztery tematyczne ścieżki wiodące przez 80 punktów. Oprócz wycieczek na własną rękę polecamy udział w szeregu wydarzeń organizowanych przy okazji biennale.
Dyplomy dyplomami, ale jak co roku większość oczu skierowana będzie na wystawę studentów uczelni artystycznych, którzy zakwalifikowali się do finału kolejnej edycji Artystycznej Podróży Hestii. Podobnie jak rok temu, swoje prace zaprezentują oni w nadwiślańskim pawilonie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a otwarcie odbędzie się już dziś wieczorem (25.06). Zgodnie z dotychczasową formułą podczas wernisażu poznamy też laureatów wyłonionych spośród 25 finalistów, wśród których w tym roku znaleźli się m.in. Adelina Cimochowicz, Jana Shostak i Jan Możdżyński.
Po wyprowadzce z Domu Słowa Polskiego Fundacja Arton zainauguruje w czwartek (28.06) działalność w nowej siedzibie przy Foksal. Pierwszą wystawą w nowym miejscu będzie monograficzna prezentacja prac Ryszarda Waśki z lat 70. i 80. Nie mów, że urodziłeś się w złym czasie. Realizacjom z różnych lat przyglądać się ona będzie przez pryzmat słowa, będącego ich najważniejszym elementem niezależnie od medium.
W piątek i sobotę (29-30.06) w Teatrze Powszechnym odbędzie się gościnny spektakl argentyńskiej reżyserki Loli Arias Pole minowe. Jego bohaterami będą uczestnicy wojny o Falklandy z obu stron barykady, argentyńskiej i angielskiej, którzy po ponad trzech dekadach sięgają do niej pamięcią i próbują zrekonstruować konflikt i jego następstwa. Występujący w spektaklu aktorzy to autentyczni weterani wojenni, dawni wrogowie, którzy snuć będą historię wojny widzianej z odmiennych perspektyw i przyglądać się będą pozostawionym przez nią bliznom.
Wrocław
W czwartek (28.06) w Muzeum Architektury we Wrocławiu otworzy się wystawa Architektura optymizmu, poświęcona modernistycznej architekturze Kowna z okresu przed- i powojennego. Złożą się na nią fotografie i projekty tamtejszych modernistycznych gmachów, za pomocą których kuratorzy zamierzają opowiedzieć tak o przemianach samej architektury, jak i mieście jako takim, migracjach form i idei.
Po zbudowanym wokół filmowego punktu odniesienia Szczurołapie w Muzeum Współczesnym Wrocław otworzy się w piątek (29.06) wystawa nawiązująca do najsłynniejszej książki Tadeusza Micińskiego – Nietota. Idąc tropem modernistycznego pisarza i jego pełnej zawiłej symboliki, mistycznej powieści, kuratorowana przez Łukasza Huculaka wystawa opowiadać będzie o pokrewieństwie sztuki i niewyrażalnego, szczególnie praktyk magicznych. Jednym z wątków będzie także prześladowanie osób aspołecznych i jednocześnie estetyzacja przemocy w ramach procesów o „czarownictwo”. Na wystawie zobaczymy prace m.in. Olafa Brzeskiego, Laury Paweli oraz samego kuratora.
Tego samego dnia (29.06) w galerii SIC! BWA Wrocław otworzy się solowa wystawa Marzeny Krzemińskiej-Baluch Ucieczka po chwilę samotności. Znajdą się na niej minimalistyczne, sensualne prace ze szkła, przetworzone i zsyntetyzowane widoki natury przefiltrowane przez pamięć artystki, starającej się wydobyć ich nastrój. Wystawa jest częścią doktoratu przygotowywanego przez artystkę na wrocławskiej akademii, towarzyszyć jej będzie również książka, której premiera odbędzie się podczas finisażu.
Zalesie Górne
Na wsiach i w małych miasteczkach sztukę możemy raczej okazjonalnie, przy okazji takich inicjatyw jak niedawna wystawa Pawła Śliwińskiego czy wizyty w pracowniach niektórych artystów, jednak już w najbliższą sobotę (30.06) w podwarszawskim Zalesiu Górnym otworzy się pełnoprawna galeria. Ulokuje się ona na dodatek w malowniczej lokalizacji – przedwojennej willi wybudowanej przez Jana Witolda Wisłockiego, należącego do rodziny założycieli miejscowości. Prowadzona przez Ewę Sułek Galeria Lescer, bo taką będzie nosić nazwę, swoją działalność zainauguruje wystawą Pawła Zaręby Bez szpanu. Szpanu trochę jednak będzie, jako że plany galerii są ambitne – na jesień planowana jest już wystawa skoncentrowana wokół twórczości Sola LeWitta.