NR 22/2023

24 – 30 października

Redakcja
Izabela Chamczyk, Borderline, 2016
24 – 30 października
Izabela Chamczyk, Borderline, 2016

Bielsko-Biała

W minionym tygodniu śledziliśmy ogłoszenie wyników konkursu Gepperta (Grand Prix powędrowało do Kle Mens, gratulujemy), w ten piątek z kolei w Galerii Bielskiej BWA otworzy się 9. Wystawa kuratorska Bielskiej Jesieni. Jej kuratorami są tym razem Jagna Domżalska i Wojciech Kozłowski, którzy zaproponowali pokaz poświęcony sposobom rozszerzania medium, jakim jest malarstwo, co jednak nie oznacza jego negacji. Zapowiada się więc ciekawa próba zbadania możliwości malarstwa w kontekście relacji przestrzennych i wyjścia poza zwyczajowe dla niego dwa wymiary.

Przemysław Branas, Narodziny czarnego i białego, 2016

Przemysław Branas, Narodziny czarnego i białego, 2016

Kraków

Przemysław Branas nie traci czasu – niedawno jego wystawę oglądać można było w CSW Zamek Ujazdowski, a już jutro, 25 października w Księgarnia | Wystawa, Fundacja Razem Pamoja rozpoczyna się pokaz jego nowej instalacji Narodziny czarnego i białego. Pracę tą można potraktować jako symboliczny komentarz o zderzeniu dwóch kultur, ujęty w postkolonialnej perspektywie.

Szczecin

W tym tygodniu szykuje się także nowa wystawa w Szczecinie. W studenckiej galerii Obrońców Stalingradu 17 wspólną wystawę zaprezentują Justyna Śmidowicz i Katarzyna Balicka. Ma ona obrać formę opowieści, zbudowanej na podstawie wspomnień przekazanych obrazem i słowem. Głównym bohaterem wystawy będzie z kolei natura, zarówno ta dzika, co i domowa. Otwarcie 27 października o godzinie 19.

Warszawa

Słyszeliście kiedyś o Izabeli Chamczyk? Zapewne tak, ponieważ jest to artystka bezkompromisowa i niezwykle osobna, której sztuka z reguły nie pozostaje widzom obojętna i potrafi budzić skrajne emocje, zarówno pozytywne, co i negatywne. Już w najbliższą środę będzie z kolei okazja, żeby przyjrzeć się bliżej jej twórczości – w galerii Supermarket Sztuki otworzy się wystawa Malarstwo jako choroba, na której zobaczymy prace malarskie, wideo, jak i performanse Chamczyk, dające wgląd zarówno w jej obecne zainteresowania, co i sposób tworzenia.

Dominik Lejman, Wszyscy

Dominik Lejman, Wszyscy

Wystawa Po wiecu w Galerii Studio jak żadna inna wpisuje się w aktualny nastrój na ulicach Warszawy. Dziś, w rocznicę historycznego wiecu z 1956 roku i zarazem powtórki Czarnego Protestu, na fasadzie Trybuny Honorowej na Placu Defilad w Warszawie zostanie wyświetlona projekcja Wszyscy Dominika Lejmana. Start projekcji o 19.

Wrocław

fot. Tomasz Grzyb

fot. Tomasz Grzyb

Miłośnicy popu powinni w tym tygodniu zainteresować się wystawą W poszukiwaniu straconego czasu Piotra Kmity, która otwiera się w Mieszkaniu Gepperta. Kmita znany jest ze swoich odlewów przedmiotów reprezentujących „kapitalistyczny raj” epoki transformacji ustrojowej w Polsce. Swoim zainteresowaniom pozostanie on także wierny na wrocławskiej wystawie, inspirowanej serialem „Dynastia”. Wernisaż w piątek, 28 października.

Będąc we Wrocławiu, warto odwiedzić także Muzeum Współczesne Wrocław. W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się tam wystawa poświęcona Zbigniewowi Geppertowi, w tym szykują się dwa otwarcia – wystawy Czekanie Tomasza Grzyba i Peryferium Mariyany Hoyin. Obie wystawy prezentują fotografię. W przypadku Grzyba jest to cykl poświęcony czekaniu, Hoyin z kolei, przebywająca we Wrocławiu na rezydencji, fotografuje peryferia miasta.

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Zobacz też