24 – 30 października
Bielsko-Biała
W minionym tygodniu śledziliśmy ogłoszenie wyników konkursu Gepperta (Grand Prix powędrowało do Kle Mens, gratulujemy), w ten piątek z kolei w Galerii Bielskiej BWA otworzy się 9. Wystawa kuratorska Bielskiej Jesieni. Jej kuratorami są tym razem Jagna Domżalska i Wojciech Kozłowski, którzy zaproponowali pokaz poświęcony sposobom rozszerzania medium, jakim jest malarstwo, co jednak nie oznacza jego negacji. Zapowiada się więc ciekawa próba zbadania możliwości malarstwa w kontekście relacji przestrzennych i wyjścia poza zwyczajowe dla niego dwa wymiary.
Kraków
Przemysław Branas nie traci czasu – niedawno jego wystawę oglądać można było w CSW Zamek Ujazdowski, a już jutro, 25 października w Księgarnia | Wystawa, Fundacja Razem Pamoja rozpoczyna się pokaz jego nowej instalacji Narodziny czarnego i białego. Pracę tą można potraktować jako symboliczny komentarz o zderzeniu dwóch kultur, ujęty w postkolonialnej perspektywie.
Szczecin
W tym tygodniu szykuje się także nowa wystawa w Szczecinie. W studenckiej galerii Obrońców Stalingradu 17 wspólną wystawę zaprezentują Justyna Śmidowicz i Katarzyna Balicka. Ma ona obrać formę opowieści, zbudowanej na podstawie wspomnień przekazanych obrazem i słowem. Głównym bohaterem wystawy będzie z kolei natura, zarówno ta dzika, co i domowa. Otwarcie 27 października o godzinie 19.
Warszawa
Słyszeliście kiedyś o Izabeli Chamczyk? Zapewne tak, ponieważ jest to artystka bezkompromisowa i niezwykle osobna, której sztuka z reguły nie pozostaje widzom obojętna i potrafi budzić skrajne emocje, zarówno pozytywne, co i negatywne. Już w najbliższą środę będzie z kolei okazja, żeby przyjrzeć się bliżej jej twórczości – w galerii Supermarket Sztuki otworzy się wystawa Malarstwo jako choroba, na której zobaczymy prace malarskie, wideo, jak i performanse Chamczyk, dające wgląd zarówno w jej obecne zainteresowania, co i sposób tworzenia.
Wystawa Po wiecu w Galerii Studio jak żadna inna wpisuje się w aktualny nastrój na ulicach Warszawy. Dziś, w rocznicę historycznego wiecu z 1956 roku i zarazem powtórki Czarnego Protestu, na fasadzie Trybuny Honorowej na Placu Defilad w Warszawie zostanie wyświetlona projekcja Wszyscy Dominika Lejmana. Start projekcji o 19.
Wrocław
Miłośnicy popu powinni w tym tygodniu zainteresować się wystawą W poszukiwaniu straconego czasu Piotra Kmity, która otwiera się w Mieszkaniu Gepperta. Kmita znany jest ze swoich odlewów przedmiotów reprezentujących „kapitalistyczny raj” epoki transformacji ustrojowej w Polsce. Swoim zainteresowaniom pozostanie on także wierny na wrocławskiej wystawie, inspirowanej serialem „Dynastia”. Wernisaż w piątek, 28 października.
Będąc we Wrocławiu, warto odwiedzić także Muzeum Współczesne Wrocław. W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się tam wystawa poświęcona Zbigniewowi Geppertowi, w tym szykują się dwa otwarcia – wystawy Czekanie Tomasza Grzyba i Peryferium Mariyany Hoyin. Obie wystawy prezentują fotografię. W przypadku Grzyba jest to cykl poświęcony czekaniu, Hoyin z kolei, przebywająca we Wrocławiu na rezydencji, fotografuje peryferia miasta.