NR 22/2023

20-26 stycznia

Redakcja
Krzysztof Maniak, Pień, stan na 10.11.2018, dzięki uprzejmości Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej
20-26 stycznia
Krzysztof Maniak, Pień, stan na 10.11.2018, dzięki uprzejmości Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej

Gdańsk

Bohaterem czwartej odsłony organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej cyklu Miejsca stanie się gdański Dom Handlowy Jantar, działający w dzielnicy Wrzeszcz – nadgryziony zębem czasu, choć nadal pełen sklepów i zakładów, a także projektów artystycznych. Sobotnie (25.01) wydarzenie otworzy spotkanie z Olgą Drendą; specjalistka od duchologii opowie o polskich domach handlowych lat 90. Po spotkaniu czeka nas pokaz z cyklu VHS Hell, złożony z przeglądu reklam z epoki oraz filmu Mrok wszechświata, niskobudżetowego klonu Obcego z początku lat 90. Wieczór zakończy dyskoteka w najntisowych klimatach.

Dom Handlowy Jantar, fot. Bogna Kociumbas, dzięki uprzejmości Instytutu Kultury Miejskiej

Gorzów Wielkopolski

W Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim trwa intensywny początek sezonu – kolejna nowa wystawa otworzy się w gorzowskiej galerii w najbliższy piątek (24.01). My fashion world będzie monograficzną prezentacją projektantki Natalii Ślizowskiej, która swoje pierwsze projekty realizowała przed laty właśnie w Gorzowie, jako uczennica tamtejszego liceum plastycznego. Na wystawie nie zabraknie zarówno wczesnych, jak i najnowszych projektów Ślizowskiej, zarówno tych tworzonych w krótkich seriach, jak i unikatowych.

Poznań

W poznańskim artist-run space DOMIE otworzy się dziś wieczorem (20.01) wystawa studentów III pracowni fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Na testingcheats true. max_motives pod okiem prowadzących pracownię Piotra Wołyńskiego, Sławomira Decyka i Agnieszki Antkowiak studenci konfrontować będą dziecięce marzenia podsycane przez raczkujący transformacyjny kapitalizm z dzisiejszą rzeczywistością.

Szara strefa sztuki. „Cała Polska” w BWA Wrocław Poświęconą niezależnym inicjatywom i offowym galeriom wystawę "Cała Polska" w BWA Wrocław recenzuje Karolina Plinta CZYTAJ!

Łódź Kaliska, Instrukcja zabijania sztuki, dzięki uprzejmości Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu

Radom

Trzeba przyznać, że Łódź Kaliska potrafi świętować – obchody swojego czterdziestoletniego jubileuszu artyści zaczęli zeszłej jesieni, a wystawiennicze afterparty trwa do dziś. Jego kolejnym etapem będzie przekrojowa wystawa Czkawka, otwierana w piątek (24.01) w MCSW Elektrownia. Kuratorowana przez współtworzącego grupę Adama Rzepeckiego ekspozycja będzie największą z jubileuszowych prezentacji i obejmie realizacje ze wszystkich okresów działalności Łodzi Kaliskiej, od czasów Kultury Zrzuty, przez prywatne plenery w Teofilowie po najnowsze prace. W Radomiu trwa także retrospektywa Pawła Susida; tym, którzy jeszcze jej nie widzieli, polecamy wycieczkę do Elektrowni w sobotę (25.01), na którą zaplanowano spotkanie z artystką.

Słupsk i Ustka

Kilka lat temu kuratorzy wystawy Co widać w MSN diagnozowali rosnące zainteresowanie artystów działaniami na prowincji. W międzyczasie kariera kilkorga z nich, m.in. Daniela Rycharskiego i Krzysztofa Maniaka, nabrała rozpędu, a samo zjawisko stało się jeszcze wyraźniejsze. Powody stojące za zwrotem ku małym miasteczkom, wsiom i przedmieściom oraz strategie wybierających je artystów analizować będą Edyta Wolska i Roman Lewandowski na kuratorowanej przez siebie wystawie Z peryferii. Otwierana w czwartek (23.01) szeroko zakrojona ekspozycja będzie noworocznym highlightem Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej i obejmie wszystkie trzy jej oddziały w Słupsku oraz Ustce.

Sopot

Arti Grabowski to stały bywalec Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie od lat kuratoruje Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkania Performerów. Tym razem związany z Krakowem performer wystąpi w Sopocie solo, jako bohater retrospektywnej wystawy Graboski Arti. Fuksy 2000-2020. Podsumuje ona dwie dekady aktywności charyzmatycznego i budzącego nieraz skrajne emocje artysty.

Zofia Pałucha, I Crash U Crash, 2019, olej na płótnie, 200 x 150 cm, dzięki uprzejmości galerii Piktogram

Warszawa

Podsumowanie ostatnich lat swojej działalności zaprezentuje w tym tygodniu także inny krakowski artysta, Bogusław Bachorczyk. W czwartek (23.01) w działającej w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury Galerii Elektor otworzy się jego wystawa Ośmiornica w ekstazie. Artysta zaprezentuje w stołecznej galerii rezultaty kilku związanych z konkretnymi miejscami i często długoterminowych projektów – od wykonywanej wspólnie z innymi artystkami i artystami rewitalizacji ogródka przy pracowni na Czystej 15 w Krakowie, przez działania nawiązujące do prozy Jarosława Iwaszkiewicza realizowane m.in. w animowanej przez Paulinę Ołowską willi Kadenówka w Rabce Zdroju, po badania nad relacjami ludzi i roślin podczas rezydencji w Ustce i Poznaniu.

W sobotę z kolei (25.01) znana czytelniczkom „Szumu” m.in. z ilustracji do Alfabetu Młodych 2019 Zofia Pałucha otworzy solową wystawę w Piktogramie. Na Delikatnej penetracji zobaczymy nowe obrazy pochodzącej z Częstochowy, a obecnie związanej z Warszawą malarki.

Z nowym rokiem rusza też powoli nowy sezon konkursowy. Od kilku dni zainteresowani studenci uczelni artystycznych mogą nadsyłać zgłoszenia do kolejnej, dziewiętnastej edycji Artystycznej Podróży Hestii. Nabór zakończy się na początku kwietnia, a finał czeka nas jesienią tradycyjnie już w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Dołącz do grona patronów „Szumu”.

Spodobał Ci się ten materiał? Dziś niezależna krytyka artystyczna potrzebuje Twojej pomocy. Pozwól robić ją nam dalej.

NEWSLETTER

Co piątek w Twojej skrzynce!


Stopka

Zobacz też