2–8 lipca
Białystok
Po historycznej wystawie poświęconej budynkowi dawnej elektrowni, białostocki Arsenał zaprezentuje w tym samym budynku wystawę dotykającą bardziej współczesnych zagadnień na przecięciu sztuki, technologii i nauk ścisłych. Solowa wystawa Zbigniewa Oksiuty Architektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką poświęcona będzie jego interdyscyplinarnej praktyce architektoniczno-artystycznej, w ramach której artysta współpracuje z biologami, chemikami i specjalistami od technologii komputerowych. Oksiuta specjalizuje się w architekturze biologicznej, a od 2010 roku wykłada na Rensselaer Architecture w Troy w stanie Nowy Jork. Oprócz jego własnych projektów, na białostockiej wystawie zobaczymy także realizacje, które wyszły spod rąk jego studentów.
Bubel Granna
W środę (4.07) wystartuje ósma edycja Land Art Festiwalu, tym razem ulokowana we wsi Bubel Granna na Podlasiu, tuż przy granicy z Białorusią. Tematem tegorocznej odsłony będzie Święto, traktowane jako element kultury cementujący społeczność oraz sposób na poszukiwanie połączenia z naturą w ramach pierwotnych i ludowych obrzędów. Wśród artystów biorących udział w najnowszej odsłonie festiwalu znajdą się m.in. Piotr C. Kowalski, Bettina Bereś i Marcin Berdyszak.
Gdańsk
Na wakacje Gdańska Galeria Miejska szykuje wystawę zakrojoną na szeroką skalę, która prezentowana będzie w dwóch oddziałach instytucji – na Powroźniczej i Szerokiej, w galerii dedykowanej Günterowi Grassowi. W tej ostatniej zaprezentowana zostanie pierwsza część ekspozycji Kościotrupy muszą wstawać, otwierana w najbliższą sobotę (7.07). Duża skala idzie w parze z poważnym, „niewakacyjnym” tematem. Kuratorki Iwona Bigos i Marta Wróblewska, wychodząc od stwierdzenia Theodora Adorno, który porównywał muzea do mauzoleów, stawiać będą pytania o dzisiejszy status muzeów. Pierwsza część wystawy odnosić się będzie do historii sztuki i samej instytucji muzeum, druga, otwierana w przyszłym tygodniu, wkraczać będzie w obszar nowej muzeologii, sztuki społecznie zaangażowanej czy sound artu.
Kraków
Najbliższy tydzień upłynie w stolicy małopolski pod znakiem Triennale Grafiki, imprezy o długim rodowodzie, która w ostatnich latach ma ambicję odświeżenia wizerunku i wyjścia poza tradycyjne ramy technik graficznych. W czwartek w Międzynarodowym Centrum Kultury otworzy się wystawa laureatki poprzedniej edycji triennale, amerykańskiej artystki Debory Cornell. Zaćmienie i potop krążyć będzie wokół wpływu, jaki postęp technologiczny wywiera na nasze postrzeganie rzeczywistości. Zaprezentowane zostaną nowe prace Cornell, powstałe z myślą o krakowskiej wystawie, prezentujące zmiany w środowisku naturalnym poprzez satelitarne obrazy Ziemi i przedstawienia układów gwiazd, łączące obrazy rejestrowane przez NASA, animacje komputerowe, ale też średniowieczne grafiki czy staroangielskie i babilońskie teksty.
Dzień później, w piątek (6.07), otworzy się wystawa główna Triennale w Bunkrze Sztuki, zatytułowana Immersed in Images. Dotyczyć ona będzie kształtu współczesnej ikonosfery, tworzących ją przetworzeń i zawłaszczeń. Znajdzie się na niej ponad 250 prac artystów z całego świata, w wielu przypadkach problematyzujących status samej grafiki, wychodzących poza proste dyscyplinarne bariery i korzystających z róznorodnych narzędzi, od wideo, przez malarstwo, po instalacje.
Szczecin
W piątek (6.07) rozpocznie się kuratorowana przez Anetę Szyłak trzynasta odsłona festiwalu Inspiracje, którego hasłem będzie w tym roku Powolność. Jej osia będą dwie wystawy prezentowane w Trafo, krążące wokół pojęcia wolności, w związku z tegorocznymi obchodami stulecia niepodległości. Wystawa główna analizować będzie pole znaczeniowe wolności, a zaproszone do niej artystki przyglądać się będą napięciu między wolnością indywidualną a wymaganiami społeczeństwa. Przygotowanej przez Szyłak wystawie głównej towarzyszyć będzie kuratorowana przez Darię Grabowską ekspozycja Życie jest podwórkiem, dotycząca m.in. swobody w wyrażaniu siebie i wolności słowa. Na niej również, oprócz twórców zaproszonych przez kuratorkę, znajdą się prace wyłonione w ramach open calla.
Tarnów
Kuratorowana przez Dawida Radziszewskiego żużlowa wystawa rusza w ogólnopolską trasę. Po pierwszej odsłonie w Gorzowie Wielkopolskim Żużel w sztuce zaprezentowany zostanie w piątek (6.07) w BWA Tarnów. W tarnowskiej galerii wystawie złożonej z historycznych prac celebrujących „czarny sport” i nowych prac poświęconych żużlowej kulturze, autorstwa takich artystów jak Paweł Althamer, Wilhelm Sasnal i Dominika Olszowy, towarzyszyć będzie druga prezentacja – Pionierskie lata tarnowskiego żużla, przygotowana przez eksperta w tej materii, Roberta Nogę.
Ustka
Wakacje z duchami w nadmorskiej scenerii zapewni w tym tygodniu Marta Kudelska, kuratorka wystawy Czy może pani sprawdzić, czy sny nie zaplątały mi się we włosach? Otworzy się ona w czwartek w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, części Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. Wystawa koncentrować się będzie na podejściu współczesnych polskich artystek do tzw. myślenia magicznego, a jej bohaterami będą mityczne i baśniowe stworzenia – zjawy, duchy, wampiry i tym podobne. Kuratorka stawiać będzie pytanie o to, co ich przywoływanie mówi nam o współczesności. Ważnym punktem zaczepienia ma być dla wystawy także lokalny kontekst – Baszta Czarownic czy uroczysko na terenie Ustki.
Warszawa
W ramach zachętowskiego projektu Plac Małachowskiego 3, koncentrującego się na samym budynku galerii i jej otoczeniu, odbędzie się w piątek (6.07) Celebracja organizowana przez Centrum w Ruchu. Związani z nim choreografowie, m.in. Iza Szostak i Renata Piotrowska-Auffret, zorganizują na placu przed Zachętą „rytuał ciała”, który rozpocznie się o 18 i potrwa do północy. Plac Małachowskiego na te kilka godzin przekształcić ma się w przestrzeń relaksu, wspólnego tańca i odkrywania ruchu w ramach tymczasowej społeczności wytworzonej przez uczestników.
Przypominamy też, że na Uniwersytecie Warszawskim ruszył nabór na roczne studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki, których pierwsza edycja zakończyła się w czerwcu. Program studiów koncentruje się na kompleksowym podejściu do rynku sztuki, łącząc wiedzę z zakresu kilku dziedzin, dotąd rozproszoną pomiędzy rozmaitymi kierunkami. Zajęcia na Zarządzaniu na Rynku Dzieł Sztuki ponownie prowadzić będą m.in. Joanna Mytkowska, Łukasz Gorczyca, Bogna Świątkowska i Sebastian Cichocki.
Wrocław
Bohaterem kolejnej fotograficznej wystawy w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie Michał Woroniak, dokumentalista odwołujący się m.in. do typologicznej fotografii Becherów i od kilku lat przemierzający z aparatem miejscowości położone w południowej Wielkopolsce. Woroniak dokumentuje krajobraz „spichlerza Polski”, rejonu od wieków nastawionego na rolnictwo. Na otwieranym w piątek (6.07) Urodzaju znajdą się fotografie prezentujące przede wszystkim lokalną architekturę przemysłową. Są one także opowieścią o przemianach tego obszaru, na który padł blady strach w momencie, gdy przed czterema laty ministerstwo środowiska wydało koncesję na prowadzenie tam odwiertów i wydobywanie węgla brunatnego.