2–8 kwietnia
Bydgoszcz
Bydgoskie BWA uruchomiło właśnie nowy program rezydencyjny. Ma on międzynarodowy charakter i skierowany jest do bardzo szerokiego grona twórców – zarówno artystów wizualnych, jak i kuratorów, choreografów czy literatów (niezależnie od tego co robicie, prawdopodobnie dacie radę się załapać). Chętni mogą zgłaszać się z projektami dotyczącymi wielokulturowego charakteru Bydgoszczy do 20 kwietnia, same rezydencje potrwają cztery tygodnie, od początku czerwca.
Kraków
Zanim jeszcze w wykupionej przez Muzeum Narodowe Cracovii otwarta zostanie planowana galeria dizajnu, wystawa poświęcona rodzimemu projektowaniu po 1989 roku otworzy się w gmachu głównym muzeum. Od piątku (6.04) będzie można oglądać przygotowaną przez Czesławę Frejlich ekspozycję Z drugiej strony rzeczy – Polski dizajn po roku 1989. Prześledzi ona ewolucję polskiego dizajnu wobec zmieniających się tendencji w globalnym projektowaniu i warunków ekonomicznych. Znajdą się na niej też projekty niekomercyjne, przykłady dizajnu krytycznego, związanego ze współczesnymi problemami społecznymi, czy też prace na pograniczu dizajnu i sztuk wizualnych.
Łódź
Okrągłą rocznicę rewolucji październikowej obchodziliśmy co prawda przed rokiem, jednak Muzeum Sztuki w Łodzi postanowiło jeszcze trochę podrążyć temat i w piątek (6.04) zaprezentuje wystawę Atak na Pałac Zimowy. Punktem wyjścia jest dla niej fotografia dokumentująca rekonstrukcję ataku zainscenizowaną przez Nikołaja Jewreinowa. Stała się ona jednym z symboli rewolucji, choć masowe widowisko z 1920 roku mocno odbiegało od rzeczywistego szturmu w wykonaniu małej grupki czerwonogwardzistów. Łódzka wystawa zaprezentuje wszystkie znane zapisy inscenizacji ataku, przyglądając się temu, jak fikcja stałą się elementem oficjalnej historiografii. Dokumentacje uzupełnią prace przygotowane przez współczesnych artystów, m.in. grupę Czto Diełat’ i Cristinę Lucas.
Poznań
W sobotę (7.04) w poznańskim Arsenale otworzy się wystawa Estetyka i uprzedzenia, podsumowująca projekt edukacyjny realizowany ze studentami kilku polskich akademii oraz uczniami Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie. Uczestnicy podróżowali do obu krajów, Polski i Izraela, brali udział w warsztatach, dyskusjach i seminariach, których celem było wytworzenie autentycznego międzykulturowego dialogu. Teraz zaprezentują w Poznaniu prace mierzące się z historią i narodowymi stereotypami.
Szczecin
Podwójne otwarcie na czwartek (5.04) szykuje Trafo. Pierwsza z otwieranych wtedy wystaw, kuratorowana przez dyrektora galerii Stacha Rukszę, to solowy pokaz Marte Gunnufsen, artystki wizualnej, kompozytorki, pianistki i wokalistki. Na wystawie Flesh Gunnufsen łączyć będzie obie profesje, krążąc wokół problemów cielesności oraz wykluczonych i stygmatyzowanych mniejszości. Odwoływać sie będzie przy tym do słynnych dzieł z historii muzyki i sztuki, od gotyku po Hansa Bellmera. Jednocześnie w Trafo otworzy się pierwsza w Polsce wystawa duńskiego malarza René Holma Darkness, kuratorowana przez Jędrzeja Wijasa. Znajdzie się na niej jedenaście obrazów oraz instalacja złożona m.in. z drzew, centralnego motywu na skąpanych w mroku płótnach Holma.
Warszawa
Na zaproszenie Fundacji Archeologii Fotografii Rafał Milach we współpracy z Martą Szymańską stworzył książkę wpisującą się w trwający od pewnego czasu boom na poświęcone sztuce publikacje dla dzieci (tym razem nieco starszych). Widzi-mi-się dotyczy, jak nietrudno się domyślić, czytania fotografii, na przykładzie prac m.in. samego Milacha oraz klasyków takich jak Zbigniew Dłubak i Wojciech Zamecznik. Jutro (3.04) w Zachęcie będzie miała miejsce jej premiera połączona ze spotkaniem, na którym o założeniach książki opowiedzą autorzy.
W najbliższy weekend (7-8.04) zainaugurowany zostanie projekt Friend of a Friend, oparty na formule odbywającego się od 2016 roku Condo i współorganizowany przez galerie Wschód i Stereo oraz Instytut Adama Mickiewicza. W ramach FOAF osiem warszawskich galerii, oprócz organizatorów również FGF, Raster, Piktogram, Dawid Radziszewski, BWA Warszawa i Leto, gościć będzie grupę galerii zachodnich. Wśród nich znajdą się m.in. Svit, Neue Alte Brücke, Antoine Levi i Hunt Kastner. Dzięki temu do Warszawy zawita wielu reprezentowanych przez nie artystów, których nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji nad Wisłą zobaczyć. Wszystkie wystawy po weekendzie otwarcia będzie można oglądać do 28 kwietnia.
Siódmy sezon projektu Otwock, organizowany przez Studio Mirosława Bałki w rodzinnym mieście artysty, poświęcony będzie Lawrence’owi Weinerowi. W sobotę (7.04) odsłonięta zostanie praca przygotowana przez Weinera na ścianie pracowni Bałki. Uzupełni ją prezentacja niepokazywanych wcześniej w Polsce filmów amerykańskiego artysty oraz dyskusja o jego praktyce, którą poprowadzi kuratorka Otwocka Kasia Redzisz; wezmą w niej udział współpracujący z Weinerem od kilku dekad kurator Julian Heynen oraz Wiesław Borowski i Andrzej Przywara.
Wrocław
Po niedawnej wystawie w Poznaniu, na której mogliśmy oglądać efekty wycieczki duetu Nomadic State na wybrzeże Synaju, Stach Szumski i Karolina Mełnicka opowiedzą o swojej wyprawie w głąb Azji. W galerii Studio BWA Wrocław otworzy się w piątek (6.04) kuratorowana przez Michała Grzegorzka wystawa W poszukiwaniu sensu życia. Jej zaczątkiem była wyprawa artystów blablacarem z Warszawy w głąb Syberii, a następnie podróże do Japonii i Korei, gdzie duet poszukiwał sensu życia pytając o naturę dzisiejszej duchowości w kontekście współczesnej technologii i polityki.
Tego samego dnia (6.04) w galerii Entropia otworzy się solowa wystawa Karoliny Freino Dokumentacje. Choć nie zobaczymy na niej nowych prac, będzie to do pewnego stopnia eksperymentalny pokaz, jako że cztery projekty, które złożą się na wystawę, to prace zrealizowane w przestrzeni publicznej, o charakterze site-specific. Kuratorowana przez Mariusza Jodko ekspozycja testować będzie możliwość zaprezentowania ich w klasycznej przestrzeni wystawienniczej.