11–17 czerwca
Gdańsk
Nad morzem w tym tygodniu królować będą queerowe legendy z Polski i Wielkiej Brytanii. W Gdańskiej Galerii Miejskiej otworzy się w piątek (15.06) wystawa Ryszarda Kisiela, kuratorowana przez Karola Radziszewskiego i Wojciecha Szymańskiego. Kruzing opowiadać będzie o podróży podjętej we wczesnych latach 80. przez twórcę „Filo”, która zaowocować miała powstaniem nigdy niedokończonej publikacji pod tytułem Polish Gay Guide on the Europeans Socialists Countries. Kisiel liniami kolejowymi krążył wówczas po miastach i miasteczkach Polski, a także bratnich krajów socjalistycznych. Każde z nich dokumentował w seriach fotografii, omijając jednak turystyczne atrakcje, a koncentrując się na lokalnych pikietach. Gdańska wystawa skupi się na tożsamościowym, prekursorkim wydźwięku projektu Kiesiela, a przy okazji, choć jego autor nie jest profesjonalnym artystą, przyglądać mu się będzie z punktu widzenia konceptualnych działań fotograficzno-tekstowych.
Równolegle w oddziale Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na Dolnym Mieście odbędzie się spotkanie z legendarnym brytyjskim duetem Gilbert & George, który akurat w tym roku obchodzi półwiecze swojej aktywności. Będzie to początek poświęconej mu serii spotkań i projekcji filmowych w Łaźni, który potrwa przez ponad tydzień. Artyści zaprezentują przygotowany na tę okazję performans, w planach jest też m.in. premiera polskiego tłumaczenia nowej książki Michaela Bracewella What is Gilbert & George?
Gorzów Wielkopolski
Niby nic dwa razy się nie zdarza, a jednak współcześnie dostrzec można wiele paraleli z wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat, i to bynajmniej nie z kategorii „stare, dobre czasy”. Maria Wasilewska w swoich pracach koncentruje się na praktykach populistycznych władz i coraz wyraźniej powracających do sfery publicznej nastrojach faszyzujących. Nastrój tych rozważań dobrze oddaje tytuł jej solowej wystawy, która otworzy się w piątek (15.06) w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim – Game Over. W reakcji na otaczającą rzeczywistość Wasilewska stara się tworzyć sztukę, która nie tylko ją komentuje, ale ma potencjał społecznej zmiany.
Kalisz
Photon Normana Leto parę miesięcy temu mogliśmy oglądać w dziesiątkach kin oraz na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. W ciągu kilku lat pracy nad swoim najambitniejszym dotąd przedsięwzięciem filmowym artysta przy różnych okazjach prezentował też przymiarki do niego. Na otwieranej w piątek (15.06) wystawie w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu będziemy z kolei mogli zobaczyć, co Leto robił w ciągu tych paru lat w chwilach, kiedy akurat nie modelował kolejnych wizualizacji 3d do Photona. Kuratorowana przez Michała Lasotę ekspozycja Kintop. Od filmu prezentować będzie przede wszystkim obrazy Leto, akcentując ich formalną różnorodność, od hiperrealizmu po malarstwo materii, jednocześnie podkreślając ich przynależność do spójnego w gruncie rzeczy dorobku artysty, który niezależnie od wybranej w danym momencie formy, pozostaje przede wszystkim bacznym obserwatorem świata materialnego w skali mikro i makro.
Kraków
Po historycznej wystawie ikony krakowskiej kontrkultury, Piotra Marka, galeria F.A.I.T. powraca do tego, co jest jej specjalnością, czyli prezentowania krakowskich artystów pokolenia lat 80. W otwartej niedawno nowej siedzibie galerii otworzy się w piątek (15.06) solowa wystawa malarza Grzegorza Siembidy Tutti Frutti. No, nie tak do końca solowa, jako że artysta pomiędzy swoje prace postanowił wpleść obiekty wykonywane po godzinach przez pracownice zakładów Emalii w Olkuszu, wazony i miski nie wchodzące w skład handlowej oferty manufaktury, pokryte organicznymi, abstrakcyjnymi wzorami, bliskimi pulsującym feerią barwnych kształtów obrazom samego Siembidy.
Lublin i Białystok
Lubelski Labirynt, białostocki Arsenał i BWA w Zielonej Górze połączyły siły organizując kolejną odsłonę cyklu Asia Live!, prezentującego nad Wisłą sylwetki performerów z krajów azjatyckich. Tym razem jego bohaterami są artyści z Wietnamu, m.in. Grupa Phu Luc (Appendix), założona przed ośmioma laty w Hanoi przez szóstkę młodych performerów. Ich akcje często przybierają postać medytacyjnych, prostych sekwencji ruchów wykonywanych nawet przez kilka godzin przez grupę artystów ubranych w czarnobiałe uniformy w urzędniczym stylu. Oprócz nich zobaczymy też Tran Luonga, performera nieco starszej generacji, jednego z najbardziej aktywnych animatorów środowiska artystycznego stolicy Wietnamu. W zeszłym tygodniu performerzy pojawili się w Zielonej Górze, dziś i jutro (11-12.06) występować będą w Labiryncie, w czwartek i piątek (14-15.06) impreza przeniesie się do Białegostoku.
Poznań
Współtworzący od kilku lat kolektyw Inside Job Ula Lucińska i Michał Knychaus otworzą w piątek (15.06) w galerii :SKALA swoją wystawę zatytułowaną Overwrite / Discard / Save both. Będzie to opowieść o konkurujących z sobą wizjach przyszłości, opartych na kluczowych aspektach rzeczywistości dzisiejszej, która, jak wskazują artyści, nie jest już tak odległa od klasyki literatury sci-fi. O wszechogarniającym stechnicyzowanym kapitalizmie opowiedzą oni poprzez immersyjną instalację podkreślającą sterylny, odhumanizowany charakter przestrzeni galerii.
Choć wakacyjne spowolnienie nadchodzi wielkimi krokami, realia świata sztuki są nieubłagane – lato latem, ale na open calle aplikować trzeba. Przypominamy więc, że zostało jeszcze kilkanaście dni na wysyłanie zgłoszeń do projektów rezydencyjnych organizowanych przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Z projektami artystycznymi i badawczymi na dowolny temat można kierować się na Rezydentów w rezydencji. Jeśli zaś na co dzień związani jesteście z Poznaniem, a interesuje was wycieczka za wschodnią granicę, warto zainteresować się programem Pobratymcy, organizowanym przez Zamek we współpracy z YermilovCentre z Charkowa, gdzie wybrany artysta udać sie będzie mógł na miesięczny pobyt jesienią.
Szczecin
W najbliższy czwartek (14.06) w Szczecińskim Lofcie Kultury otworzy się dość specyficzna wystawa zorganizowana przez grupę artystów związanych z Akademią Sztuki w Szczecinie i jej studentów. O tyle specyficzna, że sami twórcy SzIT. Szkoły Ins Talacji określają ją mianem „gównianej wystawy”. Cóż, nie da się ukryć, że uczelnie artystyczne często produkują i finansują przedsięwzięcia, które można by określić tym przymiotnikiem, ale raczej się z tym tak nie obnoszą. Niemniej pozostaje mieć nadzieję, że tym razem skatologiczna pozostanie jedynie metaforyka, nie jakość. Są na to spore szanse, jako że w wystawę zaangażowani są tacy artyści jak Zorka Wollny, Sebastian Buczek czy Łukasz Skąpski.
Warszawa
Po niedawnym otwarciu w galerii Monopol zbliża się druga, plenerowa odsłona wystawy Krzysztofa Piętki Flood. Instalacja na wyspie pod mostem Poniatowskiego to powrót Piętki do mniej znanych niż jego obrazy działań w land-artowym duchu, które podejmował kilka lat temu w czasie studiów w pracowni Andrzeja Tobisa na katowickiej ASP.
W piątek (15.06) otworzy się jeden z highlightów tegorocznego programu Zachęty – retrospektywa Kojiego Kamojiego, zatytułowana Cisza i wola życia. Zobaczymy na niej prace z całego okresu jego kariery, od minimalistycznych obrazów z lat 60. po monumentalną instalację stworzoną na potrzeby wystawy. Będzie ona dotykać wątków często pojawiających się w nowych realizacjach Kamojiego – przemijania, starości i relacji człowieka z naturą.
Nadchodzący weekend (15-16.06) będzie przedostatnią okazją, by w Fundacji Galerii Foksal zobaczyć performans Aleksa Baczyńskiego-Jenkinsa. Nowa choreografia współzałożyciela Kemu nawiązuje do etymologii nazwy Foksal – londyńskiego Vauxhall Pleasure Garden, ogrodu znanego jako miejsce erotycznych spotkań. Na dwóch piętrach galerii Baczyński-Jenkins choreograficznie przetworzył rajski ogród tworząc przestrzeń intymności, pożądania i manifestującej się w drobnych gestach queerowej pamięci. Między 17.00 a 20.00 w piątek i sobotę obserwować można dwuczęściowy performans o zmiennej strukturze negocjowanej na bieżąco przez performerki i performerów.
Wrocław
W sezonie dyplomowym nie może zabraknąć również konkursów dla świeżo upieczonych absolwentów akademii. Aktualnie trwa nabór do ósmej edycji Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew”, organizowanego przez wrocławską galerię Socato, Koncentruje się on przede wszystkim na malarstwie, choć nagroda przyznawana jest też w kategorii „formy przestrzenne”, a jego laureatkami w poprzednich latach były m.in. Natalia Bażowska i Agata Kus.