1–7 sierpnia
Bydgoszcz
Zbiorowa wystawa zatytułowana Wszystko jest historią pewnej miłości otworzy się w środę (3.08) w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Jej narracja skupiać się będzie przede wszystkim na formach odczuwania i myślenia poprzez dotyk i ciało. Odwołując się do nurtu slow art, ekspozycja ma na celu uczynienie sztuki bardziej dostępną szerszej publiczności i potraktowanie galerii jako przede wszystkim miejsca wymiany emocji. W programie wystawy znajdą się więc m.in. warsztat twórczy na żywo oraz alternatywne zwiedzanie wystawy poprzedzone spacerem uważnościowym i ceremonią parzenia herbaty.
Gdańsk
W ramach trwającego projektu Windows 2022. Nowe Zjawiska w piątek (5.08) Klaudia Nachumeniuk zaprezentuje w przestrzeniach LKW Gallery, i CSW Łaźnia projekt Sekcja. Wystawa realizowana jako efekt nagrody dla artystki przyznanej przez Łaźnię w ogólnopolskim konkursie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych koncentrować się będzie na opowieści o drzewach, a właściwie ich „zwłokach”, jak nazywa je Nachumeniuk. Artystka wykracza poza antropocentryczną perspektywę, zwracając uwagę na wszelkie możliwe organizmy i zachęcając do spojrzenia na nie w mniej przedmiotowy sposób.
Tego samego dnia (5.08) w swojej siedzibie we Wrzeszczu Kolonia Artystów zaprezentuje piątą odsłonę projektu Czarny pokój. Nowy, zainaugurowany w tym roku cykl koncentruje się na projektach dźwiękowych, a jego nazwa nawiązuje z jednej strony do przestrzeni Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, z drugiej zaś do malewiczowskiego czarnego kwadratu. Tym razem nową kompozycję w jego ramach zaprezentuje Antonina Nowacka — wokalistka i artystka wizualna, w swojej praktyce badająca przede wszystkim potencjał głosu jako instrumentu.
Katowice
Podobnie jak w poprzednich latach, przy okazji wycieczki na OFF Festival do Katowic zajrzeć będzie można również do Ronda Sztuki, w którym odbędzie się towarzysząca festiwalowi wystawa. Kuratorowana przez Adriana Chorębałę ekspozycja Is it real? Potęga wyobraźni otworzy się w ten czwartek (4.08) i przyglądać się będzie muzyczno-artystycznym pokrewieństwom poprzez pryzmat tytułowej wyobraźni, akcentując zdolność muzyki do oderwania słuchacza od rzeczywistości i wprowadzenia w rodzaj transu. Na pytanie o to, w jaki sposób podobne stany i uczucia wywoływać mogą realizacje z pola sztuk wizualnych, odpowiadać będą prace m.in. Veroniki Hapchenko, Dominiki Kowyni czy Jana Porczyńskiego.
Kraków
Osoby, które nie miały jeszcze okazji obejrzeć otwartej w połowie czerwca wystawy Zobacz: Brytania w Muzeum Fotografii w Krakowie, poświęconej brytyjskiej fotografii dokumentalnej z lat 1963–2020, będą miały w tym miesiącu okazję nadrobić zaległości podczas kilku zaplanowanych przez MuFo oprowadzań. Pierwsze z nich, prowadzone przez edukatora i przewodnika muzealnego Cezarego Lutego, odbędzie się w najbliższą niedzielę (7.08), na kolejne tygodnie zaplanowano z kolei oprowadzanie w języku ukraińskim, które poprowadzi Joanna Majewska (14.08) i oprowadzanie reporterki oraz dziennikarki Aleksandry Boćkowskiej, która skoncentruje się na historii mody i relacjach między obrazami utrwalonymi w masowej wyobraźni a świadectwami fotoreporterów.
Poznań
Pierwszą szeroko zakrojoną monograficzną wystawę Marii Nicz-Borowiakowej, jednej z najważniejszych polskich konstruktywistek, zaprezentuje w niedzielę (7.08) Muzeum Narodowe w Poznaniu. Kuratorowana przez Agnieszkę Salamon-Radecką i Agnieszkę Skalską we współpracy z Agatą Mendrychowską ekspozycja Awangardzistka. Maria Nicz-Borowiakowa koncentrować się będzie przede wszystkim na obrazach z lat trzydziestych, obok których znajdą się także dotychczas nieudostępniane dokumenty ze zbiorów rodziny artystki, fotografie oraz projektowane i ozdabiane przez nią przedmioty użytkowe. Części z obrazów towarzyszyć będą również szkice pozwalające prześledzić rozwój form w pracach Nicz-Borowiakowej, a w osobnej przestrzeni zobaczymy rysunki, szkicowniki i wczesne, przedkonstruktywistyczne dzieła artystki.
Sopot
Dziś dwutygodniową rezydencję w Goyki 3 Art Inkubator rozpoczyna Nguyễn Quốc Thành z Nha San Collective z Hanoi. Będzie ona wstępem do przyszłorocznego projektu Wietnamczycy w Polsce, współorganizowanego przez sopocką instytucję i Trafostację Sztuki w Szczecinie. W Trójmieście artysta badać będzie historię i ślady lokalnej mniejszości wietnamskiej. Osoby, które chciałyby się włączyć w mapowanie obecności Wietnamczyków w Sopocie i okolicach, dzieląc się swoimi historiami i przedmiotami, będą mogły spotkać się z rezydentem w przyszłym tygodniu, z kolei w ten piątek (5.08) odbędzie się spotkanie, podczas którego Nguyễn Quốc Thành opowie m.in. o artystycznej i queerowej scenie w Hanoi oraz działaniach Nhà Sàn Collective, zarówno w stolicy Wietnamu, jak i na tegorocznym documenta.
Szczecin
Po prezentacji w stołecznej Zachęcie przygotowana we współpracy z Trafostacją Sztuki wystawa Natalii Romik Kryjówki. Architektura przetrwania trafi w ten czwartek (4.08) do Szczecina. Kuratorowana przez Stanisława Rukszę i Kubę Szredera ekspozycja opowiada o tytułowej architekturze przetrwania, czyli schronieniach budowanych i użytkowanych przez Żydów podczas Holokaustu, powstających w miejscach takich jak szafy, jaskinie, puste groby czy dziuple drzew. Romik prezentuje na niej rzeźbiarskie odlewy szeregu konkretnych schronień z terenów Polski i Ukrainy, którym towarzyszy prezentacja obszernych, interdyscyplinarnych badań nad owymi kryjówkami, przeprowadzonych przez twórczynię i Aleksandrę Janus wraz z zespołem antropolożek, historyczek, archeologów i miejskich odkrywców.
Świnoujście
Zbiorowy pokaz prac absolwentek, studentek i artystek związanych z Akademią Sztuki w Szczecinie otworzy się w czwartek (4.08) w Galerii Sztuki Współczesnej ms44 w Świnoujściu. Na kuratorowanej przez Kamila Kuskowskiego i Andrzeja Pawełczyka wystawie Zlot fanów szczerości politycznej zobaczymy obrazy Klaudii Prabuckiej, Aleksandry Bek i Aleksandry Stankiewicz, rzeźby Wiktorii Walendzik oraz płaskorzeźby Justyny Kramarz. Zapis osobistych doświadczeń łączy się w nich z krytyczną analizą kultury masowej i pozorności społecznych rytuałów.
Warszawa
Nową instalację w witrynach Fundacji Dzielna zaprezentuje w sobotę (6.08) Paweł Żukowski. Wystawa przywoływać będzie atmosferę dawnych ekspozycji sklepowych i moment ich zmian, a przy tym przypominać o niedawnej historii miejsca, w którym przed galerią mieścił się sklep modelarski. W witrynach tych Żukowski zaprezentuje kolaże i charakterystyczne dla siebie transparenty, prace wykonane na znalezionych w najbliższej okolicy materiałach, takich jak wyblakłe plakaty reklamowe, papiery pakowe z logotypami nieistniejacych sklepów czy tkaniny lub kawałki mebli.