ZIN REGION: dolnośląski magazyn artystyczny
ZIN REGION to wydawnictwo artystyczne, na które złożyły się się prace artystek i artystów, mieszkających i związanych z Dolnym Śląskiem. Zebrane w zinie prace – w przeważającej większości stworzone specjalnie z myślą o tej publikacji – opowiadają o relacjach zaproszonych osób z regionem.
W stworzenia dolnośląskiego magazynu artystycznego włączyło się ponad 20 osób pracujących w polu sztuk wizualnych, korzystając z różnych mediów: fotografii, ilustracji, malarstwa, tekstu, tkaniny czy szkło. Wśród nich jest sporo autorskich technik i unikatowych strategii twórczych. ZIN REGION stwarza platformę dla tej różnorodności, prezentuje wielość indywidualnych perspektyw i postaw artystycznych. Zebrane w wydawnictwie prace pokazują indywidualne obserwacje dotyczące historii, architektury, rodziny, przyrody związane z lokalnością. Są tu wspomnienia i sentymentym, jest troska i czułość, jest też żart i dystans, a także przestrzeń do rozmowy o tożsamości.
ZIN REGION jest szeroką, choć dalece niekompletną, panoramą Dolnego Śląska. To specyficzny przewodnik daleki od pocztówkowych ujęć i wyczerpujących opisów, zachęcający do innej eksploracji regionu.Ta publikacja to z jednej strony „wystawa na papierze”, a z drugiej: efekt badawczego przyglądania się środowisku twórczemu regionu, zasób wiedzy do dalszych działań, także dla innych osób.
Projekt oparł się o moje doświadczenia wyniesione z projektu ZIN OŁBIN (https://magdalenakreis.pl/zinolbin), który tworzę od 2018 roku na wrocławskim osiedlu, gdzie mieszkam od ponad 10 lat. Od pewnego czasu część mojego życia przeniosła się też do Sokołowska i między innymi to skłoniło mnie do podjęcia działania, opartego o format zina – tym razem w szerszym, dolnośląskim ujęciu.
Czas pracy nad zinem obfitował w wycieczki po Dolnym Śląsku oraz rozmowy z artystami i artystami. Dla wielu z tych osób możliwość opowiedzenia w zinie o swoich doświadczeniach w tym kontekście, o relacji z regionem była ważna, budująca i dająca okazję do refleksji. Publikacja stanowi więc przyczynek do mapowania współczesnej, regionalnej tożsamości dając sposobność do indywidualnych, artystycznych wypowiedzi na ten temat.
Publikacja wydrukowana w 200 egzemplarzach powędrowała rozmaitymi ścieżkami, dystrybuowana jest także przez zaangażowane w projekt osoby. Krąży też w sieci w formie cyfrowej.
Projekt realizowany w ramach Stypendium Województwa Dolnośląskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Agnieszka Bar, Jagoda Dobecka, Oliwia Drozdowicz, Krzysztof Furtas, Małgorzata Goliszewska, Natalia Gołubowska, Marta Grzesik-Studzińska, Izabela Jankowska, Gosia Kępa, Malgorzata Korczak (MAUKO), Barbara Krupa-Kapuśniak Zofia Kuligowska, Justyna Kwiecińska, Paulina Julia Łoś-Wojtyła, Maciej Markowski, Pan Miś, Kacper Pietrzak, Małgorzata Rzempowska-Skóra, Beata Rojek, Sam Stevens & Aleksandra Wałaszek, Marianna Sztyma, Urszula Trawniczek
- Redakcja
- Magdalena Kreis, opracowanie graficzne: Michał Szota
- Tytuł
- ZIN REGION. Dolnośląski magazyn artystycznych
- Strona internetowa
- magdalenakreis.pl/zin-region/
- Indeks
- Agnieszka Bar Aleksandra Walaszek Barbara Krupa-Kapuśniak Beata Rojek Gosia Kępa Izabela Jankowska Jagoda Dobecka Justyna Kwiecińska Kacper Pietrzak Krzysztof Furtas Maciej Markowski Malgorzata Korczak (MAUKO) Małgorzata Goliszewska Małgorzata Rzempowska-Skóra Marianna Sztyma Marta Grzesik-Studzińska Natalia Gołubowska Oliwia Drozdowicz Pan Miś Paulina Julia Łoś-Wojtyła Sam Stevens Zofia Kuligowska