„Wystawa bez tytułu, która miała się nazywać »Idę z nożem przez miasto«” Pawła Jarodzkiego w Trafostacji Sztuki
Wystawa Pawła Jarodzkiego składa się z instalacji site-specific przygotowanej dla największej przestrzeni wystawienniczej TRAFO. Wieloelementowa praca powstaje w charakterystycznej dla artysty metodzie DIY (do it yourself). Jarodzki posługuje się szablonem i cytatem, odrzuca poprawność rysunkową i formalną, nonszalancko mieszając estetyki popartowską i konceptualną z „radosną” prowokacją. Instalacja „Idę z nożem przez miasto” dokumentuje zarazem wiele stworzonych dotychczas szablonów malarskich artysty.
Paweł Jarodzki komentuje: „Szablon jest znakiem. Jest ręką odbitą przez anonimowego artystę w prehistorycznej grocie, jest sitodrukiem Warhola, jest plakatem propagandowym odbijanym na murach Barcelony w czasie wojny domowej. Pojawia się zawsze tam, gdzie nie ma czasu. Gdzie rozpalone umysły poganiają niewprawne ręce, jest znakiem naszych czasów. Jest karykaturą druku. Jest jak stempel odbijany na gotowych do wysyłki skrzyniach, które nasza cywilizacja wysyła w wieczność. Jest znakiem określającym zawartość przesyłki. Jest syntezą. Głosi śmierć umysłu analitycznego starej epoki na rzecz umysłu syntetycznego. On mówi: to jest czarne, a to jest białe, to jest jasne, a to jest ciemne. On się pojawia na murach naszego miasta nocą, jak napis na ścianie pewnego króla, w trakcie całkiem przyjemnego przyjęcia”.
W kontekście tytułu wystawy w TRAFO artysta dopowiada: „Szablon, a zarazem tytuł wystawy „Idę z nożem przez miasto”, powstał już jakiś czas temu. Powstał, jako wyraz frustracji, determinacji i niezgody na to, co się dzieje wokół nas, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Już wtedy wydawał się mocnym przekazem, ale też może w naszych realiach trochę nierzeczywistym, a nawet futurystycznie poetyckim. Jednak w kontekście ostatnich wydarzeń nabrał on nagle bardzo złowieszczego i realnego sensu. Jakby mówiło się o teoretycznej ścianie, która być może istnieje gdzieś daleko i znienacka, bez żadnego uprzedzenia, z dużą siłą na nią wpadamy. A nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, że jesteśmy w ruchu. Nagle coś o czym się tylko mówi, coś może być traktowane jako nie do końca usprawiedliwiony lęk, stało się realne i rzeczywiste. Obecnie tytuł wystawy brzmi jakby został stworzony pod wpływem tych tragicznych okoliczności. Jakby autor akceptował przemoc i morderstwo, albo przynajmniej chciał je wykorzystać dla nadania wystawie rozgłosu. Dlatego pierwszą moją myślą była zmiana tytułu i całkowite odcięcie się od tej sytuacji. Jednak niczego nie da się wymazać i uznać za niebyłe. Tym bardziej, że powody powstania tego szablonu są teraz jeszcze bardziej oczywiste. Radykalizacja postaw, obłęd, przełamanie kolejnego tabu w życiu publicznym, dzieją się tu i teraz. Zostaje poczucie lęku i bezradności. Przyszłość stała się nieprzewidywalna. Mam nadzieję, że ta wystawa, pod takim właśnie tytułem, sprowokuje do rozmowy lub indywidualnej refleksji, na temat do czego doprowadziliśmy, dokąd zmierzamy i czy jeszcze w ogóle mamy na to jakiś wpływ”.
Paweł Jarodzki – malarz, grafik, rysownik, autor komiksów i podręczników dla dzieci; zajmuje się też poezją i sztuką wideo. Urodził się 1 maja 1958 roku we Wrocławiu.
Obecnie jako profesor prowadzi pracownię multimediów na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Był wieloletnim kuratorem BWA Awangarda we Wrocławiu.
Faktyczny lider i współzałożyciel grupy Luxus, jego twórczość była przez wiele lat ściśle związana z działalnością grupy. Od 1984 roku grupa zaczęła brać udział w wystawach i organizować różne akcje, a jej charakterystyczna estetyka miała wpływ na kształt artystycznej sceny Wrocławia. Najbardziej aktywny okres działania grupy przypada na lata 1984-1988. W 2014 roku nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art ukazała się książka Pawła Jarodzkiego „Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski”.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Paweł Jarodzki
- Wystawa
- Wystawa bez tytułu, która miała się nazywać „Idę z nożem przez miasto”
- Miejsce
- Trafostacja Sztuki w Szczecinie
- Czas trwania
- 14.02–31.03.2019
- Osoba kuratorska
- Emilia Orzechowska, Stanisław Ruksza
- Fotografie
- Andrzej Golc
- Strona internetowa
- trafo.art