„Wymiana” w lokalu_30
WYMIANA/EXCHANGE to miejsce spotkania dwóch kultur – polskiej i tajwańskiej, w którym artyści prowadzą dialog dotyczący współczesnych społecznych zagadnień. Poprzez różne media i środki wyrazu artystycznego, takie jak fotografia, instalacja, moda, performance, a również eksperymentalne video i wirtualną przestrzeń, autorzy poruszają problemy definiowania społecznej płci, organizacji i rozwoju przestrzeni miejskiej oraz wątków historii XX wieku, które mają istotny wpływ na dzisiejszą rzeczywistość.
Sytuacja wymiany oznacza tymczasowe przystosowanie do odmiennej rzeczywistości kulturowej i zaakceptowanie innych punktów widzenia. Zakłada również swobodny przepływ pomysłów i inspiracji, co może doprowadzić do ciekawych rezultatów i mieć wpływ na wszystkie zaangażowane osoby. W przypadku prezentowanego projektu wymiana jest także podstawowym modelem komunikacji – artyści zostali poproszeni o zajęcie stanowiska wobec współczesnych zjawisk i zdecydowali się na współpracę. Wymiana więc rozpoczyna się na poziomie wyboru środków artystycznego wyrazu, gdy należy wybrać wspólne medium, poprzez zawarte w pracy treści, skończywszy na tym, że indywidualny projekt ma szansę stać się komentarzem do innego, prezentowanego na wystawie. Uczestnictwo w wymianie możliwe jest tylko wtedy, gdy opuści się dobrze znany obszar i otworzy na możliwość eksperymentu.
Pomysł wymiany narodził się w 2014 roku, po spotkaniu dwóch kuratorek. Ada Kai-Ting Yang spędziła lato w Polsce, odwiedziła Warszawę i Kraków i była zaskoczona, jak wiele nasz kraj ma wspólnego z jej ojczyzną – Tajwanem. To przekonanie stało się początkiem współpracy, której efekty prezentowane są w lokalu_30.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Magdalena Angulska, Tymek Borowski, Franciszek Buchner, Rafał Dominik, I Chen Kuo, Jenn Lee, Tymon Nogalski, Gregor Różański, Tzu Han Su, Chien-Ying Wu
- Wystawa
- Wymiana
- Miejsce
- lokal_30
- Czas trwania
- 5-19.09.2015
- Osoba kuratorska
- Ada Kai-Ting Yang, Marta Królak
- Strona internetowa
- lokal30.pl