„Wszystko razem” Magdaleny Starskiej w BWA Katowice
Magdalena Starska przepracowuje gramatykę prostych gestów. Korzystając z takich materiałów jak: piana, drożdże, warzywa, ciasto, gips, drewno, eksperymentuje ze zmianami stanów skupienia, poddając substancje wielorakim procesom, na przykład gnicia, pleśnienia, topnienia, czy parowania. Często wprowadza do swoich działań transowy ruch, cyrkulacje obiektów między uczestnikami i inne uspokajające zabiegi. Jej wieloletnie praktyki noszą znamiona obrzędów.
Na wszystkich obszarach swojej twórczej aktywności, od performancu, przez malarstwo po rzeźbę, Starska opowiada o bliskiej koegzystencji gatunków, symbiozie z otoczeniem. Strąca homo sapiens z uprzywilejowanej pozycji, podkreślając nieokiełzane impulsy i prawa, którym podlega, jak wszystkie byty materialne.
Tym razem artystka zainicjuje działanie inspirowane rozmyślaniami nad oddechem. Czynność wdychania i wydychania powietrza, sytuuje nas w teraźniejszości, co jest równoznaczne z ciągłym procesem wymiany. Oddech napełniając płuca staje się częścią składową organizmu, nie można go zmagazynować, a jego straty nie da się nadrobić.
Namysł nad naturą powietrza pojawił się już w starożytności. Anaksymenes uznał go za arché. Było dla niego pierwotną siłą, przyczyną powstania wszystkich rzeczy, które według niego tworzyły się z zagęszczania powietrza w poszczególnych rzeczach. W późniejszych dziejach zachodniej myśli powietrze i oddychanie zostało zapomniane, ponieważ jako niewidzialne wymykało się ujawnieniu jako byt, a tempo jego transformacji było zbyt szybkie dla rozumu. Wpisane w nie niewidzialność i zmienność spychały je na margines filozofii.
Marta Lisok
Wystawa prac Magdy Starskiej odbywa się w ramach projektu „Głębokie słuchanie”. Na projekt „Głębokie słuchanie” realizowany w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach złożyły się wystawy, performansy i spotkania z artystami. Tytuł został zaczerpnięty z koncepcji kompozytorki Pauline Oliveros, która w ramach głębokiego słuchania praktykowała badanie własnego ciała, mające prowadzić do umiejętności nasłuchiwania Innego. Efektem tych ćwiczeń miało być przekształcenie nawyków percepcyjnych w celu wykształcenia postawy czujności i otwartości w stosunku do otoczenia. Do udziału w „Głębokim słuchaniu” zaproszeni zostali: Karolina Freino, Martyna Łyko, Jolanta Jastrząb, Honorata Martin, Daniel Koniusz, Tomasz Koszewnik, Norbert Delman, Karolina Grzywnowicz, Piotr Bosacki, Konrad Smoleński, Adrian Kolarczyk, Iwona Demko, Mateusz Kula, Cecylia Malik, Anna Nacher, Marek Styczyński, Przemek Branas, Magda Starska. Galeria BWA stała się podczas trwania projektu tymczasowym laboratorium pracy z dźwiękami. Wspólnym mianownikiem było słuchanie jako narzędzie badawcze, skutkujące terapeutycznymi ćwiczeniami z uważności, którymi zaproszeni artyści dzielili się z odbiorcom, wsłuchując się wspólnie w otoczenie.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Magdalena Starska
- Wystawa
- Wszystko razem
- Miejsce
- BWA Katowice
- Czas trwania
- 18.09–6.10.2019
- Osoba kuratorska
- Marta Lisok
- Strona internetowa
- bwa.katowice.pl