„Wakacyjne Muzeum pod Złotym Słońcem” w Muzeum Pana Tadeusza – animacje Margo Rieznik
W ramach projektu Wakacyjne Muzeum pod Złotym Słońcem Muzeum Pana Tadeusza zaprosiło ukraińskich artystów wizualnych do stworzenia animacji poruszających tematy różnic kulturowych, tolerancji, pokoju i wolności.
Rezultatem projektu są wykonane przez ukraińską artystkę Margo Rieznik dwie animacje filmowe poruszające problematykę różnorodności kulturowej, tolerancji, życia w zgodzie z wartościami i akceptacji „inności”. Wzbogacone zostały o skomponowaną przez Mateusza Ryczka na potrzeby projektu muzykę. Pozawerbalna forma pozwala bez problemu zrozumieć odbiorcom ideę zawartą w krótkim filmie.
Animacje wykorzystywano podczas zajęć dla dzieci z Polski i Ukrainy, które odbywały się w Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6, Wrocław) od 5 lipca do 30 sierpnia 2022. Cykl Wakacyjne Muzeum pod Złotym Słońcem był skierowany do dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
Choć kultura i sztuka nie są najpilniejszą potrzebą, to odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu. Potrafią podnieść na duchu, niosą nadzieję, stają się porozumieniem ponad podziałami. Za pośrednictwem sztuki możemy mówić o tym, co ważne i uniwersalne, ale również bardzo osobiste. W obliczu realnego kryzysu możemy jako społeczeństwo obywatelskie, a szerzej – jako zwykli Polacy i Ukraińcy – wypracować formę porozumienia pozawerbalnego, jakim jest język artystyczny. Projekt zakładał integrację zarówno środowisk twórczych: plastycznych i muzycznych, jak i zwykłych obywateli różnych narodowości.
Od autorki: „Animacja opowiada o moim doświadczeniu uchodźstwa, ale w bardzo zawoalowany sposób. Mały człowiek jest obrazem wewnętrznego dziecka, które zgubiło się w nieznanym miejscu i musi stawić czoła swoim lękom, pokonać je i
dorosnąć. Różne stworzenia to ludzie, których spotkałam na swojej drodze, i którzy pomogli mi znaleźć własną – nauczyć się czegoś nowego. Żółte motyle są dla mnie wsparciem, tym, co przywołuje wspomnienie domu. Kamienny gigant to ludzie, których kocham i którzy pozostali, by chronić mój dom. Mam nadzieję, że dorosnę i stanę się silniejsza, a nowe umiejętności pozwolą mi lepiej pomóc mojej ojczyźnie”.
„Bez względu na wszystko wierzę w ludzi i triumf dobrej woli. Pragnę, by dzieci również potrafiły to zobaczyć i uwierzyć we własne możliwości. W historii było wielu ludzi, którzy dostrzegli wady świata i dzięki swoim pomysłom ulepszyli go i uczynili bezpieczniejszym. Inni ludzie, widząc potencjał w tych pomysłach, angażowali się w działanie. Dzięki temu świat stopniowo stawał się lepszy, ludzie dostali więcej praw, wolności i możliwości. Naprawdę chcę wierzyć, że ludzie znajdą w sobie siłę i determinację, by walczyć dalej. Ktoś musi walczyć z ciemnością, by przywrócić światło”.
Więcej informacji o projekcie na stronie Muzeum Pana Tadeusza.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Margo Rieznik
- Miejsce
- Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu
- Fotografie
- dzięki uprzejmości Muzeum Pana Tadeusza
- Strona internetowa
- muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/animacje-margo-rieznik/