„W nieporządku” w Galerii Entropia
„Osoby autorów są wyłącznie wiązkami osobliwości”
M. Herer, ze wstępu do Tysiąc plateau Deleuze’a i Guattariego
Wystawa jest efektem twórczego spotkania sześciu wrocławskich artystek. Wyłania się z chaosu nieuformowanej mieszaniny przepływów form, materii, idei, relacji i wątków – od filozoficznych po socjologiczne czy ekologiczne. Autorki odwołują się do figury kłącza, które „nie rozpoczyna się ani nie kończy, jest zawsze w otoczeniu, pomiędzy rzeczami” i w każdym swym członie stanowi plateau – „ciągły region intensywności” dający się złączyć z innymi, by utworzyć następne kłącze. Zasady, na których opiera się kłącze, sformułowane przez duet Gill Deleuze – Felix Guattari, stanowią rodzaj instrukcji obsługi ekspozycji.
Autorki posługują się technikami własnymi, m.in. sidoluxografią zastosowaną po raz pierwszy podczas wspólnej wystawy w Entropii (2010). Technika ta przypomina sgraffito, tyle że rysunek wgłębny wykonywany jest w warstwie Sidoluxu – emulsji do nabłyszczania podłogi, która po latach stosowania wytwarza na parkiecie dość grubą, ciemną powłokę. Inne techniki pracy przy tej wystawie także mają charakter manualny, a wszystkie jej składowe – charakter niskoentropowy (niskonakładowy, niskoenergetyczny, niskomateriałowy…).
Wystawa jest rozszerzona o projekt mailartowy. Autorki rozsyłają do zaprzyjaźnionych artystek i artystów kartoniki o formacie DL z zaproszeniem do narysowania kłącza. Nadesłane prace są również prezentowane na wystawie tworząc jej kolejne odgałęzienia.
Alicja Jodko
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Mira Boczniowicz, Julita Gielzak, Bożena Grzyb-Jarodzka, Alicja Jodko, Magda Migacz, Beata Rojek
- Wystawa
- W nieporządku. Wystawa towarzysząca Triennale Rysunku Wrocław 2019
- Miejsce
- Galeria Entropia, Wrocław
- Czas trwania
- 27.06–26.07.2019
- Osoba kuratorska
- idea, koordynacja: Alicja Jodko
- Strona internetowa
- entropia.art.pl