„To jest, czego nie ma” w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy
Są artyści, którzy przenoszą sztukę w kosmos i tacy, którzy kosmos przenoszą do swojej sztuki. Dla jednych to realizacja własnych marzeń – tak jak dla Forresta W. Myersa, który w 1969 roku we współpracy z inżynierami z Experiments Arts Technology wysłał na Księżyc wraz z misją Apollo 12 pierwsze dzieło sztuki Moon Museum / Księżycowe Muzeum – niewielką ceramiczną płytkę z pracami sześciu amerykańskich artystów. Dla innych – to sprawa światła i kosmicznej tajemnicy. Kolejne kręgi Wojciecha Fangora, w tym M82 powstały w 1969 roku w Madison/New Jersey, poszerzają iluzyjną przestrzeń jego malarstwa i są oparte na fascynacji nie tyle astronomią, co światłem kosmosu, odkrywanym przez artystę od dzieciństwa przy obserwacjach nieba przez lunetę. Światło i tajemnica wypełniająca nieskończoną przestrzeń – taki wymiar kosmosu przenosi do swojej sztuki Wojciech Fangor. Dla amerykańskiej grupy MoonArk, która w 2019 umieści na Księżycu sztukę w formacie nano – czyli w najmniejszej skali, w jakiej ludzie wyrażają znaczenia poprzez sztukę – to celebracja kreatywnej ekspresji człowieka.
W tym przenoszeniu sztuki w kosmos i kosmosu do sztuki jest też kilka innych wspólnych fascynacji. Fotografie kosmosu są bardzo często pięknymi obrazami i działają jak ikony. Dźwięki kosmosu pulsują wolno i rytmicznie, jak bicie serca. Patrzenie w niebo ma wiele wspólnego z poczuciem wolności i skłania do przeorientowania pozycji Ziemi w kosmosie oraz do zmiany postrzegania samego siebie jako człowieka.
Międzygalaktyczne podróże sztuki często wprowadzają dezorientację i niepewność. Odkrywają przed nami to, jakich wizji życia się trzymamy i zatrzymują nas, by zobaczyć, że to jest, czego nie ma…
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Rafał Bujnowski, Wojciech Fangor, Rafał Iwański, Kornel Janczy; MoonArk: Lowry Burgess, Mark Baskinger, Dylan Vitone, Matt Zywica, Mark Rooker with Chris Robinson and Andrew Kaiser; Forrest W. Myers, Łukasz Patelczyk, Agnieszka Piksa, Sebastian Soberski, Anna Witkowska
- Wystawa
- To jest, czego nie ma
- Miejsce
- Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy
- Czas trwania
- 28.11.2017–28.01.2018
- Osoba kuratorska
- Danka Milewska
- Fotografie
- Wojciech Woźniak
- Strona internetowa
- galeriabwa.bydgoszcz.pl
- Indeks
- Agnieszka Piksa Andrew Kaiser Anna Witkowska Chris Robinson Danka Milewska Dylan Vitone Forrest W. Myers Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy Kornel Janczy Lowry Burgess Łukasz Patelczyk Mark Baskinger Mark Rooker Matt Zywica MoonArk Rafał Bujnowski Rafał Iwański Sebastian Soberski Wojciech Fangor