„Sztuczna patointeligencja” w Trafostacji Sztuki
Pracujemy i odpoczywamy w cyberprzestrzeniach, które rozciągają się od pikselowo-tekstowego standardu po skonkretyzowane za pomocą XYZ iluzoryczne światy. Organizują je duży kapitał, niepewne regulacje, AI i może my sami. Przestrzenie się rozrastają, czasem wyzwalają nas z uwarunkowań fizycznych i ról społecznych, by za chwilę zamykać w nowych ograniczeniach. Na ile pozwoli gamingowy silnik, przepustowość sieci, algorytm, bańka informacyjna, cyber zależności i wreszcie budżet. Jeśli nie karmimy światów danymi, napawamy się przejściowymi etapami, niedoskonałościami, zaciętymi botami i AI-owymi apkami. Być może łatwiej nam to uchwycić w zasymulowanym programie telewizyjnym.
Trochę niepostrzeżenie i mimowolnie zaczęliśmy funkcjonować w świecie wirtualności sprzężonej z przejawami sztucznej inteligencji. Termin AI (Artificial Intelligence) bywa czasem stosowany na wyrost w celu wypromowania jakiegoś narzędzia czy urządzenia. Stwarza się wtedy wrażenie, że produkt potrafi znacznie więcej niż to ma miejsce w rzeczywistości. Jednocześnie istnieją mniej widoczne a znaczące i ryzykowne aspekty rozwoju sztucznej inteligencji, mające wpływ na realne życie. Wielu podmiotom dynamicznie wdrażającym rozwiązania AI zależy na dostępie do jak największej ilości danych. Na podstawie zbieranych informacji zaawansowane programy wpływają na losy ludzi (i nie tylko) poprzez decyzje rekrutacyjne, bankowe, z zakresu medycyny, informacji czy rozrywki. Można wyobrazić sobie te procesy bez zewnętrznych regulacji, z nieokreśloną odpowiedzialnością albo w niepowołanych rękach.
Sześć specjalnie przygotowanych realizacji wideo w różny sposób dotyka tych kwestii. Powstały one w wyniku współpracy z Katedrą Przestrzeni Wirtualnej na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP. Propozycje prac zostały wyłonione drogą konkursu.
Katedra Przestrzeni Wirtualnej Mediów (WSM / ASP w Warszawie) i Trafostacja Sztuki w Szczecinie
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Wera Bet, Ola Zielinska, Eternal Engine (Marta Nawrot, Jagoda Wójtowicz), Latencja studio (Rom Dziadkiewicz, Joanna Parniewska, Anastasiia Vorobiova), Mateusz Janik, Marcin Kosakowski, Mean No Harm (Jeremiasz Rzenno, Kat Zavada), Borys Szadkowski
- Wystawa
- Sztuczna patointeligencja
- Miejsce
- Trafostacja Sztuki, Szczecin
- Czas trwania
- 7–24.10.2021
- Osoba kuratorska
- Piotr Kopik
- Fotografie
- dzięki uprzejmości Trafostacji Sztuki
- Strona internetowa
- trafo.art
- Indeks
- Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Anastasia Vorobiova Borys Szadkowski Eternal Engine Jagoda Wójtowicz Jeremiasz Rzenno Joanna Parniewska Kat Zavada Latencja studio Marcin Kosakowski Martix Navrot Mateusz Janik Mean No Harm Ola Zielińska Piotr Kopik Roman Dziadkiewicz TRAFO – Trafostacja Sztuki w Szczecinie Wera Bet