„Syndrom Stendhala” w Zonie Sztuki Aktualnej

Syndrom Stendhala mimo swej stosunkowo poetyckiej nazwy jest określeniem realnie występujących chorób nerwicowych. Jest to rodzaj zaburzenia , przejawiającego się złym samopoczuciem, zawrotami głowy, przyspieszonym biciem serca, a nawet halucynacjami powstającymi na widok cudownych dzieł sztuki skupionych na małej przestrzeni.

Syndrom Stendhala, widok na wystawę. Po prawej stronie prace Tymka Borowskiego i Pawła Śliwińskiego, Kapryśna Warstwa, Rumcajs na Delegacji oraz Ukryte i Przykryte, 2013, kolaże cyfrowe, plik PSD, po lewej Szymon Kobylarz, cykl prac Civil Defense, 2009
Statystyki potwierdzają, że występowanie zaburzeń psychicznych pośród artystów jest częstsze niż w innych grupach zawodowych. Co więcej w tym środowisku nie jest to nawet temat tabu. Nasi przyjaciele, współpracownicy chętnie zwierzają się z dotkliwych przypadłości, prześcigają się w coraz to oryginalniejszych odkryciach odstępstw od szeroko rozumianej normy.

Syndrom Stendhala, widok na wystawę. Od lewej prace Tymka Borowskiego i Pawła Śliwińskiego, Mai Drosik, Radka Szlagi i Tomasza Mroza.

Syndrom Stendhala, widok na wystawę. Od prawej prace Tomka Kowalskiego, Łukasza Jastrubczaka, Anny Orłowskiej, Radka Szlagi, Dominiki Olszowy i Krisa Lemsalu
Z tej przyczyny środowisko artystyczne bywa określane jako grupa potencjalnego ryzyka w momencie rozpatrywania chorób o podłożu psychologicznym. Należałoby się zastanowić, czy tego typu zaburzenia są wynikiem częstego obcowania ze sztuką, czy też jest ona jedynie katalizatorem ujawniającym określone przypadłości. Nasuwają się pytania: czy sztuka może powodować choroby, czy raczej pomaga artystom sobie z nimi radzić?

Anna Orłowska, prace fotograficzne z cyklu Przeciek, 2011: Poczekalnia, Człowiek Leopard, Kobieta w Łóżku
Wystawa prezentuje tenże dualizm w postrzeganiu dzieła sztuki – z jednej strony wytworu zaburzonego umysłu uciekającego w świat fantazji, magii i skrywanych marzeń sennych, z drugiej być może sposobu na poradzenie sobie ze skrywanymi wewnątrz nas problemami. W takim wypadku, czy niezły obraz jest tylko domową metodą na poradzenie sobie z chorobami psychicznymi, czy jako taki może stać się przyczynkiem do wywołania choroby u odbiorcy. Stając się tym samym zapalnikiem wywołującym niespodziewany ciąg tragicznych wydarzeń, jak w filmach włoskiego reżysera Argento, gdzie dzieła sztuki prócz pewnego naddatku symbolicznego, wartości estetycznych i intelektualnych, zawierają w sobie dodatkowy ułamek, dzięki któremu oddziałują również w sposób somatyczny na widza? Czy można tak zaprojektować obiekt, by uruchamiał w oglądającym określone reakcje, mogąc jednocześnie wpływać na jego samopoczucie?
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Tymek Borowski, Maja Drosik, Łukasz Jastrubczak, Szymon Kobylarz, Tomasz Kowalski, Kris Lemsalu, Tomasz Mróz, Dominika Olszowy, Anna Orłowska, Bruno Pogacnik Wukodrakula, Radek Szlaga, Paweł Śliwiński, Zorka Wollny
- Wystawa
- Syndrom Stendhala
- Miejsce
- Zona Sztuki Aktualnej
- Czas trwania
- 13.11 – 10.12.2014
- Osoba kuratorska
- Aurelia Nowak, Monika Marciniak
- Fotografie
- J. Piszczatowski, A. Nowak
- Strona internetowa
- zona.akademiasztuki.eu