Sympozjum „Ciekawość ponadludzka”
Pewna część ludzkości polega na technologiach, które pomagają nam utrzymywać odpowiedzialne relacje między naszą teraźniejszością, przeszłością i przyszłością. Inna natomiast obawia się przyszłości, w której sztuczna superinteligencja przejmie władzę nad światem. Patrząc poprzez pryzmat szowinizmu gatunkowego obserwujemy, w jaki sposób istoty ludzkie podzieliły rodzinę zwierząt i wyniosły się na jej szczyt. Umieściły one także stworzoną przez siebie sztuczną inteligencję w domenie „innego”. Jak badania nad neuroplastycznością mózgu (nie tylko ludzkiego, ale i zwierzęcego), pamięcią, kreatywnością, neuro- i roboetyką oraz neuroetologią wpisują się w procesy powrotu do ponadludzkiej społeczności?
Powyższe pytania zostaną podjęte na sympozjum Ciekawość ponadludzka, które odbędzie się w dniach 28-30 lipca 2023 roku w Górach Orlickich pod opieką czeskiego kolektywu kuratorskiego Are. Zapraszamy na czwartą edycję tego interdyscyplinarnego spotkania naukowców, teoretyków, artystów i publiczność do udziału w trzech sekcjach programowych: Mediations pomyślane są jako poszukiwanie powiązań między sztuką, społeczeństwem i ludzkim mózgiem; sekcja In the Bat Brain koncentruje się na przyszłości zwierząt i gatunkowiźmie; Beyond Memory poświęcone będzie sposobom, w jakie wspomnienia są wpisane nie tylko w mózg, ale także w ciało, krajobraz i kulturę. W ramach programu sympozjum planowane występy, pokazy prac plastycznych, wykłady, debaty, odczyty, ćwiczenia ze zbiorowej wyobraźni i deep listening.
Sympozjum jest częścią projektu Woods: More-than-Human Curiosity, finansowanego z Funduszy EOG 2014-2021 w ramach Programu Kultura, i wspartego przez Unię Europejską – Next Generation EU, Czech Recovery Plan, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Urząd Miasta Pragi, Państwowy Fundusz Kultury Republiki Czeskiej, Norweskie Biuro Sztuki Współczesnej (OCA) oraz Miasto Oslo.
Przypisy
Stopka
- Strona internetowa
- les-woods.net/en
- Indeks
- Kolektyw Are