„Święta wojna” Wojciecha Wilczyka w Atlasie Sztuki
Święta Wojna to drugi projekt Wojciecha Wilczyka prezentowany przez Atlas Sztuki. Niewinne oko nie istnieje – wcześniejszy projekt artysty, po pokazie w 2009 roku w Łodzi, zaprezentowany został w wielu miejscach w kraju, między innymi, w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Radomiu, Wrocławiu, Katowicach, Zamościu i Pile oraz także poza granicami Polski, między innymi, w Chemnitz, Bukareszcie, Kiszyniowie, Paryżu, Witebsku, Mińsku i Dreźnie. Mało który projekt artystyczny może pochwalić się tak długą listą miejsc ekspozycji.
Wojciech Wilczyk zrealizował projekt Święta Wojna w latach 2009-2014 na terenie Krakowa, Łodzi oraz konurbacji górnośląskiej. Artysta sfotografował graffiti stworzone przez kibiców piłki nożnej. Najnowszy projekt już przed swoją premierą wzbudził spore zainteresowanie. W niniejszym katalogu publikujemy teksty napisane specjalnie z okazji wystawy w Atlasie Sztuki przez prof. Joannę Tokarską-Bakir, dr Annę Zawadzką i dra Adama Mazura. Joanna Tokarska-Bakir w swoim tekście analizuje najnowszy projekt Wilczyka poprzez pryzmat staropolskich tumultów wzniecanych przez młodych chłopców po łacinie określanych przez księdza Piotra Skargę jako pueri. Anna Zawadzka w swoim eseju zwraca naszą uwagę na polityczny wymiar kibicowskiego graffiti pisząc, iż „kibicowskie graffiti to także akces do przestrzeni miejskiej. Nikt z takim uporem, konsekwencją i poświęceniem jak kibice nie realizuje «prawa do miasta», o którym mówią miejscy aktywiści. Wysiłek włożony w przygotowanie projektu graffiti i namalowanie go, pieniądze włożone w farby, czas włożony w kibicowską działalność, ryzyko poniesienia kary za «wandalizm» oraz uszczerbku na zdrowiu przy malowaniu na wysokościach i w trudno dostępnych miejscach – wszystko to w ramach darmowej pracy na rzecz wspólnoty, zmieniania miejskiej przestrzeni, dbałości o najbliższe otoczenie”. Adam Mazur w swoim tekście analizuje nie tylko Świętą Wojnę, ale także pozostałe dotychczasowe projekty zrealizowane przez artystę.
Po premierowym pokazie w Atlasie Sztuki projekt zostanie pokazany 5 lutego 2015 roku w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie. Kolejnymi miejscami prezentacji Świętej Wojny będą Galeria Labirynt w Lublinie oraz BWA w Tarnowie.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Wojciech Wilczyk
- Wystawa
- Święta wojna
- Miejsce
- Atlas Sztuki, Łódź
- Czas trwania
- 5.12.2014 –18.01.2015
- Osoba kuratorska
- Jacek Michalak
- Fotografie
- Dominik Szwemberg
- Strona internetowa
- atlassztuki.pl