„Stano Filko: 5.D.” w PLATO
Stano Filko (ur. 1937) jest jednym z najważniejszych przedstawicieli słowackiej sztuki powojennej. Od lat 60-tych, wraz z Juliusem Kollerem i Alexem Mlynarčíkiem pozostają pionierami neoawangardy. Obecnie tworzy skomplikowane prace, które obejmują zarówno obrazy, obiekty, instalacje oraz happeningi i projekty koncepcyjne. W 1969 roku wystawiał na Biennale w Paryżu, a w 1982 roku został (jako jeden z nielicznych artystów czeskich i słowackich) zaproszony na Documenta 7 w Kassel. W 2005 roku, wraz z Janem Mančušką, Borisem Ondreičką i kuratorem Markiem Pokornym pracował nad projektem Quadrophonia, pokazanym w pawilonie Czech i Słowacji na Biennale w Wenecji.
Pierwsza z wystaw, które PLATO chce poświęcić jeszcze nie w pełni docenianej sztuce Stana Filka, będzie koncentrować się wokół instalacji związanej z tzw. piątym wymiarem. Przedstawione dzieła przestrzenne, w których dominuje biały i srebrny kolor, pokazują relację między podmiotem a symbolem działań, wartości i nakazów wyrażających absolutną duchowość. Akronim „5.d.” odnosi się do kolejności cech artysty tzw. piątego wymiaru – zdaniem Filko są to: odkrywczość, bezosobowość, ponadczasowość, niefolozoficzność i absolutność.
W Plato można zobaczyć kilka podstawowych form i symboli używanych przez artystę: przestrzeń, model rakiety, lusterka, piramidy i balony wypełnione powietrzem.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Stano Filko
- Wystawa
- 5.D.
- Miejsce
- PLATO - Galeria Miasta Ostrawy
- Czas trwania
- 28.05-30.08.2015
- Osoba kuratorska
- Marek Pokorný
- Strona internetowa
- plato-ostrava.cz