„’Soft shooting?’ Historia kobiecej fotografii chorwackiej” w galerii Spot
Chorwacką fotografię po II wojnie światowej znacznie ograniczały czynniki takie jak słabo rozwinięte możliwości wystawiennicze, znikoma działalność krytyki artystycznej, zła perspektywa edukacyjna dla fotografów.
Ważną rolę w rozwoju chorwackiej fotografii odegrała amatorska fotografia klubowa – tak zwane foto kluby, cieszące się popularnością zwłaszcza w późnych latach 40. i pierwszej połowie lat 50. Mimo tego, kobiety fotografki w byłej Jugosławii musiały sprostać wielu trudnościom i późno pojawiły się na scenie artystycznej. Za odpowiednią dla kobiet uważano jedynie pracę w studiu fotograficznym. Pomimo tego, że fotografki aktywnie uczestniczyły w wydarzeniach klubowych w okresie powojennym, po raz pierwszy zaistniały zbiorowo w 1973 roku, kiedy utworzono Kobiecą Sekcję Klubu Fotograficznego (Women’s Section of the Photo Club). Jej członkinie zorganizowały swoją pierwszą wystawę tego samego roku w Galerii Fotografii Artystycznej (Galerija umjetničke fotografije – GUF) w Zagrzebiu.
Wystawa ‘Subtelne’ ujęcia? (‘Soft’ shooting?) nie jest retrospektywnym zapisem osiągnięć Kobiecej Sekcji Klubu Fotograficznego na tle narodowych dokonań w dziedzinie fotografii. Jej głównym celem jest sprowokowanie dyskusji o historiach i metodach pracy fotografek. Czy da się stworzyć na tej podstawie krytyczny portret społeczeństwa? Co inni sądzili o kobietach z aparatem w ręku? Można powiedzieć, że istnieje coś, co nazywamy „kobiecym punktem widzenia”? Czy ujęcia tworzone przez kobiety są rzeczywiście „subtelne”, czy też pojęcie płci nie istnieje poza obiektywem?
Wystawa jest częścią projektu Not Yet Written Stories – Women Artists’ Archives Online, w ramach Programu Kreatywna Europa.
Projekt jest realizowany przez Fundację Arton (lidera) oraz partnerów: Office for Photography w Zagrzebiu, SCCA – Centrum Sztuki Współczesnej w Lublanie i LCCA – Łotewskie Centrum Sztuki Współczesnej w Rydze. Celem inicjatywy jest włączanie artystek w oficjalny dyskurs sztuk wizualnych, aby zapobiec dalszej dyskryminacji i eliminowaniu ich z pola europejskiej historii sztuki.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Slavka Pavić, Erika Šmider, Danijela Lušin, Ivančica Privora-Kurtela oraz Jadranka Fatur
- Czas trwania
- 15.06–4.09.2020
- Osoba kuratorska
- Sandra Križić Roban
- Strona internetowa
- croatian-photography.com