„Sklep przymuzealny” w XS
Anna Orłowska i Mateusz Choróbski powracają do tematu obcości i prób jej oswajania. Jak odnaleźć się na niespójnej i kłopotliwej mapie globalizacji? Konsumpcja okazuje się doskonałym katalizatorem nieoczywistych relacji z tym, co obce, choć pozornie dostępne.
Zanim zapytamy, o jakie muzeum chodzi, przystańmy na chwilę.
Zostaliśmy z tym sami. Z tym towarem, tu, zaksięgowanym, domkniętym, odpowiednio przedstawionym. Dopiero teraz jest nasz – na wyciągnięcie ręki, już nie taki groźny i obcy, tylko naprawdę osiągalny. Towar-przedmiot, towar-książka, towar-obraz, towar-dźwięk. Świat przetworzony tak, żeby pasował.
Do niedawna takie okiełznanie było jedynym możliwym dążeniem wykształconego humanisty. Oskarża się go w związku z tym o kolonializm. Ale czy „kolonializm” nie jest tu zbyt wygodnym słowem-wytrychem? Chodzi o naturalny gest wyciągnięcia ręki. Ręki z obcymi bakteriami, ale przecież ludzkiej, uczciwej ręki, prawda?
Bezużytecznie krytyczne prace zmienione w pocztówki mają ukryte źródła i niejasne znaczenie. Wybite z bezpiecznego rytmu wystawa-sprzedaż-wystawa-sprzedaż ilustrują coś innego. Wymyka nam się autor, źródło, pierwotne znaczenie. Ale wymykają się też możliwe układy. To nie jest już świat relatywny, bo nie ma potrzeby budowania zależności. Jest potrzeba przekazania, a więc takiego wystawienia, żeby to dzieło mogło znaleźć się u mnie na ścianie. Oczywiście staję się przez to konsumentem, ale bajeczkę o złym konsumpcjonizmie możemy odstawić do lamusa. Tu bowiem konsumpcja jest zachwycającym „monstrum”, czyli tym, co pokazuje nieobliczalne spektrum możliwości. Popatrz – i to można sprzedać! I tak! I z tym! Ta konsumpcja uczy nas trawić świat. A trawienie nie kończy się tylko wydalaniem. Jego podstawowym celem jest przemiana materii.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Anna Orłowska, Mateusz Choróbski
- Wystawa
- Sklep przymuzealny
- Miejsce
- XS, Warszawa
- Czas trwania
- 19.08-10.09.2015
- Osoba kuratorska
- Wojtek Ziemilski