Siostry Rzeki – spływ Wisłą
Płyniemy! Siostry Rzeki 3 lipca wypływają Wisłą z Krakowa do Gdańska na tradycyjnym galarze.
Płyniemy by zachwycać się nieuregulowaną dziką rzeką. Chcemy opowiedzieć, że naturalne rzeki się nam opłacają i, że niedorzecznością jest plan budowy zapory w Siarzewie, a mrzonkami plany transportu wodnego na Wiśle.
Siostry Rzeki zabierają ze sobą niezwykłą kolekcję strojów kąpielowych. #Moda na rzekibędzie prezentowana podczas pokazów mody oraz część rozdawana razem z wiedza o Wiśle.
Dołączajcie! Z kajakami z pontonami. Zapraszamy na wieczorne ogniska ze śpiewem i na happeningi.
Happeningi:
Kraków – 23 czerwca
Warszawa – 14 lipca, Big Jump, godz. 15:00
Toruń – 20 lipca
#Moda na Rzeki
Przez ostatnie 2 miesiące ponad 60 osób podczas warsztatów w Krakowie wyszyło cekinami i wyhaftowało kordonkami ponad 140 strojów kąpielowych. Wyszyte są w hasła w obronie rzek, ale też małe rzeczne haiku – jak „Nie poganiaj rzeki” Nie ma planety B” „Dzika Piękna”, „Bug Cię kocha” „Ratuj Biebrzę „ „Gdzie jest Narew” „Łachy piachu” „Cała Wisła Parkiem Narodowym” czy w końcu – Stop Siarzewo”. Często jeden kostium wyszywa się ok 4 godzin. Są to stroje kąpielowe z drugiej ręki, vitae pozbierane w czasie zbiórek, zakupione w second hendach- wyprane i odnowione, ometkowane złotymi metkami – #Ratujmy Rzeki – stały się jedyną na świecie kolekcją w obronie rzek. Kolekcja popłynie Wisłą, będzie pokazywana na pokazach mody podczas happeningów, –ale też będzie rozstawiany parawan i lustro na dzikich wiślanych wyspach.
Stroje kąpielowe wyszyte i wyhaftowane przez Siostry Rzeki i braci potoków podczas spływu będzie można rezerwować – i kupić po zakończonej akcji w sierpniu za symboliczną cegiełkę na rzecz działalności Kolektywu
Ale będziemy wieźć też stroje kąpielowe i kąpielówki do rozdania z dołączoną specjalną ulotką. Na ulotce jest króciutko napisane, jakie korzyści mamy z nieuregulowanej Wisły. Ile warta jest zdolność samooczyszczania rzeki, ile gatunków ryb w niej mieszka, ile rezerwatów i obszarów Natura 2000 rozciąga się wzdłuż jej brzegów.
Oprócz strojów kąpielowych w ramach akcji powstały suknie rzeczne uszyte przez artystki i projektantki mody: Małgorzata Markiewicz, Magdalena Drążkowska i Pracownia Tkaniny, Marta Sala oraz Maria Wrońska.
Kolektyw Siostry Rzeki działa od ponad roku. Założyła go Cecylia Malik wraz z kolektywem Matki Polki na Wyrębie równocześnie przyłączając go do powstałej w 2016 roku Koalicji Ratujmy Rzeki
Zeszłego lata roku artystki i aktywistki udzieliły głosu rzekom, i przypomniały ich imiona. Śpiewały pieśń z tablicami z imionami rzek, robiąc akcję i protesty między innymi koło Ciechocinka na miejscu planowanej zapory w Siarzewie.
W tym roku udzieliły rzekom ciała. Tworzenie kostiumów kąpielowych i pokazy mody stały się pretekstem do rozmowy o rzekach kobiecym głosem, o wartości społecznej zasobów słodkiej wody, prawu do pięknego krajobrazu, rzekach w kryzysie klimatycznym. Nieuregulowane dzikie rzeki zostały zestawione z ciało pozytywnym projektem wzmacniającym kobiety, wydobywającym ich piękno. Bez względu na wiek czy rozmiar.
Siostry Rzeki współtworzą: Agata Bargiel, Magdalena Drążkowska, Anna Grajewska, Małgorzata Grygierczyk, Anna Gotfryd-Kolecka, Anna Górka, Justyna Górowska, Anuszka Łachowska, Monika Łabędzka, Cecylia Malik, Agnieszka Miłogrodzka, Dominika Serżysko.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Siostry Rzeki
- Miejsce
- Kraków – Gdańsk
- Czas trwania
- 3-25.07.2019
- Strona internetowa
- siostryrzeki.wordpress.com