„Rok rzeźby” Marka Sobczyka w BWA Zielona Góra
W tym projekcie ustalamy pewne perspektywy, stosujemy zasady i idee, analizujemy i poddajemy krytyce, kładziemy na stół argumenty, traktując materialność, sztuczność, rzeźbę i malarstwo jako argumenty właśnie. W jakimś sensie konwencja sztuki wizualnej bierze w cudzysłów drugą konwencję. Malarstwo analizuje rzeźbę, wciela ją, nasyca sztucznością. Ciało jest pewnym kryterium. Sztuczność malarstwa jest jego ciałem a nieomal socjotechnika jest ciałem rzeźby. Rzeźba jest uzasadniana socjotechnicznie, mocowana, wskazuje się na jej socjotechniczne oddziaływania, rodzaj skutkującej polityczności. W sumie politykę uprawia też sztuczne malarstwo, jednak ta i tamta są to dwie całkowicie różne polityczności.
Projekt Rok rzeźby dyskutuje sześć ważnych (pionowych) kulturowych typów, rytów, pokazując ucieczkę od rzeźby rozumianej socjotechnicznie w sześć innych przestrzeni, konwencji, dyscyplin. Każdej z sześciu prac przestrzennych towarzyszą po dwa płaskie obrazy malarskie, na których to pionowe (ryty, typy kulturowe) jest zderzone z tym co poziome – recepcją (widzki-obserwatorki / widza-obserwatora), w tym miejscu atmosfera oczekiwania i spełniania przypomina kolejkę do KFC: składanie zamówienia, płacenie i otrzymywanie zamówionego zestawu.
Marek Sobczyk, ur. w 1956 roku w Warszawie, mieszka i pracuje w Warszawie.
Malarz, projektant i teoretyk. Studiował malarstwo w latach 1975-1980 w warszawskiej ASP, gdzie uzyskał dyplom w pracowni Stefana Gierowskiego. Był jednym z założycieli Gruppy i współtwórcą czasopisma „Oj Dobrze Już”. W malarstwie posługuje się elementami ekspresji koloru, rysunku, tematu i funkcji. Za pomocą praktyki (malarstwa, prac przestrzennych, wystąpień) i teorii opracowuje pewne zagadnienia, np. maniery, krytyki, propagandy i polityki, parafrazuje także religijne wątki ikonograficzne. Na wielu obrazach pojawia się tekst, będący ważnym elementem kompozycji. W latach 1979-1986 twórczość Sobczyka stanowiła komentarz do sytuacji społeczno-politycznej Polski. Działalność malarską poszerza o prace teoretyczne i projekty przestrzenne. Zajmuje się również projektowaniem graficznym i typografią (w latach 1990-2004 działał w spółce Zafryki z Piotrem Młodożeńcem).
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Marek Sobczyk
- Wystawa
- Rok rzeźby
- Miejsce
- BWA Zielona Góra
- Czas trwania
- 8.02–3.03.2019
- Strona internetowa
- bwazg.pl
- Indeks