„Powtórzenia” Irminy Staś w Galerii Bielskiej BWA
Organiczne byty Irminy Staś w konstelacjach monumentalnych płócien oraz haptycznych obiektów. Konfiguracje i wzajemne relacje ciał, elementów fauny i flory nie są jednoznaczne. Powtórzenia potęgują przekaz.
Wystawa Powtórzenia prezentuje realizowane w ostatnich latach cykle malarskie i obiekty tkaninowe Irminy Staś. Przekroje, Ornamenty oraz najnowszą serię zatytułowaną Chlorofil i krew – oprócz podobnych znaczeń dotyczących funkcjonowania bytów organicznych, ich wzajemnych zależności, genetycznego podobieństwa i przeczucia końca egzystencji – łączy motyw powtarzalności. We wszystkich seriach, po raz pierwszy pokazanych wspólnie i w pełnej okazałości, artystka multiplikuje fragmenty ciał i ich całościowe wyobrażenia. Dzięki figurze powtórzenia uzyskuje wzorzyste kompozycje o określonym rytmie i skali, jednocześnie podkreśla znaczenia i potęguje przekaz wielkoformatowych obrazów i haptycznych obiektów.
Karol Sienkiewicz:
Malarstwo Irminy Staś przeszło w ostatnich latach istotną przemianę. Artystka odnalazła nowy idiom pracy z obrazem. Jakby ze swej wcześniejszej twórczości, abstrakcji organicznej, biologicznej, mającej swe korzenie w surrealizmie, wyabstrahowała pojedyncze elementy. Od biomorficznej, intuicyjnej abstrakcji, Staś zwróciła się w kierunku malarstwa bardziej chłodnego i racjonalnego. Na jej płótnach zapanował niespotykany wcześniej ład. Do tego artystka odkryła, że niektóre z jej nowych motywów można łatwo przełożyć na inne medium – patchworkowych, miękkich kołder. Taka uporządkowana jest właśnie jej wystawa Powtórzenia.
Ukoronowaniem tego porządkującego, racjonalnego zwrotu w twórczości Staś jest cykl Ornamenty, ale równolegle pracuje też nad powiązanymi z nim cyklami Przekroje oraz Chlorofil i krew. Obrazy i miękkie obiekty z tych trzech cykli zdecydowała się pokazać w Galerii Bielskiej BWA.
Uczynić z powtarzalnego ornamentu temat malarski to jedynie pozornie proste zadanie. Do tego u Irminy Staś nie są to zwykłe ornamenty. Składają się na nie fragmenty ciała, do tego takie, bez których – na dobrą sprawę – można się obyć, bez których ciało nadal może funkcjonować. To zęby, piersi, paznokcie. (…)
Irmina Staś – urodzona w 1986 roku. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pracuje na Wydziale Sztuki Mediów macierzystej uczelni. Autorka wystaw indywidualnych: Mikrokosmosy (z Tomaszem Tatarczykiem) w HOS Gallery w Warszawie (2020); Ząb w ząb w Galerii Foksal w Warszawie (2020); W cztery oczy (z Pawłem Matyszewskim) w BWA Zielona Góra (2019); Ornamenty w Galerii Le Guern w Warszawie (2019); Przekroje w Galerii Krynki w Krynkach (2018); Kształty i przedmioty w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim (2018); Grzebanie (z Pawłem Matyszewskim) w Galerii Le Guern (2017); Dotyk w Galerii Wizytującej w Warszawie (2016); Przemiana materii w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie (2016); Organismen w Strabag Kunstforum – Artlounge im Strabag Haus w Wiedniu (Austria, 2014). Uczestniczka wystaw zbiorowych, m.in.: Dla Johanne i Anny. Wystawa z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Willi Sixta w Bielsku-Białej; Wiśnie w Galerii Arsenał w Białystoku; Herbarium novum. Efflorescentiae w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy; Rok nieustającego lata w Muzeum Etnograficznym w Warszawie (wszystkie w 2020 roku); Młode malarstwo polskie w Muzeum Narodowym w Gdańsku (2019); Lejanías. Prace z kolekcji Krzysztofa Musiała w Centre del Carme Cultura Contemporania Valencia (Hiszpania, 2018); Potęga abstrakcji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Mińsku (Białoruś, 2015). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015, 2019). Uczestniczka wystaw finałowych kolejnych edycji Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA (2013, 2015) – w 2015 laureatka wyróżnienia regulaminowego jury oraz wyróżnienia redakcji miesięcznika „Art & Business”. Finalistka Strabag Artaward International (2013). Laureatka Nagrody Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w drugiej edycji konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie (2013). Prace artystki znajdują się w kolekcjach sztuki Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej, Galerii Arsenał w Białymstoku, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego i Strabag Kunstforum w Wiedniu.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Irmina Staś
- Wystawa
- Powtórzenia
- Miejsce
- Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
- Czas trwania
- 19.03.2021 - 27.05.2021
- Fotografie
- dzięki uprzejmości Galerii Bielskiej BWA
- Strona internetowa
- galeriabielska.pl
- Indeks
- Galeria Bielska BWA Irmina Staś