Piszemy o sztuce z całej Polski. Komentujemy najważniejsze wydarzenia, dowartościowujemy marginesy, dajemy głos osobom twórczym i specjalistom. Pomóż nam w robieniu SZUMU.
Ilustracje Joanny Concejo uwodzą dbałością o szczegół, melancholią przemijania, zapachami dzieciństwa i siłą narracji. Ilustracji Concejo nie ogląda się, ale czyta wszystkimi zmysłami. Stanowią pomost pomiędzy wyobraźnią, a tym co istnieje. Artystka kreuje bowiem światy za pomocą niedopowiedzenia i wieloznaczności. Często operuje perspektywą dziecka. Naiwność niewinnego spojrzenia pozwala na surrealistyczne motywy, wyjście poza logikę świata dorosłych. Z drugiej strony w ilustracjach dominuje punkt widzenia natury, to rośliny i kłącza przejmują świat przedstawiony. Cechuje go subtelność, ale także surowa naturalność i nasączenie opowieściami.
„Ilustrowanie nie polega na rysowaniu tego, co napisane. Muszę zdesakralizować tekst, by na jego podstawie ułożyć własną opowieść, bo tylko taką mam. Jeżeli narysuję to, co jest dla mnie ważne, to jest szansa, że ktoś poświęci temu swoją uwagę. Z tekstu pisarza i mojej opowieści powstaje kolejna wartość.” – tłumaczy Joanna Concejo.
Ilustratorka sięga w swoich książkach po opowieści archetypiczne, takie jak „Czerwony Kapturek” czy „Dzikie Łabędzie”. Jej książki to swoiste traktaty filozoficzne: „Tam gdzie rosną porzeczki”, wspólna książka z Olgą Tokarczuk „Zgubiona dusza” czy „Książę w cukierni” z tekstem Marka Bieńczyka. Autorka nie boi się tematów trudnych takich jak Holokaust, co pokazała w książce „Dym”. Jej książki ukazują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce, Korei, Rumunii, Meksyku. Co świadczy o dużym potencjale uniwersalności tych wydawnictw, ale ciągle mamy do czynienia z twórczością bardzo autorską, liryczną i z dużą dozą poczucia humoru.
„Pod powierzchnią” jest wystawą, która zaprasza do świata artystki poprzez pokazanie jej twórczości w niecodzienny sposób. Będzie można wejść do ilustracji Joanny Concejo, poznać niektóre z sekretów jej warsztatu: od technik skalowania poprzez wycinanki i hafty, po interaktywne instalacje pokazujące popularne motywy z jej twórczości w formie zabawy z odbiorcą. Jedną ze stref wystawy będzie czytelnia z książkami artystki, a całość przygotowana jest jako azyl od pośpiechu świata, z myślą zarówno o młodym, jak tym starszym czytelniku.
Piszemy o sztuce z całej Polski. Komentujemy najważniejsze wydarzenia, dowartościowujemy marginesy, dajemy głos osobom twórczym i specjalistom. Pomóż nam w robieniu SZUMU.