„Płonie gwiazda nad Betlejem” Liliany Piskorskiej w Pracowni Portretu
Trzy rośliny, trzy symbole. Do świąt zostało jeszcze dużo czasu, święta już minęły.
Ratyfikacja Traktatu lizbońskiego i kolejne stopnie integracji europejskiej, sporne punkty Karty Praw Podstawowych, protokół polsko-brytyjski, deklaracje państw członkowskich, moralność publiczna, 6 milionów choinek sprzedawanych co roku w trzy tygodnie.
Trzy rośliny, w których losach zapętlają się zależności i sprzeczności zachodzące pomiędzy ekonomią neoliberalnego kapitalizmu, poszukiwaniami tożsamości prawno-ideologicznej dla Unii Europejskiej, a tradycją i wiarą katolicką.
Postanowienia Traktatu związane z wiarą katolicką muszą zostać tak mocno zabezpieczone, jak to w prawie świeckim jest możliwe. (…) U nas, w Polsce, a przynajmniej w wielu jej częściach, tradycja narodowa, tradycja katolicka, tradycja kościelna – mocno się ze sobą łączą. To oczywiście nie oznacza, że każdy Polak jest rzymskim katolikiem, że nie ma bardzo dobrych Polaków, którzy są innego wyznania albo że nie ma bardzo dobrych Polaków, którym w ogóle łaska wiary nie jest dana. W większości jednak jesteśmy katolikami. (Prezydent o ratyfikacji/16.03.2008)
W październiku 2007 roku na szczycie w Lizbonie osiągnięto porozumienie w sprawie nowego traktatu. Polska przyłączyła się wtedy do brytyjskiego protokołu, ograniczającego stosowanie Karty o następującej treści:
Artykuł 1
1. Karta nie rozszerza zdolności Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ani żadnego sądu lub trybunału Polski lub Zjednoczonego Królestwa do uznania, że przepisy ustawowe, wykonawcze lub administracyjne, praktyki lub działania administracyjne Polski lub Zjednoczonego Królestwa są niezgodne z podstawowymi prawami, wolnościami i zasadami, które są w niej potwierdzone.
2. W szczególności i w celu uniknięcia wszelkich wątpliwości nic, co zawarte jest w tytule IV Karty nie tworzy praw, które mogą być dochodzone na drodze sądowej, mających zastosowanie do Polski lub Zjednoczonego Królestwa, z wyjątkiem przypadków gdy Polska lub Zjednoczone Królestwo przewidziały takie prawa w swoim prawie krajowym.
Artykuł 2
Jeżeli dane postanowienie Karty odnosi się do ustawodawstw i praktyk krajowych, ma ono zastosowanie do Polski lub Zjednoczonego Królestwa wyłącznie w zakresie, w jakim prawa i zasady zawarte w tym postanowieniu są uznane przez ustawodawstwo lub praktyki Polski lub Zjednoczonego Królestwa.*”
(Wersje skonsolidowane Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej)
Pomimo wcześniejszej krytyki PiS i wcześniejszego poparcia dla Karty Praw Podstawowych, 23 listopada 2007 podczas swojego exposé, Donald Tusk stwierdził, że rząd podpisze traktat reformujący, ale z uwzględnieniem protokołu brytyjskiego o ograniczeniu stosowania Karty w Polsce: pojadę do Lizbony i Brukseli podpisać traktat reformujący z uszanowaniem efektów negocjacji moich poprzedników. Decyzja Tuska została uznana za pozytywną i rozsądną przez biskupów.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Liliana Piskorska
- Wystawa
- Płonie gwiazda nad Betlejem
- Miejsce
- Pracownia Portretu, Łódź
- Czas trwania
- 3-31.08.2019
- Strona internetowa
- pracowniaportretu.com