„Pink” Zbioka Czajkowskiego w galerii Nanazenit
Inspiracją dla mojej najnowszej wystawy jest domniemane działanie koloru różowego znanego jako Baker Miller Pink, Schauss Pink, Tank Pink lub po prostu P-618. W latach 70. XX wieku Aleksander Schauss prowadził badania nad zrozumieniem stanów psychologicznych ludzi na podstawie barw, z którymi utożsamiali się badani. W skrócie kolor, który do Ciebie najbardziej przemawia może dużo powiedzieć, w jakim jesteś stanie psychicznym. Schauss postanowił sprawdzić na 150 ochotnikach, czy można odwrócić sytuację i wpłynąć kolorem na stan mentalny człowieka. Ze wszystkich przebadanych odcieni to właśnie jasny róż wykazywał właściwości uspakajające, obniżające agresję oraz obniżające ciśnienie krwi i tętno.
Baker Pink jest tylko ciekawostką i nie posiada specjalnych właściwości ponad inne odcienie jasnego, cielistego, suczego różu czy rozbielonego karmazynu, lecz działanie uspokajające jest faktem. Obecnie stosuje się kolor różowy w instytucjach karnych m.in. w USA i Szwajcarii w celu obniżenia poziomu agresywnych zachowań wśród osadzonych. Zarówno cele, korytarze jak i ubrania w takich jednostkach są jasno różowe. Jednak częstym efektem psychologicznym przebywania w takim otoczeniu jest depresja, apatia a nawet próby samobójcze. Według psychologów przyczyną takich zachowań jest postrzeganie koloru różowego przez osadzonych jako barwy „niemęskiej”, „pedalskiej”, „babskiej”.
Dla mnie używanie różu jest narzędziem w autoterapii. W swoich obrazach otaczam różem zachowania, na które się nie godzę, otaczam różem przedmioty utożsamiane z przemocą fizyczną i symboliczną. Używam różu jako narzędzia do metaforycznej pacyfikacji różnej maści syfów, różowym traktuje szowinistów, seksistów, rasistów, przemocowców, faszystów i resztę szlamu, na który nie ma mojej zgody. Fascynuje mnie kontrast pomiędzy niepozorną siłą sedacji różem a irracjonalną obawą mężczyzn o bycie słabym.
Zbiok Czajkowski
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Zbiok Czajkowski
- Wystawa
- Pink
- Miejsce
- Galeria Nanazenit, Warszawa
- Czas trwania
- 14.03–5.05.2020
- Fotografie
- dzięki uprzejmości galerii Nanazenit
- Strona internetowa
- nanazenit.pl