„Obrazy uczuć religijnych” Szawła Płóciennika w Galerii Promocyjnej
„Dlatego akceptuj również wyszydzanie samego siebie po to, żeby odpadło od ciebie wszystko, co boskie i heroiczne, i żeby pozostało w tobie tylko to, co jak najbardziej ludzkie.”
C. G. Jung, Czerwona Księga
Obrazy Płóciennika zapełniają „persony” i „hetery”, hybrydyczne giganty. Wyglądają jakby właśnie formowały się, przerodziły się z geologicznych form i przekształcały w stworzenia człekokształtne. Ich ciała są zdeformowane, ciężkie, zwierzęce, a także w jakiś sposób zaburzone czy niedokończone. Z intuicyjnych szkiców, wyobrażeń artysty, poprzez eksperymenty formalne nad fakturą czy materią malarską powstaje tkanka cielesna, fizyczna tychże postaci. Artystę zajmuje jednak nie tylko powierzchowność tych pół-ludzkich stworzeń. Płóciennik zafascynowany jest psychoanalizą Gustava Carla Junga, maskami społecznymi oraz wewnętrznym, ukrytym ja.
Tytuł wystawy Szawła Płóciennika w przewrotny sposób odnosi się do artykułu 196. polskiego kodeksu karnego o przestępstwie obrazy uczuć religijnych. W jego najnowszych pracach pojawiają się także wątki pasyjne, postacie Chrystusa, i figury niczym z pomników. Artysta nawiązuje tym do ostatnich wydarzeń polityczno-społecznych, do protestów ulicznych, które anektowały wiele symboli i figur tradycyjnie przynależnych do sfery religijnej. Krytykuje w ten sposób fanatyczne przejawy religijności, postuluje nie tylko uwolnienie się od więzów religijnych, ale także od umierającego antropocentryzmu. Spojrzenie w głąb siebie, zdjęcie masek, dotarcie do prawdziwego i pierwotnego ja.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Szaweł Płóciennik
- Wystawa
- Obrazy uczuć religijnych
- Miejsce
- Galeria Promocyjna, Warszawa
- Czas trwania
- 17.11.2021–29.01.2022
- Fotografie
- Adam Gut
- Strona internetowa
- sdk.pl/galeria/obrazy-uczuc-religijnych-szawel-plociennik/