„Nie rzuca się kamieniami, mieszkając w szklanym domu” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Projekt Nie rzuca się kamieniami, mieszkając w szklanym domu realizowany jest dzięki współpracy artystów i kuratorów z Polski i Niemiec. Obejmuje działania koncepcyjne, warsztaty artystyczne, wydarzenia towarzyszące, publikację oraz wystawę w Polsce i w Niemczech.
Tytuł projektu to niemieckie przysłowie używane w odniesieniu do osób, które zwracają innym uwagę, a same popełniają podobne błędy. Tytułowa kruchość „szklanego domu” może dotyczyć zarówno naszej planety, jak i naszych indywidualnych sytuacji życiowych. Ochronną powłoką Ziemi jest atmosfera, której nieumyślnie zagrażamy. Ochronę ludzi sprawuje środowisko społeczne, zaś poszanowanie praw człowieka, którym zagrażają populistyczne tendencje, gwarantuje konstytucja.
Wieloczęściowy projekt wystawienniczy z udziałem 15 artystów zostanie zrealizowany w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w Kunsthaus w Wiesbaden (D). Do udziału w nim zaproszono ośmiu polskich twórców (w tym dwa duety artystyczne), sześciu mieszkających w Niemczech oraz artystę z Holandii. W obu instytucjach artyści podczas warsztatów i publicznych prezentacji będą mieli okazję do konfrontacji postaw twórczych oraz wymiany doświadczeń.
Wystawa w Galerii „Oranżeria” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku została otwarta 8 sierpnia 2020 r. i prezentowana będzie do 20 września 2020 r. Wystawa w Kunsthaus w Wiesbaden, której wernisaż zaplanowano na 10 października 2020, a która potrwa do 29 listopada 2020, zaprezentuje dzieła sztuki powstałe w Orońsku. Myśli, które powstaną w „szklanym domu”, podczas prezentacji w Kunsthaus poddane zostaną dalszej analizie. Program obejmuje promocję publikacji wydanej w związku z realizacją projektu, z tekstami Eulalii Domanowskiej, Bogny Błażewicz, Gottfrieda Hafemanna i Nadine Hahn, oraz wykład Doroty Monkiewicz dotyczący współczesnej sztuki polskiej.
Kuratorem projektu z Niemiec jest Gottfried Hafemann, wieloletni kurator sztuki współczesnej, właściciel galerii i były dyrektor Nassauischer Kunstverein w Wiesbaden. Jego asystentką jest Nadine Hahn, historyczka sztuki z Frankfurtu nad Menem, autorka zdjęć i tekstu do planowanej publikacji. Koordynatorem działań reprezentującym stronę polską jest Leszek Golec, wieloletni kurator Centrum Rzeźby Polskiej i artysta biorący udział w wystawie.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Kuba Bąkowski, Michalina Bigaj, Tatiana Czekalska, Leszek Golec, Diana Grabowska, Bruno Althamer, Kamil Kuskowski, Tomasz Matuszak, Francisco Klinger Carvalho, Wolfgang Gemmer, Monika Linhard, Constanze Nowak, Cornelia Rößler, Young W. Song, Peer Veneman
- Wystawa
- Nie rzuca się kamieniami, mieszkając w szklanym domu
- Miejsce
- Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
- Czas trwania
- 8.08– 20.09.2020
- Osoba kuratorska
- Gottfried Hafemann
- Fotografie
- dzięki uprzejmości Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
- Strona internetowa
- rzezba-oronsko.pl
- Indeks
- Bruno Althamer Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku Constanze Nowak Cornelia Rößler Diana Grabowska Francisco Klinger Carvalho Gottfried Hafemann Kamil Kuskowski Kuba Bąkowski Leszek Golec Michalina Bigaj Monika Linhard Peer Veneman Tatiana Czekalska Tomasz Matuszak Wolfgang Gemmer Young W. Song