Najważniejsze wydarzenia tygodnia. 3 – 9 października 2016
Już w najbliższy piątek rusza Kongres Kultury, który odbędzie się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki w dniach 7-9 października. To czwarta na przestrzeni ostatnich dekad tego typu inicjatywa. Pierwszy Kongres w 1981 przerwany został wprowadzeniem stanu wojennego, kolejny odbył się na początku nowego millenium – w grudniu 2000 roku, natomiast trzeci z 2009 r. był próbą podsumowania okresu po 89’ i wytyczenia miejsca kultury w dzisiejszej Polsce.
Obecny, czwarty już Kongres zwołany został jako reakcja na postępującą degradację sfery publicznej w kraju, w którym przestano szanować podstawowe wartości demokratyczne, takie jak wolność równość i społeczna sprawiedliwość. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie o kształt dzisiejszej kultury, o jej zadania w budowaniu otwartej wspólnoty i sposoby zapewnienia równego do niej dostępu. Kongresowi towarzyszą także liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. rozproszona po przestrzeniach PKiN wystawa Nic o was bez nas, prezentująca prace twórców pokolenia lat 80. oraz cykl “Rozmów wieczornych” w przestrzeni galerii lokal_30, czyli dyskusji stolikowych zlokalizowanych poza samym Pałacem. Pełny program znajdziecie na www.kongreskultury2016.pl, pamiętajcie o rejestracji i do zobaczenia!
Łódź
Od 7 października w Muzeum Sztuki będzie można oglądać wystawę poświęconą fenomenowi grupy Zero-61, której działania są przykładem unikalnych eksperymentów z medium fotografii. Założona na początku lat 60., skupiła wokół siebie takie postaci jak m.in. Wojciech Bruszewski, Michał Kokot, Czesław Kuchta, Antoni Mikołajczyk, Józef Robakowski, Jerzy Wardak czy Andrzej Różycki. “Zerowcy” nie koncentrowali się na dokumentowaniu otaczającej ich rzeczywistości – sztuka była dla nich formą zamanifestowania twórczej wolności. Ich działania ewoluowały później w medialne poszukiwania Warsztatu Formy Filmowej, którego zresztą byli współzałożycielami. Wystawie, obok szerokiego wachlarzu prac i wydawnictw związanych z Zero-61, towarzyszy również wydanie pierwszej monografii poświęconej grupie.
Poznań
W Galerii Piekary szykuje się dość niezwykła – jak na to miejsce – wystawa. Kuratorowana przez Mikołaja Iwańskiego, Rafała Jakubowicza i Andrzeja Wasilewskiego Godzina trzech wiedźm (6.10) dotyka problematyki późnego kapitalizmu w potransformacyjnej Polsce, koncentrując się wokół trwającego od 2008 roku kryzysu i jego konsekwencji społecznych oraz politycznych. Pokazywane w ramach ekspozycji prace dotykają różnych aspektów ekonomii, m. in. poruszają problematykę emigracji zarobkowej, prekarnego zatrudnienia, antyspołecznej polityki mieszkaniowej czy zagubienia w bezwzględnej rzeczywistości. Do udziału zaproszeni zostali studentki/ci i absolwenci/tki Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuki Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prezentując głos, z którym w najbliższej przyszłości skonfrontować się będą musieli apologeci polskiego kapitalizmu.
Sopot
W Państwowej Galerii Sztuki od 7 października będzie można oglądać wystawę Magia kwadratu. Punktem wyjścia jest tu ikoniczny Czarny kwadrat Malewicza, który w zeszłym roku obchodził swoje setne urodzin. Ekspozycja jest próbą dopisania kolejnego rozdziału do jego kariery, przypominając, iż kwadrat w ludzkiej ikonosferze obecny jest przynajmniej od czasów starożytnych i prezentuje mnogość możliwych wersji i przetworzeń tej geometrycznej figury. Czy to sopocka wersja krakowskiego “wszystkiego w sztuce”? O tym przekonamy się już w najbliższą sobotę.
Szczecin
W czwartek (6.10) w Zonie Sztuki Aktualnej odbędzie się otwarcie wystawy Mieszka i pracuje, prezentującej prace artystów młodego i średniego pokolenia pochodzących z krajów europejskich położonych między Morzem Bałtyckim a Śródziemnym. W jaki sposób ich miejsce zamieszkania i sposób funkcjonowania w międzynarodowym obiegu świata sztuki determinuje ich własną praktykę artystyczną? Czy globalizacja może iść w parze z zachowaniem tożsamości kulturowej? Zaproszeni twórcy krytycznie przyglądają się społeczno-politycznym zmianom, które określają okoliczności, w jakich muszą dziś egzystować.
Warszawa
W minioną niedzielę (2.10) w Muzeum Rzeźby otworzyła się wystawa Rzeźby ogrodowe. Hanna Rechowicz, Bolesław i Maria Cybisowie. Nowa aranżacja zespołu przedwojennych rzeźb Bolesława i Marii Cybisów w parku Królikarni przygotowana została przez legendarną scenografkę i architektkę obrazu, Hannę Rechowicz, we współpracy z architektem Janem Strumiłło. Zespół betonowych rzeźb Cybisów powstał po ich powrocie z podróży do Włoch i Afryki w 1930 roku, kiedy to wykonali na własny użytek ponad dwadzieścia pełnoplastycznych realizacji. Prace do lat 70. przechowywane były na terenie ich prywatnego ogrodu na warszawskich Bielanach. Przekazane Muzeum Narodowemu w Warszawie, większość czasu spędziły w przestrzeniach niedostępnych dla publiczności; od 2014 roku trwały prace nad nową aranżacją rzeźb. W przeciwieństwie do większości pokazów w Królikarni, ten trwa niezwykle krótko, bo tylko do 23 października – warto się zatem pospieszyć!
W najbliższym tygodniu z pewnością nie można ominąć wernisażu wystawy Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata (6.10) w Zachęcie, będącej wspólnym dziełem Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza. Projekt ma na celu zainicjowanie debaty na temat potrzeby przeformułowania sposobów myślenia o historii i pamięci – proponuje opracowanie wizji Europejskiego Centrum Obalenia Wojen, miejsca, które byłoby symbolicznym wyzwaniem dla podtrzymywanej w zbiorowej pamięci kultury wojny. Punktem wyjścia jest tu badanie ikonografii wojennych monumentów, pomników generujących jednopłaszczyznową ideologię – artyści proponują refleksję nad “uzbrojeniem” współczesnej kultury w różnych jej wydaniach i jej demilitaryzację poprzez przepracowanie przeszłości.
Różnia, jedna z najmłodszych stołecznych galerii, w najbliższą sobotę (8.10) zaprasza na otwarcie wystawy Jakuba Glińskiego. Jak konstatuje artysta: “fundamentem mojego postrzegania sztuki jest dadaizm, więc mógłbym powiedzieć, że sztuką może być wszystko. Szczerze, to jednak nie zagłębiałem się w temat, zupełnie mnie to nie interesuje co jest dziełem sztuki, a co nie jest.”, nie wiadomo także, czy w galerii zastaniemy tytułowy Bałagan w pokoju, czy może po prostu zabałaganiony pokój. Tak czy inaczej, na pewno warto to sprawdzić!
Wrocław
W piątek (7.10) w Muzeum Współczesnym Wrocław szykuje się otwarcie wystawy Do Wrocławia, do Wrocławia. Absolwenci i absolwentki Akademii Sztuk Wizualnych w Dreźnie. To rewizyta tej niemieckiej uczelni po kwietniowej prezentacji studentów z Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta w drezdeńskiej galerii Oktogon. Główną inspiracją dla młodych artystów stał się schron przy pl. Strzegomskim – aktualna siedziba Muzeum Współczesnego, a także problematyka zawłaszczania, niszczenia i przeorganizowania przestrzeni w kontekście dyskusji o architektonicznych strukturach obszarów urbanistycznych.