Najciekawsze wystawy 2017 roku
Białystok
Blue Republic
17 marca – 4 maja 2017
Sputnik Photos, Stracone terytoria
3 marca – 20 kwietnia 2017
Uwaga! Granica
3 września – 8 października 2017
Nieznana przyszłość środkowoeuropejskiej fotografii
13 października – 30 listopada 2017
Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu
20 października – 30 listopada 2017
Bardzo ciekawie zapowiada się rok 2017 w białostockim Arsenale. Do wschodniego przyczółka polskiej sztuki zawita kilku kuratorów z innych miast, między innymi Sebastian Cichocki z wystawą grupy Sputnik Photos. Drugą ekspozycją w podobnych klimatach będzie wystawa o fotografii środkowoeuropejskiej kuratorowana przez Adama Mazura. Fotografia będzie zresztą obficie reprezentowana przez cały rok – juz wkrótce będzie można zobaczyć solowe pokazy Bownika i Witka Orskiego.
Sztandarowym projektem w tegorocznym programie instytucji może być z kolei wystawa Uwaga! Granica, którą Arsenał przygotowuje wespół z lubelskim Labiryntem. Będzie się ona odnosiła do geopolitycznej sytuacji rejonu i podwójnej granicy – Unii Europejskiej i byłego bloku wschodniego. W wystawie wezmą udział artyści z Polski i regionu, od Ukrainy po Mołdawię i Kaukaz. W ramach obchodów Roku Awangardy zorganizowana zostanie z kolei wystawa poświęcona pozostałościom konstruktywizmu obecnym w polskiej sztuce współczesnej, której patronował będzie Dżiga Wiertow, z racji na białostockie pochodzenie radzieckiego reżysera.
Bielsko-Biała
Martyna Czech. Malarstwo
7 września – 8 października
Ewa Świdzińska, Selfować
7 września – 8 października 2017
43. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2016”
9 listopada – 31 grudnia 2017
W Bielsku-Białej będziemy w tym roku mogli zobaczyć solową wystawę ostatniej laureatki BIelskiej Jesieni, Martyny Czech, oraz kolejną odsłonę samego biennale. Znajdzie się też coś dla miłośników innych mediów niż malarstwo – indywidualna wystawa performerki Ewy Świdzińskiej.
Gdańsk
Jeremy Deller, Starcie w Orgreave
10 listopada 2017 – 21 stycznia 2018
Wśród indywidualnych wystaw w Gdańskiej Galerii Miejskiej, jesienią warto zwrócić uwagę na prezentację prac brytyjskiego artysty Jeremy’ego Dellera. Oprócz tego w planach galerii znajduje się druga, po tarnowskiej, odsłona wystawy Moshe Kupfermana i Marka Chlandy oraz zwyczajowo kolejna edycja festiwalu Narracje, tym razem pod hasłem Poza sezonem.
Katowice
Przesilenia
28 lipca – 3 września 2017
Linia i chaos
27 października – 3 grudnia 2017
Rok w katowickim BWA upłynie w cieniu dwóch dużych wystawa zbiorowych. Pierwsza z nich, Przesilenia, dotyczyć będzie roli dźwięku w szeroko rozumianych rytuałach przejścia. Na liście artystów figurują m.in. Konrad Smoleński, Iza Tarasewicz i Magdalena Starska. Linia i chaos to z kolei odpowiedź katowickiego BWA na obchody Roku Awangardy, z pracami m.in. Andrzeja Urbanowicza, Władysława Strzemińskiego i Marka Chlandy. Galeria szykuje także mm.in. retrospektywę zmarłego w 2004 roku Tomasza Struka.
Nie jestem już psem
6 kwietnia – 10 września 2017
Męska rzecz…. Mężczyzna w polskiej tradycji i kulturze
8 grudnia 2017 – czerwiec 2018
Muzeum Śląskie i MSN zewrą szyki w pracy nad wspólną wystawą kulturowych outsiderów. Nie jestem już psem to pokłosie zeszłorocznej wystawy w Emilce (R.I.P.), uzupełnionej z jednej strony o zbiory sztuki outsiderów będące w posiadaniu Muzeum Śląskiego, z drugiej o wątki subkultur,owe a także prace artystów takich jak Zbigniew Libera. Po outsiderach przyjdzie czas na zgłębianie niuansów kultury dominującej, czyli funkcji i przeobrażeń męskości. Wśród planów wystawienniczych Muzeum Śląskiego znajduje się też wystawa czeskiego fotografa, kuratora i publicysty Vladimira Birgusa, prezentująca jego fotograficzny dorobek z ostatnich trzydziestu lat.
Dominik Ritszel, Fala
7 – 28 maja 2017
Uważacie, że galeria to miejsce z natury opresyjne? Polecamy więc wycieczkę na wystawę Dominika Ritszela, w której zamierza on wykreować dyscyplinującą przestrzeń totalną w oparciu o przykłady funkcjonowania „fali” w wojsku czy więzieniu. Bardziej przyjazna będzie natomiast wystawa Piotra Urbańca i Antoniny Konopelskiej, odnosząca się do roli budynku galerii na mapie Katowic.
Kraków
Prabhakar Pachpute i Rupali Patil. Zwiastunki chaosu
28 stycznia – 15 czerwca
Równolegle (KRK / NUE)
28 stycznia – 3 maja 2017
Wystawa zbiorowa w ramach Roku Conrada
jesień 2017
Mechanika diagnozy. Jak kształtują się wartości sztuki
jesień 2017
Bunkier Sztuki rozpocznie rok trzema wystawami. Pierwsza z nich to ekspozycja artystów z Indii, Prabhakara Pachputego i Rupali Patil, poprzedzona ich miesięczną rezydencją, podczas której węszyli oni w polskich kopalniach, by przeanalizować w pracach rodzimy przemysł węglowy. Równolegle zaprezentuje swoje nowe prace krakowska artystka Justyna Mędrala. Towarzyszyć im będzie wystawa fotografów związanych z Krakowem i Norymbergą z czasu od końca II wojny światowej do dziś. Jesienią z kolei Bunkier, w nawiązaniu do literackiego Festiwalu Conrada, zaprezentuje prace współczesnych artystów związanych z Afryką i zajmujących się rozliczeniami z kolonialną historią. Interesująco przedstawia się wkład Bunkra w obchody Roku Awangardy. Zamiast klastycznej wystawy historycznej galeria szykuje ekspozycję podejmującą temat wartościowania i ustanawiania kanonu sztuki powojennej.
Biel kolorem śniegu. Tadeusz Kantor i Artyści Cricot 2. Rzym 1979
3 marca – 11 czerwca 2017
Druga Grupa. To co mieliśmy zrobić tośmy zrobili
lato 2017
W Cricotece program tradycyjnie krąży blisko dorobku Tadeusza Kantora, zwłaszcza w jego wydaniu teatralno-performatywnym. W pierwszej połowie roku zobaczymy więc wystawę dotyczącą rzymskiej premiery spektaklu Gdzie są niegdysiejsze śniegi, a nieco później retrospektywę Drugiej Grupy, założonej przez Jacka Marie Stokłosę i braci Janickich, artystów występujących również jako aktorzy w teatrze Kantora.
Flow. Powrót suma
17 lutego – 17 marca
Xawery Deskur Wolski, Armia Sat-Okha dla Polaków
5 – 26 maja
W Księgarni | Wystawie na początku roku będzie można zobaczyć wystawę Wróble ćwierkają po grecku, efekt niedawnych działań Fundacji Razem Pamoja w Atenach oraz efekty projektu FLOW / PRZEPŁYW. Wśród tegorocznych wystaw indywidualnych zobaczymy z kolei projekt Xawerego Wolskiego.
Sztuka w sztuce
27 kwietnia – 1 października 2017
Jonasz Stern, Krajobraz po zagładzie
30 czerwca – 24 września 2017
Artyści z Krakowa. Generacja 1970-1979
19 października 2017 – 1 kwietnia 2018
Stało się. MOCAK w swoim sztandarowym cyklu wystawienniczym dotarł do momentu, w którym zorganizuje wystawę pod tytułem Sztuka w sztuce. Jesteśmy niezwykle ciekawi jej efektów, podobnie jak następnej odsłony kolejnego MOCAK-owego cyklu, czyli Artystów z Krakowa, tym razem prezentującej dorobek generacji urodzonej w latach 70. Oprócz tego nie zabraknie wystaw indywidualnych, między innymi członka Grupy Krakowskiej Jonasza Sterna oraz znanego głównie jako poeta Joachima Ringelnatza. Do kwietnia będzie można też obejrzeć otwarte w minionym roku wystawy Daniela Spoerriego i Jarosława Kozłowskiego.
Potęga awangardy
10 marca – 28 maja 2017
#dziedzictwo
23 czerwca 2017 – 7 stycznia 2018
Architektura polska po 1989 roku. Wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Biennale Architektury MBA 2017
12 października 2017 – 21 stycznia 2018
Wyspiański
28 listopada 2017 – 5 czerwca 2018
Sztandarowym projektem MNK będzie w tym roku #dziedzictwo. Nawiązująca do słynnej wystawy Polaków portret własny, która odbyła się w tym samym muzeum pod koniec lat 70. ekspozycja podejmie temat definiowania polskiej tożsamości, posiłkując się przy tym zbiorem kilkuset obiektów, od rzemiosła i sztuki dawnej po prace artystów współczesnych. Muzeum zaprezentuje również wystawę niepokazywanych wcześniej w Polsce dzieł twórców światowej awangardy XX wieku, które zestawione zostaną z pracami polskich awangardzistów i artystów współczesnych, ekspozycję dotyczącą polskiej architektury po ’89 oraz dużą wystawę Wyspiańskiego.
Lublin
Serce miłości
luty-marzec 2017
Uporczywe upodobanie
kwiecień-czerwiec 2017
Uwaga! Granica
sierpień – październik 2017
Delectatio morosa, pojęcie pochodzące ze średniowiecznej scholastyki, przeniesione zostanie na współczesny grunt i stanie się punktem wyjścia dla wystawy Uporczywe upodobanie w Labiryncie, na której znajdą się prace m.in. Anety Grzeszykowskiej, Wojciecha Bąkowskiego i Mirosława Bałki. W Labiryncie zaprezentowana zostanie także druga odsłona wystawy Uwaga! Granica, przygotowanej wraz z białostockim Arsenałem. Pozostałą część roku upłynie pod znakiem wystaw indywidualnych artystów polskich i tych zza wschodniej granicy (Alicja Bielawska, Piotr Łakomy, Andriy Helytovych, Alexander Ugay, Taras Polataiko).
Łódź
Nahum Tevet
27 stycznia – 23 kwietnia 2017
Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody
10 lutego – 21 maja 2017
Stephen Kaltenbach. „Kapsuły czasu” i inne prace
24 marca – 4 czerwca 2017
Grupa Budapeszt prezentuje: „TRANSMISJA JAKO ZAPIS”. Wystawa solowa IGORA KRENZA w trzech częściach
23 czerwca – 24 września 2017
Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta
27 października 2017 – luty 2018
Dom ze snów
17 listopada 2017 – maj 2018
Rok w Muzeum Sztuki rozpocznie się od monograficznej wystawy Nahuma Teveta, izraelskiego minimalisty. Wiosną z kolei łódzkie muzeum zaprezentuje pierwszą w Polsce wystawę kalifornijskiego konceptualisty Stephena Kaltenbacha. Indywidualną wystawę będzie miał również Igor Krenz. Ciekawie zapowiada się ekspozycja Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody, której kuratorki zamierzają spojrzeć na sztukę awangardy poprze pryzmat relacji natura-kultura i rozwój nauk przyrodniczych. Jedną z najciekawszych wśród kilku propozycji muzeum przygotowanych w ramach obchodów Roku Awangardy będzie także duża monograficzna wystawa związanych z powstaniem MS klasyków XX wieku, Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.
Orońsko
O potrzebie tworzenia widzeń…
27 maja – 1 października 2017
VIII Triennale Młodych w Orońsku
14 października 2017 – 6 stycznia 2018
W tegorocznym programie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku znajdują się przede wszystkim dwa ciekawe punkty. Jeden to zapowiadana na wiosnę wystawa O potrzebie tworzenia widzeń…, której tytuł nawiązuje do eseju Stefana Themersona, poświęconego filmowi artystycznemu, z gwiazdorską obsadą – na liście artystów widnieją m.in. Laszlo Moholy-Nagy, Olafur Eliasson i Wojciech Fangor. Z niecierpliwością czekamy także na efekty pracy trojga młodych kuratorów, Aurelii Nowak, Romualda Demidenki i Tomka Pawłowskiego, którzy przejęli stery tegorocznej odsłony Triennale Młodych i zamierzają trochę rozruszać tę imprezę, proponując m.in. odejście od klasycznej wystawy na rzecz przestrzeni do dyskusji.
Poznań
#biblioteka
27 stycznia – 28 lutego 2017
Złe kobiety
9 marca – 14 kwietnia 2017
Wśród tegorocznych propozycji Centrum Kultury Zamek znajduje się m.in. wystawa biorąca na warsztat figurę „złej kobiety”, rozumianej jako kobieta aktywna i walczącej o swoje prawa. Rok otworzy zaś ekspozycja dotycząca wszelkiego rodzaju wątków bibliotecznych, między innymi szukająca odpowiedzi na pytanie o przyczyny niskiej frekwencji w tych przybytkach wiedzy. Nie wiemy, czy uda się ją znaleźć, za to problemu z niską frekwencją nie będzie mieć z pewnością propozycja CK na jesień i zimę – wystawa Fridy Kahlo i Diego Rivery.
Jerzy Piotrowicz, Czarne i Białe
17 lutego – marzec 2017
Ryszard Grzyb, Wystawa wesołych obrazów i wieczór smutnej poezji
7 kwietnia – maj 2017
Jarosław Modzelewski
od 6 października 2017
Program galerii Ego otwiera wystawa drzeworytów Jerzego Piotrowicza, odbywająca się w ramach poświęconego mu festiwalu. W dalszej części roku interesująco zapowiadają się szczególnie wystawy klasyków malarstwa – Ryszarda Grzyba oraz Jarosława Modzelewskiego. W planach są również wystawy Wojciecha Ledera i Julii Curyło.
Heidi Specker, Detal
27 stycznia – 12 marca 2017
Jessica Backhaus, Pamięć
23 marca – 7 maja 2017
Rinko Kawauchi, Moment
18 maja – 16 lipca 2017
Lauren Marsolier, Obecność
14 września – 15 października 2017
Natalia Pakuła, Spojrzenie
19 października – 19 listopada 2017
Sascha Weidner, Kontemplacja
30 listopada – 31 grudnia 2017
Rok w Galerii Fotografii pf zorganizowany będzie wokół wystawienniczego cyklu pod tytułem Kreatywne ćwiczenie oka. Teoretyczne podwaliny cyklu opierają się na teoriach Rudolfa Arnheima i dotyczą postrzegania oraz jego historycznych uwarunkowań. Swoje prace zaprezentują fotografki: Heidi Specker, Jessica Backhaus, Rinko Kawauchi, Lauren Marsolier, Natalia Pakuła i Sascha Weidner.
Diana Lelonek
marzec – kwiecień 2017
Franciszek Orłowski
wrzesień październik 2017
Dwie wystawy artystów młodego pokolenia szykuje galeria Rodriguez. Pierwsza z nich to druga część Zoe-Terapii Diany Lelonek, w której artystka pożeniła drobnoustroje z symbolami europejskiej cywilizacji, druga zaś to nowy, póki co owiany tajemnicą projekt Franciszka Orłowskiego.
Słupsk
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
Przeszłość jest obcym krajem
6 kwietnia – 30 czerwca 2017
Inaczej niż w raju. (Artystyczne interwencje i dekonstrukcje ‘miasta’ w świecie globalnych opowieści)
6 lipca – 30 września
Wystawa zbiorowa Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 9
5 października -31 grudnia 2017
Poza kolejną odsłoną Rybiego Oka, Bałtycka Galeria Sztuki współczesnej szykuje kilka wystaw problemowych. Przeszłość jest obcym krajem dotyczyć będzie rozbieżności między oficjalną historią a indywidualną i społeczną pamięcią, na wystawie zobaczymy prace mi.in Kuby Bąkowskiego i Dominika Ritszela. Inaczej niż w raju z kolei skupiać się będzie na małych i dużych narracjach w przestrzeni miast, a w wystawie wezmą udział m.in. Nicolas Grospierre, Wojciech Wilczyk i Andrzej Tobis.
Sopot
V Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkania Performerów
13-14 stycznia 2017
Aneta Grzeszykowska, Halina i Frankenstein
26 stycznia – 19 marca 2017
Łódź Kaliska
7 kwietnia – 4 czerwca 2017
Po tradycyjnie otwierającym sezon mocnym uderzeniu w postaci Dwubiegunowych Spotkań Performerów kuratorowanych przez Artiego Grabowskiego, PGS w Sopocie szykuje na ten rok kilka interesujących wystaw indywidualnych. Wśród artystów znajdą się między innymi Aneta Grzeszykowska i grupa Łódź Kaliska, której wystawę wykuratoruje pierwsza dama dobrozmianowej krytyki Monika Małkowska. W programie wystawienniczym znajdą się też wystawy Bartosza Kokosińskiego i Katarzyny Piotrowskiej oraz podwójna ekspozycja Elvina Flamingo i Katarzyny Swinarskiej.
Szczecin
Śmiechu warte
7 lutego – marzec 2017
Był post-internet, czas na pre-internet. W Zonie Sztuki Aktualnej szykuje się wystawa nawiązująca do popularnego w latach 90. i 2000. programu telewizyjnego Śmiechu warte, traktowanego jako swego rodzaju protoplasta YouTube’a, a przynajmniej jego viralowej części ze śmiesznymi kotkami i wypadkami samochodowymi w Rosji. Kuratorzy, Aurelia Nowak i Tomek Pawłowski, nawiążą także do samej formuły programu, wyłaniając pokazywane prace w plebiscycie, a nawet oferując nagrodę od sponsora dla wybranego szczęśliwca.
Tarnów
„TARNÓW”. Wystawa prac studentów Pracowni Działań Przestrzennych z Wydziału Sztuki Mediów na ASP w Warszawie
12-28 maja 2017
Teatr lalek Jerzego Koleckiego
23 czerwca – 10 września 2017
Wiosna w BWA Tarnów rozpocznie się solowa wystawa Sławy Harasymowicz, w której sięgnie ona między innymi po elementy pochodzące z sąsiadującej z galerią strzelnicy i historyczne hasła patriotyczne. Historia miasta zajmą się też „Mirosławy” z Pracowni Działań Przestrzennych ASP w Warszawie. Z Labiryntu natomiast przywędruje do Tarnowa pokazywany tam w ubiegłym roku Miłosny performans. Na ciekawą propozycję historyczną zapowiada się wystawa przypominająca postać Jerzego Koleckiego, współzałożyciela Teatru Rabcio, prezentująca jego scenografie, lalki i plakaty. Rok zakończy podwójna wystawa Bogusława Bachorczyka i Zbigniewa Sałaja, której motywem przewodnim będzie związek artystów z ich rodzinnymi okolicami.
Toruń
Natalia LL, Sum ergo sum
19 maja – 1 października 2017
W tegorocznej ofercie wystawienniczej CSW Znaki Czasu ciekawie zapowiada się indywidualna wystawa Natalii LL o prostym, acz dość tajemniczym tytule „jestem więc jestem”. Co wynika z tego bycia wrocławskiej klasyczki? Przekonamy się w maju.
Ewa Kuryluk, Człekopejzaż
7 kwietnia – 7 maja 2017
Natalia Wiśniewska, Olbrzymka
8 lipca – 28 sierpnia 2017
Olga Kisseleva, A Place in the Sun
od 10 listopada 2017
Wozownia jak zwykle ma w zanadrzu obfity program złożony głównie z solowych wystaw. Wśród nich warto w tym roku zwrócić uwagę na pokazy klasyczki malarstwa i instalacji Ewy Kuryluk, Natalii Wiśniewskiej z galerii Miłość oraz rosyjskiej artystki Olgi Kisselevy.
Tobiasz Jędrak
6 maja – 2 lipca 2017
Rafał Wilk
28 października – 10 grudnia 2017
Plany galerii Miłość pozostają póki co bliżej niesprecyzowane. Wiemy jak dotąd, że spodziewać się można wystaw indywidualnych Tobiasza Jędraka i Rafała Wilka.
Warszawa
Maja Bekan, 19 zgromadzeń
3 marca- 3 maja 2017
Późna polskość. Nowe formy narodowej tożsamości po 1989 roku
31 marca – 6 sierpnia 2017
Laura Lima
23 czerwca – 8 października 2017
Magazyn na żywo
czerwiec – wrzesień 2017
Performance TV: Stream Your Dream
październik – grudzień 2017
Rok 2017 w Zamku Ujazdowskim upłynie pod znakiem performansu. Z tą dyscypliną wiąże się twórczość dwójki artystek, które zaprezentują swoje solowe wystawy, Mai Bekan i Laury Limy. Oprócz tego, w zamku planowany jest rozbudowany program performatywny. Znajdzie się nim 72-godzinne wydarzenie łączące wystawę, sympozjum i performans, The Last Post-Socialist Project. Nowy numer internetowego „Obiegu” w zmienionej formie również dotyczyć ma w dużej mierze performansu, a jego premiera urozmaicona zostanie dodatkowym programem Magazyn na żywo. Ciekawą propozycją może się okazać Performance TV. Telewizja nie jeszcze tak niszową rozrywką jak performance, ale być może w dobie internetu jest na dobrej drodze do tego stanu. Joanna Zielińska i Agnieszka Sosnowska planują połączyć jedno z drugim w programie performatywnym w formie studia telewizyjnego, w którym znajdzie się szeroki wachlarz artystów, od Andy’ego Warhola po Martę Ziółek.
W tym roku na topie będzie nie tylko awangarda, ale i różne sposoby definiowania polskości. Wiosna i lato upłyną w zamku pod znakiem dużej zbiorowej wystawy Późna polskość. Nowe formy narodowej tożsamości po 1989 roku, której koncepcję opracowali Ewa Gorządek i Stach Szabłowski. Znajdą się na niej prace takich artystów jak Krzysztof Bednarski i Paweł Susid oraz przedstawicieli młodej generacji, Stacha Szumskiego czy Ireny Kalickiej. Jesienią natomiast otworzy się wystawa zbiorowa przygotowana wraz z Kunsthaus Graz.
Video Killed the TV Star
10 stycznia – 10 lutego 2017
Ktoś inny to ja
23 lutego – 12 kwietnia 2017
Już 10 stycznia rozpocznie się w Fundacji Arton wystawa dotycząca historii polskiej sztuki wideo w kontekście medium telewizyjnego, na której zobaczymy prace m.in. Józefa Robakowskiego, Pawła Kwieka i Wojciecha Bruszewskiego. Tajemniczo zapowiada się póki co kolejna wystawa zbiorowa, o tytule Ktoś inny to ja, parafrazującym Rimbauda. Znamy natomiast jesienne plany galerii – w ramach Arton Review – Wokół Formy Filmowej Arton kontynuuje współpracę z warszawskim Muzeum Narodowym. Tym razem na warsztat zostaną wzięte prace Justyny Górowskiej, Barbary Kozłowskiej, Jolanty Marcolli, Agnieszki Lasoty i Amandy Wieczorek.
Olga Kowalska, Obietnica sukcesu
19 stycznia – 20 lutego 2017
Jeśli nurtują was pytania o przyszłość, dobrym pomysłem może się okazać wycieczka do Galerii Studio. Olga Kowalska, laureatka drugiej nagrody w ostatniej odsłonie Artystycznej Podróży Hestii, otworzy tam już w tym miesiącu wystawę, na której obiecuje połączyć się przez skype’a z samą sobą z roku 2037. Bogatsza o 20 lat doświadczeń artystka odpowie m.in. na pytania jak szybko zdobyć sławę i bogactwo.
Agnieszka Polska, Ku ku
19 stycznia – 23 marca 2017
Caroline Mesquita
wrzesień 2017
Już wkrótce w galerii Kasia Michalski startuje solowa wystawa Agnieszki Polskiej, prezentująca nowe i niepokazywane dotąd nad Wisłą prace artystki. Z kolei podczas WGW galeria zaprezentuje prace młodej francuskiej artystki Caroline Mesquita.
Irmina Staś i Paweł Matyszewski
luty – marzec 2017
Dalekosiężne plany galerii Le Guern pozostają jak dotąd nieznane. Póki co wiemy, że na przełomie lutego i marca odbędzie się wystawa Irminy Staś i Pawła Matyszewskiego, która składać się będzie z obrazów malowanych wspólnie przez oboje artystów.
Przyjaźni moc
marzec-kwiecień 2017
Czyń lub giń
kwiecień – maj 2017
Zeitgeist
wrzesień 2017
Sile kobiecej przyjaźni będzie się przyglądał w lokalu_30 Tomek Pawłowski na wystawie żeńskich składów artystycznych, wśród których znajdą się między innymi Cipedrapskuad i Sędzia Główny. Duety związane nie osobiście, ale duchem czasu zaprezentuje wystawa Zeitgeist, której bohaterkami będą Valie Export, Natalia LL oraz Justyna Górowska i Diana Lelonek. Idea wystawy Czyń lub giń powstała z kolei podczas przygotowań do zeszłorocznego Kongresu Kultury i dotyczy zagadnienia skuteczności sztuki.
Tomasz Koszewnik, Jan Szewczyk, Wracając z Białowieży
21 stycznia – 5 lutego 2017
Wystawa we współpracy z Salonem Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie
10 lutego – 17 kwietnia 2017
W zeszłym roku w Arsenale w Białymstoku odbyła się wystawa poplenerowa związana z projektem Wracając do Białowieży, nawiązującym do Ogólnopolskich Plenerów Białowieskich z lat 60. i 70. Pod koniec stycznia wystawa prezentująca kontekst projektu otworzy się w Miejscu Projektów Zachęty. Warto się na nią wybrać, bo być może wkrótce nie będzie do czego wracać. W lutym z kolei MPZ pokaże wystawę będącą wynikiem „wymiany project roomów” między Warszawą a Belgradem, prezentującą przekrój bałkańskiego środowiska artystycznego. W planach galerii jest także indywidualna wystawa szczecińskiej artystki Zofii Gramz.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Szafa grająca! Żydowskie stulecie na winylu i szelaku
3 lutego – 29 maja 2017
Krew. Łączy i dzieli
13 października 2017 – 29 stycznia 2018
W programie wystawienniczym muzeum POLIN znajdą się w nadchodzącym roku dwie wystawy skupione na tożsamości żydowskiej. W jednej z nich osią będą związki kultury żydowskiej z muzyką popularną, druga zapowiada się ciężej i za punkt wyjścia obiera krew. W zaprojektowanym przez fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego budynku będzie można zobaczyć również wystawę prezentującej na przestrzeni ostatnich stu lat prace fińskich projektantów i architektów.
Spragnieni piękna
26 stycznia – 12 marca 2017
Relacja Warszawa – Zakopane
23 kwietnia – 20 sierpnia 2017
Mistrzowie fotografii węgierskiej XX wieku
8 czerwca – 10 września 2017
Papiery awangardy. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie
26 października 2017 – 21 stycznia 2018
Na sielankowym życiu elit międzywojennej Polski skupi się wystawa w Muzeum Narodowym zatytuowana Spragnieni piękna. Z nieco innej strony do sztuki tego okresu podejdzie ekspozycja Papiery awangardy, prezentująca prace na papierze – od rysunków po fotomontaże – autorstwa polskich awangardzistów. Miłośnikom awangardy z bratnich Węgier polecamy z kolei the best of tamtejszych fotografów, do zobaczenia latem. W Królikarni natomiast będzie można obejrzeć wystawę powstałą we współpracy z zakopiańskim Muzeum Tatrzańskim, która śledzić będzie relacje między stolicą a „zimowa stolicą” od przełomu wieków po czasy powojenne i rozkwit Szkoły Kenara.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Intymność jako tekst
26 stycznia – 2 kwietnia 2017
Syrena herbem twym zwodnicza
marzec – czerwiec 2017
India Shop
czerwiec – sierpień 2017
140 uderzeń na minutę. Kultura rave i sztuka w latach 90. w Polsce
sierpień 2017
Oskar Hansen. Forma Otwarta
wrzesień – październik
Inny Transatlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Środkowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej
listopad 2017 – styczeń 2018
Pod koniec stycznia MSN zaprezentuje wystawę łączącą sztuki wizualne i poezję, dla których wspólnym mianownikiem będą prace z pierwszoosobową, przesyconą afektem narracją. Zobaczymy przy tej okazji realizacje m.in. Amalii Ulman, Ewy Zarzyckiej i Agnieszki Polskiej. W siedzibie muzeum na Pańskiej zainstaluje się w tym roku również India Shop, wspólne kuratorskie dzieło Janka Simona i Maxa Cegielskiego, a także wystawa fotografa Danwena Xinga.
Na marzec szykuje się natomiast główny punkt programu, czyli inauguracja nowej, choć wciąż tymczasowej siedziby MSN. Z tej okazji muzeum pokaże wystawę o zaczerpniętym z Norwida tytule Syrena herbem twym zwodnicza. Później będziemy mogli posłuchać dobrze znanych piosenek (w rytmie rave) – w pawilonie nad Wisłą muzeum pokaże wystawę o związkach sztuki i rave, której pierwszą odsłonę prezentowało w zeszłym roku na Openerze, a także wystawę poświęconą teorii Formy Otwartej Hansena, która dotąd była zagraniczną objazdówką. Na koniec roku szykuje się inna ciekawa wystawa historyczna. Coraz popularniejsza zasada zaznaczania połączeń między Europą Środkowo-Wschodnią a Ameryką Łacińską zostanie tym razem zaaplikowana do sztuki kinetycznej i op-artu.
Izabela Łęska, Vice-versa, czyli opowieść o Hérculesie Florence
12 stycznia – 7 marca 2017
Finalistka konkursu APH z roku 2013, Izabela Łęska, zaprezentuje w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia wystawę krążąca wokół postaci Hérculesa Florence’a. Florence’owi nie brakowało kreatywności, za to brakowało szczęścia. W swoim życiu zaprojektował m.in. nowy porządek architektoniczny i odkrył fotografię przed Daguerrem, ale prawie nikt o tym nie usłyszał, bo działo się to w brazylijskim miasteczku. Być może artystce szczęście będzie dopisywać bardziej niż jej bohaterowi.
Aleksandra Polisiewicz, Cyklooksytocyna
Izabela Chamczyk, Jeśli się czegoś boisz – zrób to! Kto się nie boi?
Przenikanie się kultur i wynikające z tego napięcia staną się tematem planowanej w Supermarkecie Sztuki wystawy Aleksandry Polisiewicz. O bardziej osobistych napięciach będzie z kolei opowiadać kolejna w tej galerii wystawa Izabeli Chamczyk, uzupełniona performansem podczas otwarcia.
Jerzy Jarnuszkiewicz. Notatki z przestrzeni
28 stycznia – 17 kwietnia 2017
Życie. Instrukcja obsługi
4 lutego – 23 kwietnia 2017
Jarosław Kozakiewicz. Brzuch architekta
6 maja – 6 sierpnia 2017
Afekt
6 maja – 2 lipca 2017
Maria Lassnig
15 lipca – 15 października 2017
Rok 2017 w Zachęcie to dwie interesujące wystawy problemowe i kilka, głównie historycznych, pokazów solowych. Do tych pierwszych należy Życie. Instrukcja obsługi, zainspirowane książką Georgesa Pereca, a kuratorowane przez Jadwigę Sawicką oraz przygotowana przez Marię Brewińską wystawa spoglądająca na sztukę przez pryzmat afektów. Zachęta przypomni także twórczość rzeźbiarza Jerzego Jarnuszkiewicza. Wystawa przygotowana przez Davida Crowleya zajmie się z kolei analizą twórczości z pogranicza różnych dyscyplin, którą uprawia Jarosław Kozakiewicz. W planach są także prezentacje twórczości austriackiej malarki Marii Lassnig i amerykańskiego fotografa Gordona Parksa.
Wrocław
Wystawa jubileuszowa Wrocławskiego Okręgu ZPAF
17 lutego – 17 kwietnia 2017
Wrocławska scena muzyczna. Lata 80.
28 kwietnia – 11 września 2017
A Choice of Weapons / I’ll show you. Wystawa fotografii Gordona Parksa
26 maja – 16 sierpnia 2017
Wystawa prac Ewy Axelrad
9 czerwca – 21 sierpnia 2012
Muzeum Współczesne Wrocław wkracza w okres pod przewodnictwem nowego dyrektora ze zróżnicowanym planem wystawienniczym. Rok otworzy znana z Orońska wystawa solowa Tonego Cragga. Kolejną indywidualna wystawą będzie letni pokaz Ewy Axelrad. Rozbudowany wątek muzyczny z Dzikich Pól zaprezentuje ekspozycja wrocławskiej sceny muzycznej lat 80. współkuratorowana przez Pawła Piotrowicza i Piotra Lisowskiego. Wrocławskiej sceny dotyczyć będzie także kuratorowana przez Andrzeja Dudka-Dürera wystawa jubileuszowa lokalnego okręgu ZPAF-u. W programie znalazła się także druga, obok tej w Zachęcie, wystawa znanego z przedstawień związanych z ruchem emancypacji Afroamerykanów fotografa Gordona Parksa.
Gołkowska. Wystawa otwarta
24 lutego – 23 kwietnia 2017
Od „Sztucznej rzeczywistości” do selfie. Autoportret w twórczości współczesnych polskich artystów
6 października – 26 listopada 2017
We wrocławskim BWA odbędzie się z kolei wystawa indywidualna Wandy Gołkowskiej, ważnej postaci tamtejszego środowiska awangardowego, a w młodości – pierwszej studentki wrocławskiej ASP. Inną interesującą propozycją galerii może się okazać wystawa zbiorowa na temat podejścia współczesnych artystów do tematu autoportretu. Chronologicznie otwierać ja będzie wrocławska mistrzyni selfie, czyli Natalia LL.
Norimichi Hirakawa, Everything and Nothing
31 marca – 4 czerwca 2017
17 Biennale WRO – Draft Systems
od 17 maja 2017
Centrum Sztuki WRO również łapie się na tegoroczny biennalowo-triennalowy maraton – w połowie maja rozpocznie się tam kolejna, siedemnasta już edycja Biennale WRO pod hasłem Draft Systems. Nieco wcześniej rozpocznie się też solowy pokaz młodego japońskiego artysty medialnego Norimichiego Hirakawy z nowymi, powstałymi na tę okazję pracami.
Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Nature Morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę
19 lutego – 14 maja 2017
Nowe horyzonty w nowych mediach. Sztuka polska 1945–1981
3 czerwca – 6 sierpnia 2017
W twardo stojącym klasyką Pawilonie Czterech Kopuł rok rozpocznie się wystawą prezentującą współczesne interpretacje motywu martwej natury. Letnią propozycją muzeum będzie natomiast historyczny przegląd polskiej sztuki nowych mediów z okresu od końca II wojny światowej do początku lat 80.
Zielona Góra
Agata Bogacka, Tłum
13 stycznia – 5 lutego 2017
Performance z Chin
23 – 25 maja 2017
Już 13 stycznia w zielonogórskim BWA przypomni o sobie Agata Bogacka, która pokaże serię nowych obrazów, stworzonych na tę okazję. Interesująca może się okazać równiez wystawa duetu Smena Project, złożonego z dwojga młodych artystów: projektantki graficznej i fotografa. Swoją solowa wystawę będzie miała również Dorota Buczkowska. Urozmaiceniem w programie galerii będzie propozycja majowa – wówczas do Zielonej Góry zawitają performerzy z Chin.