NA DOBRY POCZĄTEK: 7 – 13 marca 2016
FASZYSTOWSKI MODERNIZM. Już jutro w Zonie Sztuki Aktualnej rozpocznie się wystawa norweskiego artysty Øysteina Aasana. Od wielu lat głównym przedmiotem jego zainteresowań jest modernizm, a wystawa Nine Lives będzie poświęcona włoskiej architekturze faszysowskiej. Swoje badania nad tym tematem Aasan przedstawia za pomocą serii obrazów, na których analizuje elementy konstrukcyjne budynków oraz niejako je „odbija”, co ma pomóc zrozumieć system w jakim one funkcjonują. Kuratorką wystawy jest Susanne Prinz.
POWRÓT VALIE. Czy wiecie, gdzie po raz pierwszy w Polsce zostały pokazane prace Valie Export? Było to w 1977 roku w Galerii Labirynt. Teraz ta instytucja przypomina o swojej znakomitej przeszłości i 11 marca zaprasza na wystawę Tatuowane lata / Tattooed Years tejże artystki. Na wystawie zostaną pokazane prace Export powstające od lat 70. do późnych 90.; są one poświęcone problemowi przemocy i terroru okresu wojennego – jak choćby słynny film …Remote…Remote… z 1973 roku, dotyczącym molestowania seksualnego.
ŻYDOWSKA WARSZAWA. 11 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpocznie się wystawa Obecność/brak/ślady, będąca wynikiem prowadzonego tam programu rezydencjonalnego. Zostało do niego zaproszonych 18 artystów, którzy przygotowali projekty skupiające się na kwestii żydowskiej tożsamości Warszawy – lub tego, co z niej zostało. Ich prace ogniskują się wokół trzech tytułowych kategorii. Oprócz tego w ramach wystawy planowanej jest seminarium „Aktualizacja historii, eksperyment, partycypacja” z udziałem twórców i ekspertów-komentatorów poszczególnych prac oraz publikacja z tekstami m.in. dr hab. Adama Lipszyca, dr hab. Iwony Kurz czy Pawła Smoleńskiego.
RÓŻNE CHARAKTERY. W białostockiej Galerii Arsenał zbliża się otwarcie wystaw Gizeli Mickiewicz i Rafała Dominika. Bez przesady można stwierdzić, że ich twórczość sytuuje się na przeciwnych biegunach – Dominik gęsto czerpie z popkultury i estetyk internetu, a jego prace w sposób świadomy ocierają się o kicz. Mickiewicz posługuje się za to oszczędnym i chłodnym językiem, a do swoich rzeźb wykorzystuje chętnie materiały i przedmioty gotowe. Na wystawie Następnie teraz pokaże rzeźby-autoportrety, stworzone z materiałów opatentowanych, ale nigdy nie wykorzystane w przemyśle.
NORMAN MALUJE. Fani twórczości Normana Leto powinni w tym tygodniu wybrać się do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie w piątek otwiera się jego wystawa Ludzie, którzy ciągle czegoś ode mnie chcą. Będzie można zapoznać się na niej z malarstwem Leto, z reguły spychanym na bok jego artystycznego dorobku. Wśród prezentowanych na wystawie obrazów są takie, które korespondują z jego poszukiwaniami zauważalnymi w produkcjach filmowych i pracach literackich (np. Sailorze), oraz prace prezentujące motywy autobiograficzne.
WIZJA CYBERPUNKOWYCH FUTUROLOGÓW. Przed nami otwarcie drugiego rozdziału wystawienniczej trylogii pt. Villa Straylight, kuratorowanej przez Stacha Szabłowskiego. Po Michale Frydrychu przyszedł czas na Piotra Grabowskiego, który swoją wystawę zaplanował jako podróż przez sekwencję miejsc – Bliski Wschód, Afrykę, Grecję, Nowy Meksyk czy Warszawę. Sposób tej podróży przypomina jednak dryfowanie po odmętach internetu. Czas jego opowieści to przyszłość – która jednak już nadeszła, jako spełniona wizja cyberpunkowych futurologów. Wernisaż w piątek, 11 marca. Podczas otwarcia wystąpi gościnnie duet Polen Performance.
FOKSAL ŚWIĘTUJE. W tym roku Galeria Foksal obchodzi 50-tą rocznicę powstania. Z tej okazji planowane są trzy wystawy jubileuszowe, pomyślane jako kolejne odsłony jednego projektu. Do udziału w wystawach zostali zaproszeni artyści związani z Galerią Foksal – są to twórcy z różnych pokoleń, ale na wystawy będą dobierani przede wszystkim pod kątem podobieństw w poszukiwaniach artystycznych. Pierwsza odsłona już w piątek 11 marca; składać się ona będzie z dzieł Zbigniewa Gostomskiego, Koji Kamoji i Marii Stangret, a kuratorem pokazu jest Lech Stangret.
HESTIA WE WROCŁAWIU. Fundacja Artystycznej Podróży Hestii zapewnia podróże nie tylko swoim laureatom, ale także pracom finalistów konkursu, zbieranej w kolekcji konkursowej. Obecnie powędrowały one do Wrocławia, gdzie zostaną pokazane w galerii Neon, działającej przy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Na wystawie Przez Pryzmat. Odsłona 3 zostaną pokazane prace 15 finalistów, zestawione ze sobą w autorskim wyborze studentów akademii.
ZNAKI STARE I NOWE. Podróżująca po miastach Polski Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych tym razem zawita do BWA Wrocław. Osoby zainteresowane dizajnem znajdą na niej zarówno rekonstrukcję pierwszej wystawy z 1969 roku, co także prezentację współczesnych projektów, które są już wpisane w dużo bardziej złożone strategie promocyjne od swoich poprzedniczek. Ponadto na wystawie znajdzie się osobna przestrzeń, gdzie będą prezentowane znaki graficzne powstałe dla BWA. Wernisaż w piątek 11 marca.
POZNAŃ GALERYJNY. W tym tygodniu sporo będzie się działo w Poznaniu. W czwartek 10 marca odbędzie się druga odsłona projektu Przedmiot fotografii, organizowanego przez Kamilę Kobierzyńską i Bartosza Buszkiewicza w Galerii Fotografii pf. Tym razem pokażą oni fotografie Wawrzyńca Kolbusza, dla których punktem wyjścia jest pojęcie kopii. Następnego dnia z kolei szykują się wernisaże w Galerii Piekary i EGO. W Galerii Piekary planowana jest prezentacja twórczości Marka Piaseckiego – klasyka polskiej fotografii i nurtu fotografii subiektywnej. Na wystawie With Care będzie można się przekonać o różnorodności technik i motywów wykorzystywanych przez Piaseckiego. Fotograficznie będzie także w galerii EGO, gdzie otworzy się wystawa Weather Permitting Rafała Milacha, prezentująca dwa projekty wykonane na Islandii. Oba z nich dotyczą podróży odbytych w tym rejonie, różniących się jednak trasą i jej długością.