Na dobry początek: 23-29 listopada 2015
EMOCJE MINIMALISTY. Zbliżający się tydzień będzie obfitował w atrakcyjne wydarzenia, ale jedną z wystaw, która zapewne wzbudzi największe zainteresowanie będzie Nerw.Konstrukcja Mirosława Bałki w Muzeum Sztuki w Łodzi. Wystawa rozpoczyna się 27 listopada i jest zapowiadana jako najobszerniejsza prezentacja dorobku artysty, jaka kiedykolwiek miała miejsce w Polsce. Znajdą się na niej zarówno jego wczesne, studenckie rysunki, figury z lat 80., rzeźby minimalistyczne, jak i współczesne realizacje, wykonane specjalnie na wystawę. Wybór prac został dokonany w kluczu egzystencjalnym – wątku szczególnie istotnym w twórczości Bałki.
STREFA MROKU. Trafostacja Sztuki jest instytucją o niezwykle ciekawej architekturze i wygląda na to, że wreszcie zostanie ona w pełni wykorzystana. 29 listopada rozpocznie się tam wystawa Alicji Kwade Nach Osten, w której industrialna przestrzeń TRAFO odrywać będzie dużą rolę. Jest to też świetna okazja, by lepiej zapoznać się z twórczością tej artystki, której udało się zrobić karierę za granicą, jednak w Polsce jest stosunkowo słabo rozpoznana. Na wystawie w Trafostacji Sztuki Kwade pokaże prace w których istotnym wątkiem będzie relacja światła i mroku.
NARRACJE INDYWIDUALNE. W najbliższy piątek (27.11) w Muzeum Współczesnym Wrocław swoje zbiory pokaże Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Znajdą się na niej prace z różnych lat, od lat 70. do dziś. Prace reprezentują różne tendencje formalne i w inny sposób przemawiają do widza, wszystkie mają jednak zachęcać do pytania o nieprzewidywalność ludzkiego życia i siłę sprawczą świata. Wystawa będzie także okazją do refleksji nad współczesnymi sposobami kolekcjonowania i idei muzeum.
NAJLEPSZE DYPLOMY. 27 listopada już po raz 7 otworzy się Coming out, wystawa najlepszych dyplomów warszawskiej ASP. Podobnie jak rok temu, odbędzie się ona w Małachowski Square, zlokalizowanym w pobliżu ASP. Na wystawie zobaczymy dyplomy z 9 wydziałów, z czego każdy prezentuje od 3 do 6 dyplomantów – będzie więc co oglądać. I kto wie, może faktycznie będzie to coming out dla jakiegoś niepoznanego jeszcze talentu? Warto sprawdzić to w piątek.
ATLAS GRY CIENI. Fundacja Artystycznej Podróży Hestii konsekwentnie prowadzi swoją politykę promocji poprze wystawy w Pawilonie Sztuki (ul. Kostrzewskiego 1, Warszawa). W tym tygodniu będzie tam można zobaczyć wystawę Światło Piotra Kołakowskiego, finalisty konkursu APH w 2014 roku. W Pawilonie Sztuki Kołakowski pokaże nowy cykl grafik będących wyrazem jego zainteresowań zmieniającym się kształtem kuli ziemskiej oraz rolą światła w budowaniu obrazu. W rezultacie jego prace przypominają atlas stworzony z abstrakcyjnej gry cieni.
SPITZBERGEN W WARSZAWIE. Szukacie duchowości w sztuce? W takim razie powinniście zainteresować się wystawą Ievy Epnere Piramida i inne historie w Miejscu Projektów Zachęty. Składa się ona z kilku starszych prac i nowego filmu Piramida, zainspirowanego pobytem artystki w opuszczonej poradzieckiej bazie i kopalni węgla na Spitzbergenie. Wystawa została dodatkowo urozmaicona fotografiami Epnere, które zaprezentowano w różnej formie – na ścianach, oprawione w ramy lub na tkaninie, czy też rozrzucone po podłodze. Do atmosfery Piramidy nawiązuje także architektura wystawy zawierającej odniesienia do lodowcowych krajobrazów.
PERFORMANCE W LUBLINIE. Osoby zainteresowane performancem powinny wybrać się w tym tygodniu do galerii Labirynt w Lublinie. 25 i 26 listopada odbędzie się tam bowiem Performance Art Meeting, podczas którego zobaczyć będzie można występy studentów Pracowni Sztuki Performance UAP i Royal College of Art w Londynie. Młodym adeptom sztuki będą towarzyszyć także ich profesorowie, Janusz Bałdyga i Nigel Rolfe. W planach są występy indywidualne i grupowe oraz wykłady.
UDRĘKA WYOBRAŹNI. XIII Triennale Bałtyckie w Krakowie? Brzmi to osobliwie, ale planowana w Bunkrze Sztuki wystawa szykuje się wyjątkowo ciekawie. Kuratorowana przez Virginię Januškeviciūtė i Anetę Rostkowską wystawa Milion linii jest inspirowana historią pani Miller, bohaterki opowiadania Szczegóły Chiny Miéville’a. Pani Miller jest osobą dręczoną natrętnymi wizjami i obrazami, które dostrzega w liniach, pęknięciach i zagięciach otoczenia. Próbując uciec przed nimi, zamyka się więc w pokoju pomalowanym na biało. Drugą inspiracją dla kuratorek stała się filozofia Kristupasa Saboliusa, a w szczególności jego refleksja na temat natury wyobraźni. W wystawie bierze udział ponad 30 artystów z Litwy, Polski, Holandii i Stanów Zjednoczonych.
DYPLOMY NA WYSOKOŚCIACH. Prezentacja dyplomów ASP zaczyna nabierać ostatnimi czasy szczególnego znaczenia. Współpracą z absolwentami akademii ostatnio zainteresowała się Dobrila Denegri, której zależy na nawiązaniu trwałych relacji między artystami i instytucjami w Wiednia i Warszawy. Wyrazem tego jest wystawa Hosted Simply, która rozpocznie się już jutro (24.11) w budynku Spektrum Tower. Na wystawie zobaczymy prace Michaeli Grass, Sylvii Hirschvogel, Elisabeth Langeder, Bastiana Schwinda, Lukasa Thalera, Karoliny Bielawskiej, Zuzy Golińskiej, Magdaleny Golby, Magdaleny Łazarczyk i Ady Zielińskiej. Po zakończeniu wystawy w Warszawie (4 grudnia 2015) przeniesie się ona do wiedeńskiego Heiligenkreuzer Hof.
OTWARCIA W GALERIACH. W weekend tydzień możemy się spodziewać otwarć w kilku galeriach warszawskich. Wernisażowy maraton zaczyna galeria Monopol, gdzie w czwartek (26.11) rozpocznie się wystawa prac artystów związanych z galerią Piwną 20/27. To niezwykłe miejsce było prowadzone przez Emilię i Andrzeja Dłużniewskich w latach 1980-1993, a swoje prace pokazywali tam tacy artyści jak Emmett Williams, Ann Noel, Shelagh Wakely, Henryk Stażewski, Koji Kamoji, Andrzej Dłużniewski, Grzegorz Kowalski, Alexander Honory i Susan Hiller. Piątek (27.11) to z kolei otwarcia wystaw Martwa natura Moniki Sosnowskiej w Fundacji Galerii Foksal, Psycho-the-Rapist Pawła Olszczyńskiego w Piktogramie i Alive For An Instant w galerii Stereo, gdzie zobaczymy prace Vanessy Billy, Jesse Darling, Piotra Łakomego i Romana Stańczaka. Tym, którzy wolą pojawić się w mniej oczywistych miejscach polecamy zaś wystawę Światło kamień tygrys byk Łukasza Dybalskiego na ul. Kredytowej 9. Sobotę (28.11) można za to spędzić w galerii Raster, gdzie rozpocznie się wystawa Michała Budnego Korona. Szykuje się zatem zdecydowanie przyjemny czas.