NA DOBRY POCZĄTEK: 2-8 listopada 2015
Z LOTARYNGII NA ŚLĄSK. W katowickim BWA od 29 października można oglądać prace Carole Benzaken – artystki, która w swojej artystycznej praktyce przekracza granicę pomiędzy sztukami wizualnymi i dekoracyjnymi. Jednym z najważniejszych tematów jej twórczości są podróże i motyw ten jest także silnie obecny na katowickiej wystawie, poświęconej wyprawie artystki z Lotaryngii (ziemi polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego) na Śląsk. Wystawa W każdym momencie, na przyjście i odejście, obok prac dokumentujących działalność Benzaken od lat 90. prezentować będzie także instalację Saviv, saviv, złożoną z 15 świetlnych stołów. Będzie ona po raz pierwszy prezentowana w Polsce i opracowana specjalnie pod kątem śląskiej wystawy.
NOWY JORK I DZIEWCZYNY. Trudno nie zauważyć, że Izabela Gustowska ma ostatnio swoje pięć minut, a jej wystawy można zobaczyć obecnie w kilku polskich instytucjach. Po Arsenale w Białymstoku i Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie przyszła pora na poznańską galerię Art Stations, gdzie już w tą środę(4.11.) otwiera się wystawa Izabela Gustowska. Nowy Jork i dziewczyna. Teoretycznie jest to pierwsza indywidualna wystawa artystki, ale w praktyce należałoby ją raczej określić jako autorski projekt Gustowskiej, do którego zaprosiła jeszcze Anetę Grzeszykowską, Adę Karczmarczyk i Evę Rubinstein. Punktem wyjścia jest tutaj postać Josephine Hopper – zapomnianej artystki, żony i modelki amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera. Małżeństwo Hopperów mieszkało w Nowym Jorku i to właśnie to miasto jest scenerią dla podjętej przez Gustowską refleksji nad losem kobiet-twórczyń z różnych pokoleń. Stworzona przez nią wystawa jest rodzajem fantazmatycznej opowieści, gdzie fakty mieszają się z inspiracjami i fascynacjami artystki.
MŁODE WIDEO. Kto jest ciekawy co piszczy w młodej sztuce wideo, powinien wybrać się w najbliższy weekend do Lublina. Od 5 do 7 listopada w galerii Labirynt trwać będzie VideoNews – ogólnopolski przegląd prac wideo studentów polskich uczelni artystycznych. Uczestnicy przeglądu zostali wybrani przez reprezentantów poszczególnych uczelni – Mirosława Bałkę i Zuzę Golińską (Warszawa), Huberta Czerepoka (Szczecin), Jakuba Jasiukiewicza (Poznań), Grzegorza Klamana (Gdańsk), Józefa Robakowskiego (Łódź) oraz Artura Tajbera i Mariusza Fronta (Kraków). W ramach przeglądu planowanych jest sześć seansów prezentujących prace wideo ponad 40 studentów i będą im towarzyszyć rozmowy z udziałem profesorów i studentów prowadzone przez filmoznawcę Jakuba Majmurka.
KOŚCIOŁY ZDESAKRALIZOWANE. Ci z was, którzy jeszcze nie widzieli rewelacyjnego cyklu fotografii Kościoły, kościoły Lukasa Jasanký’ego i Martina Poláka, już wkrótce będą mieli okazję żeby zobaczyć je w BWA Zielona Góra. 6 listopada zaczyna się ich wystawa w tej instytucji, która jest zarazem drugim pokazem cyklu w Polsce (po BWA w Tarnowie). Kościoły, kościoły polecamy nie tylko zainteresowanym fotografią czy współczesną architekturą – jest to bowiem cykl, który można potraktować jako znaczący głos w sprawie polskiej kultury wizualnej, w której do głosu dochodzą różne wartości i ideologie, często ze sobą sprzeczne i dające w połączeniu absurdalne rezultaty.
BEZCZASOWE UNIWERSUM ŚWIADOMOŚCI. W najbliższy piątek (6.11) w galerii Foksal rozpocznie się wystawa EXIT/ Resurrection uznanego artysty Dainiusa Liškevičiusa. Od 2014 roku pracuje on nad projektem Labyrinthus, którego pierwsza odsłona miała miejsce w Contemporary Art Centre w Wilnie. W Warszawie artysta zaprezentuje ostatni, szesnasty odcinek projektu, który obierze formę pokoju-muzeum, z umieszczonym w nim podzielonym wizerunkiem Chrystusa. Wystawa, złożona z przypadkowych obrazów różnych miejsc geograficznych i okresów, będzie uzupełniona również jedną pracą z kolekcji galerii Foksal – Metafizyka Jarosława Kozłowskiego (1972).
INHALACJA SZTUKĄ. Po długiej podróży przez Kielce, Lublin, Tibilisi i Lwów, monumentalna Tężnia Roberta Kuśmirowskiego zawitała wreszcie do Warszawy i od dzisiaj można ją oglądać pod Zamkiem Ujazdowskim. Jest to specyficzne narzędzie inhalacyjne, w którym można doświadczyć uzdrawiających mocy sztuki. Zgromadzone w tej konstrukcji zbiory artysta kolekcjonował przez 13 lat i jak przystało na porządne, mobilne muzeum, są one posegregowane w układzie monochromatycznym i wedle rozmiarów, towarzyszy im też spis inwentarzowy, charakterystyczny dla prac i zbiorów muzealnych. Tężnia będzie prezentowana w Warszawie aż do pierwszych roztopów.
OSTATNIE DNI WARSZAWY W BUDOWIE. Jeśli będziecie w tym tygodniu w Warszawie, z pewnością warto pamiętać żeby wpaść na Warszawę w Budowie, która potrwa już tylko niewiele ponad tydzień (do 10.11.). Tegoroczny festiwal składa się z dwóch wystaw – Sporu o odbudowę i Radykalnego nauczania – i bez wątpienia jest to jedna z lepszych edycji WWB. Szczególnie polecamy wybrać się na wystawę Spór o odbudowę, która mieści się w dawnym budynku XII Liceum im. Klementyny Hoffmanowej, gdzie bogaty materiał dotyczący kwestii powojennej odbudowy Warszawy został uzupełniony niezwykle pomysłową aranżacją.