NA DOBRY POCZĄTEK: 2 – 8 maja 2016
BYE BABY. Od najbliższego piątku (6.05) rozpoczynają się uroczystości pożegnalne warszawskiej Emilki, której krótka acz spektakularna kariera w świecie sztuki współczesnej właśnie dobiega końca. MSN w trakcie swojej wyprowadzki przygotowało dla publiczności szereg wydarzeń, z którego programem polecamy zapoznać się zawczasu. W nadchodzącym tygodniu szczególnie polecamy expo zéro (7.05) francuskiego choreografa Borisa Charmatza, założyciela Muzeum Tańca w Rennes, który w pozbawionej eksponatów przestrzeni zainscenizuje jedyną w swoim rodzaju performatywną wystawę.
NATURALNIE. Zachęta zaprasza na retrospektywę Teresy Murak (wernisaż 6.05), prekursorki i jednej z kluczowych postaci dla nurtu sztuki ziemi w Polsce. Jako iż istotnym elementem jej praktyki artystycznej jest nieustanne wędrowanie poprzez czas i materię, na wystawie zobaczymy historyczne prace artystki z lat 70. oraz współczesne odwołania do nich. Przyroda jako świadek to z kolei temat znanej już stołecznej publiczności instalacji Chwasty Karoliny Grzywnowicz (otwarcie 7.05 na Wybrzeżu Kościuszkowskim), która otwiera tegoroczną edycję cyklu Synchronizacja poświęconej “architekturze niezrównoważonej”.
TERAZ ZAMEK. Miłośnicy tańca i sztuk wizualnych powinni wybrać się w tym tygodniu także do CSW Zamku Ujazdowskiego. Tam w ramach cyklu TERAZ / NOW obejrzeć będzie można interpretację klasycznej już pracy (bez tytułu) Tino Sehgala w wykonaniu wspomnianego już Borisa Charmatza (5.05) oraz maraton psychodelicznych filmów muzycznych dyrygowany przez Zorkę Wollny (6.06). Uwaga, wydarzenia są biletowane – zalecamy wcześniejszą rezerwację.
POWIEW ŚWIEŻOŚCI. Dla wielbicieli post-formalistycznego i post-plastycznego malarstwa flirtującego z estetyką post-internetu szykuje się okazja, by zobaczyć coś w ulubionej przez nich poetyce. W tę sobotę w Galerii Leto otwiera się wystawa Nuance Freshovosti grupy Black Hole Generation (David Krňanský, Martin Lukáč, Julius Reichel), stworzonej przez trzech studentów praskiej szkoły artystyczno-przemysłowej (UMPRUM). Wielu wrażeń dostarczyć może również wizyta na podwójnym otwarciu nowej przestrzeni STROBOSKOP ART SPACE (6.05 i 7.05), przestrzeni zlokalizowanej w osiedlowym garażu, gdzie pokazany zostanie projekt Rafala Zajko poświęcony współczesnej sztuce wideo.
MIASTO DOZNAŃ. W tym tygodniu Poznań będzie gospodarzem bezprecedensowego wydarzenia. Dwudniowa konferencja #StanKrytyczny (4-5.05) to oddolna inicjatywa grupy #Krytyka mająca na celu zaanimowanie hermetycznego środowiska oraz dyskusję na temat roli krytyka w naszych realiach. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się między innymi Izabela Kowalczyk, Iwo Zmyślony oraz reprezentująca magazyn „Szum” Karolina Plinta. Uwaga – może iskrzyć! Dla ukojenia skołatanych nerwów polecamy zostać w mieście chwilę dłużej. W piątek 6 maja w Galerii Piekary otwiera się bowiem wystawa Bogusław Szwacz. Liczy się tylko abstrakcja! Prace z lat 40-tych i 50-tych, prezentująca fragment dorobku tego wybitnego, acz nieco zapomnianego przedstawiciela powojennej awangardy.
EWOLUCJE. Na pomajówkowy weekend w Krakowie polecamy przygotowaną przez Muzeum Narodowe wystawę Nie śnij o miłości, Kuryluk (6.05) Ewy Kuryluk. To pokaz prezentujący wczesne cykle malarskie artystki z przełomu lat 60. i 70. – Człekopejzaże oraz Ekrany, które w ciekawy sposób ukazują drogę twórczą tej kojarzonej w hiperrealizmem artystki.
ZNANA I LUBIANA. Migrująca ze stolicy Sztuka w naszym wieku otwiera się w najbliższy piątek (6.05) w katowickim BWA. Przygotowana z myślą o odbiorcy „nieprofesjonalnym”, wystawa staje się swoistym elementarzem pojęć pozwalającym na zrozumienie zawiłości współczesnego świata sztuki. Nie rozczaruje także osób z branży, będąc wyjątkową okazją do zapoznania się ze zbiorami Fundacji Sztuki Polskiej ING i Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Zapraszamy, a przed wizytą polecamy lekturę wywiadu z kuratorami – Rafałem Dominikiem i Szymonem Żydkiem.