NA DOBRY POCZĄTEK: 18-24 stycznia 2016
UPRZEJMOŚĆ ARTYSTY. Ci z was, którzy nie widzieli niedawnego pokazu Piotra Bosackiego Zamku Ujazdowskim, powinni wybrać się do Gdańska, gdzie w CSW Łaźnia 22 stycznia otworzy się jego wystawa Dzięki uprzejmości artysty. Tytuł ten pochodzi od jego najnowszego filmu pokazywanego premierowo w Łaźni, w którym Bosacki wyjaśnia proces powstawania dzieła sztuki. Towarzyszyć mu będzie ponadto architektoniczno-dźwiękowa instalacja Chamber Music.
ARTYSTYCZNIE I RODZINNIE. W miniony piątek (15 stycznia) w poznańskiej Galerii Piekary rozpoczęła się wystawa Michała Bugalskiego i Małgorzaty Widomskiej Pathosformeln. Nazwa ta pochodzi od terminu ukutego przez Aby Warburga i określa także sposób działania artystów. Oni sami definiują się jako duet artystyczno-rodzinny, a głównym odniesieniem na wystawie są właśnie doświadczenia domu rodzinnego. Jednak zarówno na obrazach Widomskiej, jak i fotografiach Bugalskiego są one przekazane w sposób niebezpośredni, ich prace można określić jako abstrakcyjne, w których treść ukazana jest jako redukcja przeżycia.
W ŚWIECIE ILUZJI I CIENI. Ciekawa wystawa zapowiada się w Kasia Michalski Gallery, na której zaprezentowane będą prace Ulli von Brandenburg. Polska publiczność miała już okazję zetknąć się z twórczością tej artystki (ostatnio na Nic 2 razy w Cricotece), jednak na wystawie Orange Meets Blue będziemy mogli z obszernym wyborem prac artystki, ukazującym charakterystyczne wątki i metody stosowane przez von Brandenburg. Znajdą się tu więc kompozycje tkaninowe, patchworki, akwarele, wycinanki czy kompozycje przestrzenne, inspirowane światem cyrku, magii czy teatru cieni. Wernisaż 21 stycznia.
PROCES ROBOCZY. Po wystawie Ievy Epnere w Miejscu Projektów Zachęty szykuje się nowa wystawa. Tym razem jej głównym bohaterem będzie Łukasz Sosiński, który bardziej może niż w roli artysty wystąpi tam jako robotnik, mający do wykonania konkretne zadanie. Jego projekt Prace na ukończeniu polega na stworzeniu instalacji przestrzennej w galerii MPZ. Na stworzenie pracy Sosiński ma 40 godzin roboczych – zaczyna już dziś, 18 stycznia w południe i musi je ukończyć do piątku, poświęcając na to codziennie 8 godzin. Goście galerii będą mogli w tym czasie obserwować proces powstawania dzieła, a ukończoną instalację będzie można oglądać jeszcze przez weekend.
NARKOTYCZNE ZWIDY. Piątek będzie okazją, by w Galerii Dwie Lewe Ręce zanurzyć się w delirycznym świecie obrazów Pawła Śliwińskiego. Tytuł jego wystawy – Feed your head – odnosi się do piosenki Paula Kalkebrennera, opowiadającego w metaforyczny sposób o substancjach psychoaktywnych, wpływających na percepcję mózgu. Paweł Śliwiński fascynuje się ich wzorami strukturalnymi, a przeniesione na płótna nazywa „portretami związku chemicznego”.
PIERWOTNA SIŁA. W Galerii Fotografii pf rusza nowy cykl wystawienniczy. Tym razem jest on zatytułowany Przedmiot fotografii i jego kuratorami są Kamila Kobierzyńska i Bartosz Buszkiewicz. Cykl zaczyna indywidualna wystawa Mileny Soporowskiej Po pierwsze, która rzeczony przedmiot fotografii definiuje następująco: „Bywa uosobieniem pierwotnej, irracjonalnej siły ukrytej w obiekcie lub istocie; materiałem, z którego składają się bliżej nieokreślone zjawiska; formą niewiadomego pochodzenia – niepodobną ani do wody, ani do śliny; czerpie z rzeczywistości poddając pod wątpliwość postrzeganie tego, co znane i bliskie.”
MALARSKIE MASKOWANIE. 22 stycznia (piątek) w łódzkiej Pracowni Portretu rozpocznie się wystawa Hanny Rozpary Kamuflaż. Zobaczyć będzie można na niej cykl obrazów poświęconych tematowi maskowania – artystkę interesuje głównie maskowanie wojskowe, używane podczas działań wojennych. Jej obrazy, przedstawiające nawarstwione elementy pejzażu, rysunek skóry czy ukryte postaci zbliżają się do abstrakcji, ale jako takie są kontynuacją zainteresowania artystki tematyką wojenną.